1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Mela Bahtiyar: Kürtlerde Osmanlı öncesi tapular var, onlarda 40 yıllık tapu var
Mela Bahtiyar: Kürtlerde Osmanlı öncesi tapular var, onlarda 40 yıllık tapu var

Mela Bahtiyar: Kürtlerde Osmanlı öncesi tapular var, onlarda 40 yıllık tapu var

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, "tartışmalı bölgelere" ilişkin olarak, "Onlarda 40 yıllık, biz Kürtlerde ise 200, 300, 500 yıllık Osmanlı dönemi ve Osmanlı öncesi tapular var" dedi.

A+A-

Mela  Bahtiyar, Koye'de emekli Peşmerge ve çiftçilerle bir araya geldiği görüşmede, Kerkük başta olmak üzere çok sayıda Kürdistan yerleşim yerlerindeki demografik tahribatlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bahtiyar, "Sorunlu bölgelerde yeni (demografik) tahribatlar gerçekleşiyor. Askeri hakimlerin gözü önünde, güpegündüz televizyon kameralarının önünde, biksi ve her türlü silahla gelip, Kürt çiftçilere 'Size güle güle, burası bizimdir' diyorlar" ifadelerini kullandı.

Kürtlerin söz konusu toprakların gerçek sahibi olduğunu belirten Bahtiyar, işgal girişimlerine tepki göstererek, "Ellerinde tapuları varmış! Kimin tapusu? 40 yıllık süreçte diktatör Baas rejiminin verdiği tapular. Biz Kürtlerde ise 200, 300, 500 yıllık Osmanlı dönemi ve Osmanlı öncesi tapular var. Ancak onlara göre bu yerlerin atalarımızın toprakları olduğuna ilişkin tarihi belgeler geçerli değil" diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani geçtiğimiz gün BM Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek Kerkük başta olmak üzere tüm “Tartışmalı Bölgelerde” etkin rol almalarını istemiş, Irak anayasasının 140'ıncı maddesi kapsamında buradaki halkın referanduma gitmesinin sağlanmasını istemişti.

Bahtiyar, Neçirvan Barzani'nin BM'ye gönderdiği mektuba ilişkin olarak, "Gerçekten Sayın Neçirvan'ın BM Genel Sekreteri'ne mektup göndererek 140'ıncı maddenin uygulanmasını istemesinden büyük bir memnuniyet duydum" şeklinde konuştu. 

Irak parlamentosundaki Kürdistanlı parti gruplarına teşekkür eden Bahtiyar, "Bir haftadır çok iyi çalışıyorlar. Kürdistan Bölgesi Parlamentosu da bunun için çaba gösteriyor, hepsine teşekkür ediyorum" dedi. 

Bahtiyar Bağdat'ta yetki sahibi olan Kürtlere seslenerek, "Bağdat'taki tüm sayın yetkililerimiz çok iyi bilmelidirler ki, yeni tahribatlara karşı durmazlarsa, tahribatları yapanlardan hiçbir farkları kalmaz. Tehlikenin büyümesine engel olmazlarsa, Kürdistan Bölgesi ve sorunlu bölgelerde ortaya çıkacak fiili şovenizmin sorumlusu olacaklar" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.