1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mısır’da Ekmek Protestosu
Mısır’da Ekmek Protestosu

Mısır’da Ekmek Protestosu

Mısır’da ‘ucuz ekmek uygulaması’na kısıtlama getirilmesi ülkenin birçok kentinde protestolara neden oldu. Bazı yolları kapatan göstericilere polis müdahale etti.

A+A-

Mısır hükümetinin yoksul kesime yönelik ucuz ekmek uygulamasında kısıtlamaya gitme kararı birçok kentte protesto edildi.

İskenderiye, Kefr Eş-Şeyh, Asyut, Feyyum, Minye ve Dekahliye gibi kentlerde, sübvanse edilen ekmek uygulamasında kısıtlamaya gidilmesini protesto etmek için düzenlenen gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

Göstericiler, İskenderiye'nin kuzeyinde bazı binaların camlarını kırdı, doğudaki eylemlerde ise tramvay yolu kapatıldı.

Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açarak iki kişiyi gözaltına aldı.

Kefr Eş-Şeyh kentinde sık sık "Ekmek istiyoruz" sloganları atan göstericiler, El-Ceyş Caddesi'nde yolu keserek araçların geçişine izin vermedi.

"Fırıncılar kazanç sağlamak için usûlsüzlük yapıyor"

Mısır İç Ticaret Bakanı Ali Musaylihi, gösterilere ilişkin basın açıklamasında, devlet destekli ekmek dağıtımı sistemindeki değişiklik kararını savundu.

Fırınların ekmek kartlarındaki paylarının azaltılması kararından vazgeçilmeyeceğini belirten Musaylihi, bazı fırıncıları kazanç sağlamak için "usûlsüzlük" yapmakla suçladı.

Musaylihi, fırıncıların paylarını düşürerek yanlış bir uygulamayı düzelttiklerini iddia etti.

"Fırınların halka dağıtmadığı ekmeğin karşılığını devletten almalarının önüne geçmek için bu kararın alındığını" vurgulayan Musaylihi, kişilere günde dağıtılan ekmek sayısının 5 olarak kalacağını, bu konuda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini aktardı.

Bakan Musaylihi, yeni düzenlemeler kapsamında bir hafta içinde kâğıt belgelerin akıllı kartlarla değiştirileceğini sözlerine ekledi.

"Akıllı kart" fırıncılarla halkı karşı karşıya getirdi

İç Ticaret Bakanlığı, geçen hafta fırın sahiplerinin yolsuzluklarını azaltmak adına, fırınlara dağıtılan un miktarına bazı kısıtlamalar, vatandaşlara akıllı kart bulundurma ve en fazla 5 ekmek alabilme şartı getirmişti.

Bakanlığın kararıyla akıllı kartı bulunmayan fırıncılara verilen un miktarında da günlük bin 500 ekmek yerine 500 ekmek üretim yapabilecek şekilde kısıtlamaya gidilmişti.

Fırın sahiplerinin akıllı kart taşımayanlara verecekleri ekmek miktarını azaltacaklarını duyurması, fırıncılarla halk arasında tartışmalara neden oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.