1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mizgîn Dergisi'nin 55. Sayısının Toplatılmasına İlişkin Basın Açıklaması
Mizgîn Dergisi'nin 55. Sayısının Toplatılmasına İlişkin Basın Açıklaması

Mizgîn Dergisi'nin 55. Sayısının Toplatılmasına İlişkin Basın Açıklaması

A+A-

Mizgîn Dergisi’nin 55. sayısı, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Hâkimliği kararıyla toplatılmasına karar verilmiştir. Mizgîn Dergisi’nin 55. sayısının toplatılma gerekçesi ise, kapağında yer alan Kürdistan haritasıdır.

Mizgîn Dergisi olarak mahkemenin aleyhimize vermiş olduğu bu kararı doğru bulmadığımızı ve verilen bu karar ile ifade ve yayın özgürlüğüne bir darbe indirildiğini düşünüyoruz ve bu düşüncemizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle Mizgîn Dergisi, yayın çizgisinde kullandığı dil, her zaman için çözüm dili olmuştur. Hiçbir zaman herhangi bir partinin, kurumun ya da örgütün yayın organı olmamıştır. Zaten aradan geçen 5 yıl boyunca bu gerçeklik yayınlanan 55 sayının her sayısında kendini her yönüyle çok net bir şekilde ortaya koymuştur.

Mizgîn Dergisi, bir düşünce dergisidir. Mizgîn Dergisi düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan bir dergidir. Mizgin Dergisi bu inancını, dergisine konuk ettiği misafir yazarlarıyla da gösteren, bu inancını tavizsiz bir şekilde pratiğe aktaran duruşuyla da göstermiştir.

Dün Kürt varlığı inkar ediliyordu, bugün ise inkar edilen Kürt varlığı bir realite olarak kabul görmüştür. Dün Kürt dili yasaklanmıştı, bugün ise TRT Şeş gibi ulusal kanallarda Kürtçe yayın yapılmaktadır. Bu gelişmelerin Mizgîn Dergisi’nin 55. sayısına yasak getiren zihniyet sahipleri tarafından doğru takip edilmesi gereken önemli gelişmeler olarak görüyoruz.

Mizgîn Dergisi’nin 55. sayısının yasaklanmasına sebep olan kapağındaki Kürdistan haritasıdır. Herkesin bildiği gibi bugün bu ülkenin çözüm bekleyen en büyük sorunu Kürt sorunudur.

Mizgîn Dergisi kendi yayın çizgisine bağlı kalarak çözüme hizmet edecek bir anlayışla hareket etmiş, Kürt sorununun temelini teşkil eden Kürdistan gerçekliğini gündemine alarak bu ülkenin siyasetçilerine, aydınlarına doğru bir yol haritası göstermiştir.

Burada Mizgîn Dergisi, ne şiddeti övmüştür ve ne de şiddeti teşvik etmiştir. Burada Mizgîn Dergisi, acil çözüm bekleyen Kürt sorununa yönelik olarak kendi cephesinden kendi mütevazi katkısını sunmaya çalışmıştır.

Mizgîn Dergisi’nin çözüme yönelik atmış olduğu bu adımın takdir edilmesi gerekirken, böylesi bir yasakla karşılaşması, bu ülkenin halen bu sorun bağlamında kanlı bir süreçte tutulmak istendiğini de göstermektedir.

Mizgîn Dergisi olarak yerel mahkemelerin vermiş olduğu bu tür kararları, düşünce ve yayın özgürlüğünü kısıtlayan kararlar olarak gördüğümüzü ve bu tür kararları doğru bulmadığımızı tekrar ifade ediyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini ve bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla

Mizgîn Dergisi Yazarları Adına

Abdulbaki YETİK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.