1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. ''Meselesi sistemden kendisine pay almak olanlar hedeflerine ulaştı''
''Meselesi sistemden kendisine pay almak olanlar hedeflerine ulaştı''

''Meselesi sistemden kendisine pay almak olanlar hedeflerine ulaştı''

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 635. Hafta basın açıklamasında bulundu.

A+A-

 

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 635. Hafta Basın Açıklaması:

 

Değerli platform dostları, Sakarya’nın duyarlı insanları; 

28 Şubat darbesi, Türkiye Müslümanları için bir sınanma süreciydi. Dönemin devlet iktidarını elinde tutan güçler; yükselen İslami uyanışın sahiciliğini test ettiler. Sorun, sistemin yapısal halinden, resmi ideolojisine kadar kendisiyle miydi; yoksa dindar kimliğin merkezin dışında tutulması ve pastadan pay verilmemesi miydi? 

Platformumuz, kurulduğu gün; tercihi ilk seçenekten yana yaptığını ilan etmişti. İtirazımız; devlet aygıtını bir güç ve rant aracı görenlereydi. Kendi çıkarları uğruna toplum üzerinde baskı, inkar, ayrımcılık ve hatta şiddet yoluyla iktidar kurulmak istenmesineydi.

Kendi şahsi hesapları uğruna itiraz edenler ise 28 Şubat sonrasında kendi hikâyelerini yazdılar. Bugünkü iktidar işte o hikâyenin içinden çıktı. Meselesi, sistemin yapısal ve ideolojik kodları değil; sistemden kendisine pay almak olanlar; hedeflerine fazlasıyla ulaştı. Bugün kamu imkânları üzerinden kendilerini, ailelerini ve yanlarında görünenleri ihya ediyorlar. Tıpkı eski dönemde olduğu gibi devlet iktidarını, kamu bütçesini, makam ve mevkilerini kendi şahsi mülkleriymiş gibi idare ediyorlar. Ve gelinen son noktada, ele geçen bu iktidarı koruyup, kollamanın peşindeler. Geçmiş iktidarlar gibi yeniden resmi ideolojiye sığınıp, orada meşruiyet arıyorlar. 

Emekçinin, emeklinin, asgari ücretlinin bütçesi ise her geçen gün biraz daha daralıyor. Verginin tüm yükünü esnaf, kamu çalışanları ve vatandaşlar çekiyor. Diğer taraftan ise büyük şirketlerin milyarlarca lira vergisi bir kalemde siliniyor. Eğitimde yapılan değişiklikler, üzerinden bir ay bile geçmeden yine değişiyor. Olanlar; her defasında, parasıyla özel okul imkânlarını satın alanları bir adım daha öne çıkarıyor. “Nitelikli” denilen okullara seçim süreci daha zorlu hale getirilirken; geri kalan milyonlarca öğrencinin ise alacağı eğitimin niteliği maalesef umursanmıyor. 

Böyle bir vasatta; halkın gündemi her güç daha çok dertli bir hal alıyor. İktidar sahipleri ise resmi ideolojiyi yeniden üretip, yeni bir dönem başlamış gibi sunmanın derdindeler. Oysa olan bellidir: 28 Şubat sürecini kurgulayan darbeciler, asıl hedeflerine ulaşmışlardır. Artık, toplumsal adaleti, ahlakı, erdemi temsil eden bir İslami uyanış süreci ne yazık ki kalmamıştır. Gelinen noktada; sistemin pastasına talip olanlar, onun rengiyle boyanmıştır. Ranttan payını alanlar, şimdi onu üreten sistemi kutsamaya başlamıştır. Burada bizim için şaşırtıcı hiçbir taraf bulunmamaktadır. 

Değerli dostlar;

Sadece içeride değil bölgede de son derece dikkatle hareket edilmesi gereken günlerden geçiyoruz. Mısır, Suriye ve Irak sahnesinde yaşanan trajediler ortadadır. Şimdi, Suudi Arabistan merkezli gerçekleşen bazı operasyonların, bir sonraki aşamada Lübnan’ı hedef aldığı anlaşılıyor. Tüm bu yaşananlara dikkatlice bakıldığında; gelişmelerin, siyonist işgalcilere yaradığı apaçık ortadadır.

ABD ve İsrail; bölgemize bu şekilde operasyon çekebilme cüretini, bölgedeki devlet yapılarının; kendi toplumlarıyla da birbirleriyle de barışık olmayan parça bölük halinden almaktadır. Kendi içimizde adaleti, birliği, özgürlüğü tesis edemedikçe de; bu tür kirli hesapların gerçekleşmesi her zaman mümkün olacaktır. Bize düşen uyarmaktır: Hep birlikte sarılmamız gereken, birbirimizin boğazı değil, Allah’ın ipidir. Başka türlü ne kurtuluş vardır, ne de adalet ve huzur.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu

 

 

 

                

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.