1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mizgîn Dergisi Yazarları Beraat Etti
Mizgîn Dergisi Yazarları Beraat Etti

Mizgîn Dergisi Yazarları Beraat Etti

A+A-
 
 
Diyarbakır’da yayınlanan aylık “Tarih, Düşünce, Edebiyat Ve Kültür” dergisi olan MIZGÎN Dergisi’nin 2006 Eylül Sayısının 8. sayfasında Sosyolog İsmail BEŞİKÇİ’ye ait “Kürt Sorunu Üzerine ” başlıklı röportaj, yine aynı sayının 12. sayfasında İdris ERTAŞ’a  ait “Tarihe Kazınmış Belgeler; Soykırımlar - III” başlıklı yazı ve 42. sayfasında Av. Ahmet Öztekin’e ait “Pênûsa Min” başlıklı şiirde halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunun işlendiği iddiasıyla (TCK’nun 216. Maddesi) sanıklar hakkında kamu davası açılmıştı. 
                                                            İsmail BEŞİKÇİ


Yapılan yargılama sonucunda;


İddia Makamı Esas Hakkındaki Mütalaasında; Sanıklar Ahmet ÖZTEKİN, İdris ERTAŞ ve İsmail BEŞİKÇİ hakkında her ne kadar halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan dolayı kamu davası açılmış ise de, “yazılan yazılar nedeniyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasının” atılı suçun yasal unsuru olduğu, söz konusu Mizgîn Dergisinin 2006 yılı Eylül sayısının yayınlanmasından sonra kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmaması nedeni ile atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesini kamu adına talep ve mütalaa etmiştir.                                                           İdris ERTAŞ


Mahkeme, sanıklar Ahmet ÖZTEKİN, İdris ERTAŞ ve İsmail BEŞİKÇİ hakkında her ne kadar halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan dolayı kamu davası açılmış ise de, “yazılan yazılar nedeniyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasının” atılı suçun yasal unsuru olduğu, söz konusu Mizgîn Dergisinin 2006 yılı Eylül sayısının yayınlanmasından sonra kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmaması nedeni ile atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından sanıkların atılı suçtan AYRI AYRI BERAATLERİNE karar verdi.


                                                Ahmet ÖZTEKİN
mizgin.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.