1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Mesrur ​​Barzani: Anayasal haklarımızdan hiçbir şekilde vaz geçmeyeceğiz
Mesrur ​​Barzani: Anayasal haklarımızdan hiçbir şekilde vaz geçmeyeceğiz

Mesrur ​​Barzani: Anayasal haklarımızdan hiçbir şekilde vaz geçmeyeceğiz

A+A-

Başbakan Mesrur Barzani, Irak Yüksek Federal Mahkemesi'nin Kürdistan Bölgesi petrol ve gaz yasası ile ilgili kararının tek taraflı olduğunu, anayasanın ruhu ve ilkeleri ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını vurgulayarak, “Anayasal haklarımızın hiç birinden, hiçbir şekilde vaz geçmeyeceğiz. İhlal edilen diğer anayasal haklarımızın da uygulanmasını itiyoruz” dedi.

Başkent Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesrur Barzani, Irak Yüksek Federal Mahkemesi'nin 15 Şubat’ta Kürdistan Bölgesi petrol ve gaz yasası ile ilgili kararı, Bağdat ile Erbil arasında yaşanan mali sorunlar ve Kürdistan Bölgesi’ni doğrudan etkileyen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Göreve başladığı ilk gün Kürdistan Bölgesi halkının anayasal haklarını savunacağına dair yemin ettiğini hatırlatan Barzani, “Ancak şimdi Kürdistan halkı ve Kürdistan Bölgesi'nin birçok anayasal hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Dolayısıyla halkımızın haklarını korumak hem hem yasal görevimiz hem de üzerimize düşen sorumluluğun gereğidir” dedi.

Irak anayasasını üç dilde (Kürtçe, Arapça ve İngilzce) ayrıntılı bir şekilde okuduğunu vurgulayan Mesrur Barzani, “Geçtiğimiz yıllarda anayasanın bazı maddelerinin ya ihlal edildiğini, yada hiç uygulanmadığını hissediyoruz. Hatırlatmak isterim ki anayasanın 44 ve 65’inci maddelerinde bir Federal Meclis kurulmasından bahsediliyor. Fakat şimdiye kadar böyle bir meclis kurulmuş değil ki bu maddeler hem bölgelerin hem de henüz bölge olmayan vilayetlerin haklarının korunması bağlamında çok önemli hususlardır. Bu meclisin inşa edilmemesi Kürdistan Bölgesi veya diğer vilayetlerin federal hükumet ile yaşadığı sorunları etkilemiştir” ifadelerini kullandı.  

“Anayasa olduğu gibi uygulanmalı”

Anayasaya saygı duyulması, her maddenin bire bir uygulanması gerektiğine dikkat çeken Barzani, “Bir tarafın çıkarına olmadığında anayasa maddelerinin uygulanmaması diye bir şey olamaz. Federal yönetime göre çıkarına değilse istisna tutuluyor”  şeklinde konuştu.

Başbakan Mesrur Barzani, Federal Mahkemenin Kürdistan Bölgesi petrol ve gaz yasası kararına ilişkin anayasada yazılı maddeleri hatırlattı.   

Anayasanın 110, 111, 112 ve 115’inci maddelerinin bir biçimde bu konuya atıfta bulunduğunu belirten Barzani, 110’uncu maddede bu konuda merkezi hükumetin yetkilerinden net olarak bahsedildiğini anlattı.

Başbakan Mesrur Barzani, 111’inci maddede, “Irak’ta bulunan petrol ve doğal gaz, çeşitli bölge ve vilayetlerde yaşayan bütün Irak halkının malıdır” diye yazıldığını ancak hiç bir şekilde bu petrol ve gazın “Irak Federal Hükumeti’nin malıdır” şeklinde bir ifade bulunmadığını vurguladı.

