1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Milyonlar Mahşer'in provası için bir arada
Milyonlar Mahşer'in provası için bir arada

Milyonlar Mahşer'in provası için bir arada

A+A-

4 milyon hacı adayı Hac'cın en önemli rükunlarından biri olan Arafat'ta vakfe için Cebel-i Nûr eteklerinde bir araya geldiler. 


DÜNYANIN EN BÜYÜK KONGRESİ

"Mahşer'in provası ve dünyanın en büyük kongresi" olarak addedilen Arafat'ta vakfenin heyecanı tüm hacı adaylarını etkisi altına aldı. Dilleri, renkleri, ırkları ne olursa olsun, zenginiyle, fakiriyle, makamı ve mevkisi fark etmeden tüm hacı adayları tek tip giydikleri bem beyaz ihram içerisinde, Yüce Yaratıcı'ya duada ve niyazda bulunuyorlar. Af ve mağfiret dileklerinde bulunan ve hep bir ağızdan 4 milyon Müslüman'ın “Lebbeyk Allahümme lebbeyk…” nidaları gök kubbeyi çınlatıyor.

ARAFAT'TA VAKFE HAC'CIN EN ÖNEMLİ RÜKNU

Gece Arafat'ta kurulan çadırlarda kalan hacı adayları, belirlenen zaman içinde (Arefe günü güneş tepe noktasından batıya yönelmeye başladığı andan batana kadar) ihramlı olarak Arafat'ta kalacaklar.

Arafat vakfesini tamamlayan hacı adayları, ardından Arafat ile Mina arasında bulunan Müzdelife'de vakfe yapacaklar.

ARAFAT'TA VAKFEDEN SONRA MİNAYA HAREKET EDİLECEK

Daha sonra Mina'ya yürüyecek hacı adayları ülkelerine göre kafileler halinde şeytan taşlayacaklar.

İlk gün gerçekleştirilecek şeytan taşlama (Akabe cemresi) ve kurban kesiminin ardından, tıraş olup ihramdan çıkacak adaylar, hacı olacaklar. Hacılar, daha sonra da ziyaret ve veda tavafları yapacak.

OLASI KAZALARA KARŞI HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

Öte yandan, yerel yetkililer, Arafat vakfesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

Arafat bölgesindeki trafikten sorumlu yetkililer, intikalleri kolaylaştırmak için çalışma yapıldığını, özellikle bağlantı noktalarında yapılan düzenlemelerle daha kolay bir ulaşım sağlandığını bildirdiler.

Sivil savunma yetkilileri de Arafat, Müzdelife ve Mina'ya intikallerin gelişmiş teknoloji ile donatılan merkezlerden takip edileceğini, olası durumlarda saha görevlileri aracılığı ile sevk ve idare sağlanacağını bildirdiler.

Mekke şehrinin tarihi mezarlığında Peygamber Efendimimizin dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talib, hanımı Hz. Hatice validemiz, küçük yaşta ölen oğulları Kasım ve Abdullah ve birçok sahabe ve İslam büyüklerinin kabirleri bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.