1. YAZARLAR

  2. Ali Bulaç

  3. Modern Selefilik
Ali Bulaç

Ali Bulaç

Yazarın Tüm Yazıları >

Modern Selefilik

A+A-

El Kaide ve onun bölgesel versiyonları olarak ortaya çıkan örgütler üzerinden Selefilik ve giderek İslamiyet itibardan düşürülmektedir.

 
 

Bu arada Amerika’nın liderliğini üstlendiği Batı koalisyonu, İslam dünyasına karşı etkileri asgari yüz sene sürecek operasyonlar yürütüyor. Siyasî ve beşerî haritaların yeniden çizildiği bu aşamada bölgenin asli birleştirici referansları yaşanan krizlerin parçası veya sebebi gösterilmek suretiyle etkisizleştirilmek isteniyor. Sadece modern zamanlarda uyanış hareketinin sembol isimleri haline gelmiş Seyyid Kutup, Ebul A’la Mevdudi ve İhvan hareketi değil, Muhammed Abduh ve Cemalettin Efgani, daha gerilere gidip İslam tarih mirasının asli damarlarından biri olan İbn Teymiye ve Ahmet ibn Hanbel bile itibardan düşürülüyor. İslam’ın zengin mirasını Ahmet ibn Hanbel ve İbn Teymiye beslediği gibi Muhyiddin ibn Arabi, Şah-ı Nakşibendi; Gazali, İbn Haldun, İbn Rüşt; Eş’ari, Maturidi, İmam Ca’fer es Sadık, Molla Sadra, Mevlânâ, Said Nursi vd. besliyor. Bunların içinden birini seçer, aydınlattığı yoldan gidebilirsiniz, bu sizin hakkınızdır ama diğerlerinin açtığı yolları karanlık ve sapkın göstermeye hakkınız yoktur.

Herkesin zihni karışık. Burada yapılması gereken adaletten ve dürüstlükten sapmadan her şeyi yerli yerine koymak, doğru teşhisler yapmak ve çözüm yollarını bulmaya çalışmak olmalıdır.

Belirtmek gerekir ki Selefilik, ne bu fırkayı belli bir algı inşaına tabi tutan medyanın resmettiği gibi patolojik bir harekettir ne salt dış güçlerin bölge politikalarını yeniden şekillendirmeye çalışırlarken kullandıkları bir maymuncuktur.  Modern Selefi hareket hudâyî nabit/yerden bitme de değildir. Kelam ve fıkıh açısından belirgin referansları; tarihsel derin kökleri ve toplumsal-beşeri besleyici zemini var.

Belirgin özelliği savaş ve şiddet vurgusu görünür. Meşru ve adil olduğu sürece savaş cihattır, şu veya bu mezhebe veya fırkaya mensup Müslüman’ı bu konuda yargılarken, onun savaş hukukuna ne kadar riayet ettiğine bakmalıdır. Savaşı meşru olmaktan çıkaran fiil, masum sivillerin hedef alınmasıdır ki, eğer kadınlar, çocuklar, yaşlılar, din adamları ve savaşa dahil olmayan sivil erkekler savaş bahanesiyle hedef alınıyorlarsa, savaş cihad olmaktan çıkmış katilliğe dönüşmüştür. Bu konuda maalesef Selefiler yanında Sünni ve Şii taraflar da hukuk ihlal etmektedirler. DEVAMI İÇİN>>>


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.