1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mele Bahtiyar:Bağdat engel olamaz!
Mele Bahtiyar:Bağdat engel olamaz!

Mele Bahtiyar:Bağdat engel olamaz!

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sekreteri Mele Bahtiyar, Irak hükümetinin referandumun yapılmasını önleyemeyeceğini söyledi.

A+A-

Diyala'nın Hanekin ilçesinde düzenlenen, “Tartışmalı bölgelerde referandum yapılması” konulu seminerde konuşan Mele Bahtiyar, Irak'ın kesinlikle referandumun yapılmasını önleyemeyeceğini belirtti.

 

Irak hükümetinin, anayasanın izin vermediğini öne sürerek referandumun yapılmasını önlemeye çalıştığını dile getiren Mele Bahtiyar, “Irak kendisini medeniyet beşiği olarak tanıtıyor. Biz medeniyet beşiği ol demiyoruz. En azından makul bir devlet ol, milletimizin görüşünü almamızı kabul et. Hangi hakla Irak hükümeti bizim yerimize karar veriyor?” dedi.

 

Referandumun ulusal bir mesele olduğunu ve demokrasi süreciyle ilgili olduğunu vurgulayan Mele Bahtiyar, şunları söyledi:

 

“Bu konu birey ve toplumun hakkıdır. Madem anayasa demokrasi temeline dayanıyor biz de bundan istifade ederek demokrasi sürecine hizmet edecek şekilde, anayasa çerçevesinde referandumu gerçekleştireceğiz.”

 

Bağdat yönetiminin “referandumun anayasaya aykırı olduğu açıklamalarına” tepki gösteren KYB'li yetkili, şöyle devam etti:

 

“Keşke bunun söyleyeceklerine 10 yıl önce anayasanın 140'ıncı maddesini uygulayarak, Kerkük, Şengal ve Hanekin başta olmak üzere tartışmalı bölgeler Kürdistan Bölgesi'nin idaresine alınsaydı. Veya tartışmalı bölgelerde referandumun yapılmasını öngören söz konusu maddenin son aşaması yerine getirilseydi. O bölgelerde referandum yapılsaydı. O zaman Irak hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM), kamuoyu, Araplar, Türkmenler ve herkes için; milletimizin çoğunluğunun o bölgelerin Kürdistan'a yeniden katılmasını destekleyip desteklemeyecekleri ortaya çıkardı.”

 

Irak Hükümeti'nin 10 yıldır Kürtleri oyalayarak anayasayı uygulamaktan kaçındığını ifade eden Mele Bahtiyar, sözlerine şunları ekledi:

 

“Biz sonuçta inandığımız yolu takip ederek demokrasi stratejisini uygulayacağız. Bu strateji, demokrasi görevini yerine getirerek anayasanın 140'ıncı maddesini uygulamaktır. Anayasada yer alan referandumun yapılması maddesi, milletimizin menfaatine ve demokrasi sürecine uygun olmalı. Eğer tartışmalı bölgeler sırf Arap olsaydı Irak hükümeti ‘tartışmalı bölgeler’ olarak anayasaya girmesine izin vermezdi.”

 

Milletin görüşünü almak amacıyla referandumun yapılacağını belirten Bahtiyar, “Biz kendi milletimize Kürdistan'ın bağımsızlığını isteyip istemeyeceğini soracağız. Açıkça şunu belirtiyoruz: Eğer çoğunluk Kürdistan'ın bağımsızlığın kabul etmezse ne KYB ne KDP ne de başka bir parti zorla bağımsızlığı getiremez” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.