1. HABERLER

  2. KUDÜS

  3. MİAD Platformundan Dünya Kudüs Günü Açıklaması
MİAD Platformundan Dünya Kudüs Günü Açıklaması

MİAD Platformundan Dünya Kudüs Günü Açıklaması

Dünya Kudüs günü münasebetiyle Muş'ta ki sivil toplum kuruluşları İsrail işgalini kınayan ve Filistine olan desteklerini dile getiren bir açıklama yayınladılar. Açıklama şu:

A+A-

 

 

Ramazan ayının son cuması; işgalci, gaspçı ve katil siyonistlerin zulmü altındaki kutsal Kudüs’ün ve Filistin topraklarının özgürlüğü için 38 yıl önce Kudüs Günü olarak ilan edilmişti. O günden bu güne değin İslam dünyasında ve müslümanların azınlıkta olduğu birçok ülke ve beldede Kudüs’ün özgürlüğü için toplantı ve gösteriler yapılmaktadır. Kur’an ve sünnettten çıkarılan İslam fıkhının hükümleri gereğince Kudüs ve Filistin toprakları tamamen özgürlüğe kavuşuncaya kadar tüm dünya müslümanlarının bu mücadeleye destek vermesi, bu mücadeleye öncülük eden Hamas ve Cihad-ı İslami hareketlerine arka çıkması İslami ve fıkhi bir görevdir. Bu mukaddes mücadelede şehid düşen Hamas ve İslam-i Cihad hareketlerinin şehitlerini de rahmetle anıyor, şehadetlerinin Filistin topraklarının özgürlüğüyle taçlanmasını Allah’tan niyaz ediyoruz.

Mukaddes Kudüs’ün ve İslam beldesi olan Filistin’in yönetimi tartışmasız olarak Filistinli müslümanların İslami, insani ve hukuki hakkıdır. Bu hakkın tecelli etmesi için Filistin topraklarının işgalci siyonist rejimden kurtarılması gerekmektedir.

Bir diğer önemli konu; evinden, yerinden ve yurdundan sürülmüş tüm Filistinlilerin kendi ülkelerine dönmelerinin sağlanmasıdır. Milyonlarca müslüman Filistinlinin kendi ülkelerinden sürülmesine, mallarına ve topraklarına el konulmasına dünya müslümanları olarak sessiz kalmamalı ve bu hakkın tahakkuku için ümmetin meselesi olan Filistin davasına destek vermeliyiz.

Unutmamalıyız ki Filistin ve Kudüs’ün özgürlüğü dünya müslümanlarının vahdetiyle mümkün olur. Her ne kadar ülkesel ve bölgesel bir çok konuda vahdeti sağlayamıyorsak da en azından ümmetin ortak sorunu ve yarası olan Kudüs ve Filistin konusunda vahdet içinde hareket etmemiz şer’i bir görev ve sorumluluktur.

Katil ve işgalci siyonistlerin her gün Mescid-i Aksa’nın kutsiyetini ve hürmetini ayaklar altına almasını, onu tahrip etmesini, İslam misyonuna, mimarisine zarar vermesini, müslüman Filistinlilere Mescid-i Aksa’yı yasaklamasınımahkum ediyor ve İslami değerlerimize karşı işlenen bu cinayetlere karşı dünya müslümanlarını harekete geçmeye çağırıyoruz.

Yetmiş yıldır adım adım tüm Filistin toprakları siyonist çetelerce işgal edilip yerleşime açılıyor. Önce mazlum Filistinlilerin evleri yıkılıyor, malları gasp ediliyor, ekinleri ateşe veriliyor, toprakları işgal ediliyor ve arkasından oralarda işgalcilere yeni yerleşim yerleri açılıyor.Dinde kardeş olduğumuz bu mazlumların maruz kaldıkları bu zulüm ne zamana kadar sürecek ve biz ne zamana kadar bu cinayetleri seyredeceğiz? Arap ülkelerinin bir çoğunun ve özellikle Mısır’ın kendi milliyetlerinden olan ve aynı zamanda dinde kardeşleri olan mazlum Filistinlilere yardım etmek yerine işgalci siyonist rejimle işbirliği yapıp Hamas’ı, İhvan hareketini ve bu hareketlere destek veren devletleri cezalandırmaya yeltenmesini esefle karşılıyor, utanç verici bu politikalarını şiddetle kınıyoruz. Bu utanç verici politikaların en son örneği de Katar’a uyguladıkları ambargo idi. Siyonist rejim yerine mazlum Filistinlilere destek veren bir ülkeye ambargo uygulamaları İslam dünyası adına acı verici bir hadisedir.

Son olarak Mavi Marmara Gemisi olayıyla ilgili siyonist rejim ile yapılan anlaşmalar sonucu bu davanın hukuki takibinin zorlaştırılmasını da doğru bulmuyor, yanlış görüyor ve teessüfle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Dünya Müslümanlarının gayreti, bilinci ve mücedelesiyle inşaallah Kudüs günlerinden birinde Mübarek Kudüs’ün ve Filistin topraklarının özgürlüğünü hep birlikte kutlayacağız.  

 

 

Muş İnanç ve Adalet Platformu (MİAD)

-Muş Öze Dönüş Derneği

-Muş Anadolu Gençlik Derneği

-Muş Lale-Der

-Muş İHH

-Muş Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER)

-Eğitim İlke-Sen

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.