“Kürdistan halkı en büyük zararı gördü”

112’inci maddede çıkarılan petrol ve gazın nasıl işlenmesi gerektiğinin ve 115’inci maddede de  merkezi hükumetin yetkisi dışındaki hususlara yer verildiğini ifade eden Barzani, “Bunun dışında 122’inci madde, eski rejim tarafından Irak halkına karşı işlenen suçlar nedeniyle tanzim edilmesi yer veriliyor. Elbette Kürdistan halkı herkesten daha çok zarar görmüştür. Kimyasal saldırı, Enfal, köy ve şehirlerin yerle bir edilmesi ki bu konudaki anayasa maddesi şu ana kadar da uygulanmamıştır. Şehit ailelerimiz ve mağdurlar şu ana kadar da tazminat alamamıştır. Kürdistan halkına karşı uygulanan soykırım esnasında mağdur olanlara tazminat ödenmemiştir. Bu da Kürdistan halkına karşı uygulanan diğer bir anayasa ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan halkının ve Irak halkının çoğunluğunun, “hakları anayasal güvenceye kavuşsun” diye bu anayasayı onayladığını hatırlatan Barzani, “Bu, kabul ettiğimiz anayasada yer alan haklarımızın ihlal edilmesini kabul edeceğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

Anayasanın 92’inci maddesinin Yüksek Federal Mahkeme’nin yapısı ve görevleri ile ilgili olduğunu anlatan Barzani, mahkeme bileşenlerinin parlamentonun üçte iki çoğunluğunun kabulü ile oluşturulması gerektiğini, ancak bu konudaki anayasal hükmün de uygulanmadığını söyledi.

Yeni parlamentoyu bu konudaki anayasal hükmü yerine getirmeye davet eden Barzani, “Anayasada belirtildiği gibi, bölgeler ve federal hükumet arasındaki sorunların tarafsız bir şekilde çözüme kavuşturulması için bu çaba gösterilmelidir” diye ekledi.  

“Siyasi bir karardır, Irak halkının çıkarına değil”

Mesrur Barzani, Yüksek Federal Mahkeme’nin anayasa maddelerini değiştirme veya yeniden yazma gibi bir hakkı bulunmadığına dikkat çekti.

 Barzani şöyle devam etti:

“Mahkemenin verdiği bu karar, bahsettiğim tüm anayasa maddelerine aykırıdır. Söz geçen maddelerin hükümleri bellidir ve hiç bir mahkeme bu maddeleri değiştiremez. Fakat görüyoruz ki Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz yasasına karşı bir karar alınmıştır ki bu da anayasanın Kürdistan halkına bu konu hakkında verilen yetkiyi anlatan maddesinin değiştirilmesi anlamına geliyor.

Bahsettiğimiz gibi karar son derece hassas bir süreçte alınmıştır. Arkasında siyasi nedenler olabilir. Hem zamanlama ve hem de kararın niteliği bunu gösteriyor. Siyasi bir karardır ve hiç bir şekilde Irak halkının çıkarına değildir”

Federal hükümetten, bu konuyla ilgili görüşmek ve sorunu anayasal temelde çözmek için zaman istedik ancak bize bu fırsat verilmedi. Tek taraflı bir karar alındı ve hiçbir şekilde anayasanın ruhuna ve ilkelerine dayanmıyor. İstinad ettikleri yasa 1976’da Baas rejiminin yıkılmasından önce yürürlükte olan yasadır.”

Bu, merkezi bir hükümet için yasılmış bir yasaydı, federal bir hükumet için değil. Neden tüm yasaları reddettiler de bu ikisini dışında tuttular? Biri Araplaştırılan bölgeler, diğeri de petrol ve gaz konusuyla ilgili ki her ikisi de merkezi hükümetin çıkarınadır. Hiç bir şekilde federal hükümetle ilgisi yoktur. Anayasadan önceki bir yasaya dayandırılarak karar çıkarılıyor. Bizim anayasamız var, bir karar alınırken önce anayasa maddelerine dayandırılması gerekir. Bu yüzden söz konusu kararı, anayasaya dayanarak kabul etmiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.