1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Mesrur Barzani: Irak Anayasası’ndaki haklarımızdan taviz vermeyeceğiz
Mesrur Barzani: Irak Anayasası’ndaki haklarımızdan taviz vermeyeceğiz

Mesrur Barzani: Irak Anayasası’ndaki haklarımızdan taviz vermeyeceğiz

A+A-

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak’ın önceki rejimleriyle hak, özgürlük, eşitlik ve statü sorunları için mücadele ettiklerini vurgulayarak, Bağdat yönetimi ile sorunların sadece maaş konusuymuş gibi gösterilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Barzani, Kürtlerin Irak Anayasasındaki haklarından taviz vermeyeceklerini belirterek her zaman görüşmeye de hazır olduklarını belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, Rudaw Medya Grubu’nun da aralarında bulunduğu birçok medya kuruluşunun ilk ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erbil-Bağdat ilişkilerine değinen Başbakan Mesrur Barzani, görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Bağdat ile sorunlarımız sadece maaş ve bütçe ile sınırlı değil çok yönlü sorunlarımız var. Sadece bütçe konusunda sınırlandırılması doğru değildir. Baas yönetimi bütçe gönderiyordu. Ancak biz hak, özgürlük, eşitlik ve statü için mücadele ettik. Maalesef şu anda bütün meseleyi maaş konusunda sınırlandırmışlar. Irak Anayasasındaki haklarımızdan taviz vermeyeceğiz. Haklarımızın korunması için de mücadeleye devam edeceğiz. Her iki tarafın yaklaşımı anayasa çerçevesinde olmalıdır” dedi.

Peşmerge Güçleri’nin ‘Tartışmalı Bölgelere’ dönmesi konusunda sorulan bir soruya yanıt veren Barzani, “ Bu konuda Irak hükümeti ile konuştuk. Söz konusu bölgelerdeki sorunlar anayasada belirlenen 140’ıncı maddenin uygulanmasıyla mümkün, o da üç ayrı aşamadan geçerek. Maalesef Kürdistan Bölgesi değil Federe Hükümeti anayasanın uygulanması konusunda geri durdu. Oluşan güvenlik boşluğunu doldurmak ve IŞİD’in söz konusu bölgelerden faydalanmaması adına Bağdat yönetimi ile uzlaşmaya vardık. Bu kapsamda Peşmergeler  ile Irak Ordusu bölgei muhafaza edecekler” dedi.

Mesrur Barzani, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin tartışmalı bölgeler konusunun 140’ıncı madde çerçevesinden çözülmesine sıcak baktığını ifade etti.

Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin statüsünün tehlike altında olduğunu düşünmediğini en büyük sorunun Kürdistan halkı ve taraflar arasında yaşanan kutuplaşma ve anlaşmazlıktan kaynaklandığını söyledi.

Bağdat Yönetimi’nin Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını göndermediğinden dolayı Memur Maaşlarının ödenmesi konusunda yaşanan mali krizden dolayı birkaç ilde yapılan protesto gösterilerin de değinen Başbakan Mesrur Barzani, “Göstericilerin taleplerine saygı duyuyoruz ancak yasa dışı eylemlerde bulunanlara karşı da yasal yolları devreye sokacağız. Haklı talepler için gösteri yapılır ancak kamu binalarına zarar vermek doğru bir eylem değildir. aynı şekilde parti binalarına da zarar vermek kabul edilebilir bir durum değil çünkü onlar da sonuçta bu halkı temsil ediyorlar ve seçimde kazanımları var. Gençleri hatta çocukları bilinçsizce meydanlara gönderenler en nihayetinde Kürdistan halkına karşı en büyük suçu işliyorlar. Sistemi ve hükümeti eleştirebilirsiniz ancak halkı vatan sevgisinden uzaklaştıramazsınız. Bu çocuklar büyüdüklerinde ne düşünecekler ne hissedecekler? Nasıl kendilerini ve vatanlarını severler?” diye konuşu.

Başbakanlığı döneminde 13 aylık süreci geride bırakan Mesrur Barzani, 13 ayda 12 maaş ödediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Reform meselesi devamlılık gerektiren bir süreçtir. Kısa bir sürede sona erecek bir süreç değildir. 9’uncu hükümet kabinesinin kuruluşundan bu yana birçok alanda reform yaptık. Reform süreci yalnız yolsuzlukla mücadeleyi de kapsamıyor. Reform süreci imar, şeffaflık ve hizmet konularını kapsıyor. Bu süreç, daha iyi bir ekonomik altyapının oluşturulması ve tüm vatandaşlarımıza nasıl daha iyi hizmet edebileceğini öngörüyor.

Başta tarım, ticaret, turizm ve sanayi olmak üzere iç gelirleri artırmaya çalıştık ancak Kürdistan Bölgesi’nin karşılaştığı krizler bu çabaları etkisiz hale getirdi. Birçok projemizi söz konusu krizlerden dolayı gerçekleştiremedik. Kararlı olmamamızdan kaynaklı değil, ancak büyük bir krizle karşı karşıya kaldık yine de çabalarımız sürüyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.