1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. MEZOPOTAMYA BULUŞMASI
MEZOPOTAMYA BULUŞMASI

MEZOPOTAMYA BULUŞMASI

A+A-

8. Diyarbakır Kültür Sanat Festivali çok önemli bir etkinliğe imza attı. Öğle saatlerinde belediyenin tiyatro salonunda çeşitli dinlerin temsilcileri bir araya gelerek inançların temelinde sevgi ve barışın yattığına dikkat çekerek barış mesajları verdi. Akşam da Sümerpark’taki Anfi Tiyatro’da farklı inançların kültürleri sergilenerek sanatın evrensel dili konuştu. Tıklım tıklım dolan Anfi Tiyatro’nun mistik havasında Konya Mevlana Sema Grubu’nun ilahiler eşliğinde huşu içinde dönüşü sessizce ve ilgiyle izlendi. Semazenlerin ney sesiyle huzur içinde dönüşü serin ve mistik havaya daha fazla dinginlik kattı. Sema gösterisinin ardından Diyarbakır’da olmaktan çok memnun olduğunu dile getiren semazenbaşı Hüseyin Timurlenk Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e “destansalın sikke” adı verilen duaların birleştiği bir minyatürü hediye etti. Timurlenk, daha geniş bir alanda gösterinin tamamını sergilemek istediklerini belirtirken Baydemir bu yaz daha geniş katılımlı bir semazen gösterisi için koşulları oluşturacaklarını söyledi.


Surlar hoşgörüyü koruyor

Baydemir farklı kültürlerin ve dillerin yollarının kesiştiği, hamurlaştığı bu coğrafyada 7 bin yıldır yaşamın hiç kesintiye uğramadığını belirtti. Mezopotamya’nın insanlık tarihinde iz bırakan inanç önderlerine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Baydemir “Bugün burada akranlarımı görüyorum, gençleri görüyorum. Gençlerimizin böyle bir etkinliğe göstermiş olduğu ilgi geleceğe umutla bakmamıza vesile oluyor” dedi. Diyarbakır surlarının bir kez daha barışı, kardeşliği, hoşgörüyü, diyalogu koruduğunu söyleyen Baydemir “Bu manevi surlar haksızlığa karşı dimdik ayakta duran surlardır” dedi. Geçmiş ve geleceğe karşı herkese düşen sorumluluklar olduğunu hatırlatan Baydemir “Tüm etnik kimlikler ve inançlar arasında birbirini mutlak tanıma, diyalog için çaba göstermek boynumuzun borcu olmalıdır. 20. yüzyılı kaybettik, 21. yüzyıl barışın yüzyılı olmalıdır. Yolumuz, yolunuz açık olsun” diye konuştu.


Metin Kahraman coşturdu

Ardından doğuştan gözleri görmeyen ve yolu Sultan Şeyhmus türbesinden geçenlerin aşina olduğu Hafız Şehmuz çıktı sahneye. Erbanesini konuşturarak, yanık sesiyle söylediği kasidelerle yüreklere seslendi. Daha sonra değişik yaş grubundan oluşan kafalarında dantelli örtüleriyle Mardin Kırklar Kilisesi Korosu’nun kızlarının Süryanice söylediği ilahiler yükseldi. Gecenin finalinde ise Zazaki müziğine ilişkin yıllardır derleme çalışmaları yapan Metin Kahraman yaptı. Söylediği şarkıların hemen hepsine eşlik eden izleyicilerin “Deniz Koydum Adını” ve “Xece” adlı şarkılarıyla yaşanan coşkusu doruğa yükseldi.

Irak Kürdistan bölgesinden İnançlar Buluşması’nın dinletisine davet edilen Dengê Êzîdxan (Ezidilerin Sesi) grubu ise vize alamadığı için programa katılamadı.


Koşuyolu’nda şiir ve konser

Sümerpark içindeki Amfi Tiyatro’da böyle bir tablo yaşanırken, Koşuyolu Parkı’nda şiir dinletisi vardı. Şairler Ahmet Telli, Vecdi Erbay ve Bayram Balcı şiirlerini okurken çimenlerin üzerine oturan gençlerin ilgisi oldukça yoğundu. Parkta gençler ilgilerini alkışlarla ortaya koyarken daha sonra Diyarbakır’ın yerel sanatçılarından Engin Deniz, Çiyager ve Jan Axin’in konseri başladı. Romantik bir ortamda şiir dinleyen gençler bu kez halaya durdu.


GapHaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.