1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAŞGETİREN

  3. Medine'de Kadir Gecesi ikliminde...
Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Medine'de Kadir Gecesi ikliminde...

A+A-

Tam iftar vakti. Geçen gün 500 bin kişi ile iftar demiştim. Şimdilerde bu sayı milyonu bulmuş ve aşmış olmalı. Herkesin duaya durduğu an.

Kulağıma eğilen bir dost; -Dursun Abi Hakk'ın rahmetine kavuşmuş, az önce, diyor. Medine'de, duaların kabul olunduğu saatte ve Kadir Gecesi'nden bir gün önce...

Nasib. Az önce sabah namazından sonra, bir milyon insan dua etti onun için. Nasib. Az önce Cennetül baki'ye defnettik. Peygamber dostlarının kabristanına, isimsizler kervanına katarak...

Orada onun çok sevdiği Sami Efendi'nin de isimsiz kabri bulunuyor. Çok severdi Allah Rasulünü, ona komşu oldu. Peygamber dostları (sahabe-i kiram)nı onlarla koyun koyuna uzandı. Çok severdi Sami Efendi Hazretleri'ni, onunla ebediyyet kardeşliği gibi bir yakınlığa kavuştu.

Belki hayat boyu dualarında ebediyyete göç ettiğinde bütün Allah sevgilileri ile yakın olabilmek vardı, ona kavuştu. Nasib. Dursun Abi, Dursun Aksoy. Doktor. Asker kökenli. Şimdi size, falanca politikacının yakını diye tarif etsem, daha kolay bileceksiniz. Ama öyle tarif etmek istemiyorum, çünkü onun mümtaz, ayırt edici vasfı, falanca politikacı ile olan yakınlığı değildi.

O kendi kendisi olarak da, kayda değer, mümtaz bir insandı. Onun ayırt edici vasfı, güzel bir insan olmasıydı. En ayağı çamurda olanların bile, elinden tutmaktan huzur duyacağı bir insandı. Bana göre bir Allah dostu idi. Acaba kaç yıldır, günah dediğimiz şey ona yabancıydı?

Acaba kaç yıldır, tutkularını gemlemişti? Acaba kaç yıldır, insana tuzak kurmayı misyon edinen varlıkla çok uzak dünyalarda yaşıyordu?

Acaba kaç yıldır, bir kimseyi incitmemişti? Acaba kaç yıldır kendisi için yaşamıyordu. 94 yaşındaydı. Anlatılıyor ki 1942 yılında bir Allah dostu ile el ele tutuşmuştu, demek 66 yıldır hayatının her anını Allah Teala ile birliktelik idraki içinde yaşamaya gayret etmekte, O'nun hoşnut olmayacağı bir iş üzerinde olmamaya gayret etmekteydi. Sanki, bu titizlikle arına arına bir ışık huzmesi haline gelmişti.

Bir bebeğin elini öptüğüne ben şahit olmuştum, yaşı 90 civarında olduğu zaman. 90 yaşında bir gençti desem, yanlış olmaz. Bazı ruhlar kocamıyor sanıyorum. Bazıları da, erken yaşta pes ediyor. "Allah dostu" deyip geçmemek lazım. Rahmet yükleneceksiniz, meveddet yükleneceksiniz, bağrınız deryalar kadar derin ve geniş olacak, incitmeyecek, hatta incinmeyeceksiniz, kin tutmayacaksınız, affınız çok olacak... Allah dostu...

 Dursun Aksoy, böyle bir insandı. Hani bazı insanlarla kucaklaşmaktan büyük mutluluk duyarsınız, benim onlara sarılmaktan büyük huzur duyduğum insanlardan birisi idi Dursun Aksoy. İzmirliler çok iyi tanır. Türkiye'de yüz binlerce dostu, seveni vardır.

Böyle insanlar azaldıkça, toplum yüreği fakirleşir. Onun için hep var olmalılar. Onun için Dursun Abi ve benzerleri, adeta bir misyon halinde, bir başka insana emek vererek, Halikı zül celal ile dostluk kervanının hep ayakta olmasına gayret ederler. Bu bir temizlik, arı duruluk, bir saf insaniyet damarıdır.

Farkında olan olur, olmayan olur, ama o temiz odakların ışığı sönse, toplumun karanlıkta kalması işten bile değildir. Dursun Ağabey'i darı bekaya, inşaallah rahmet-i Rahman'a yolculadık. Dileriz ebedi hayatta da Rasulullah'a komşuluğu devam etsin.

Medine'de, Mescid-i Nebi etrafında - ekseninde, Rasulullah'ın ruhaniyet ikliminde, Kadir Gecesi coşkusu devam ediyor. Burada, kucaklarında bebekleri ve ellerinde Kur'anları ile namaza duran anneler, Peygamberimizin namazı kısa tutmasına sebep olan bebek ağlamaları, iftar sofralarında hizmet eden yeni Suudi nesli, dünyanın her yanından gelen ve İslam dünyasının yeni yüzünü temsil etmeye aday kız - erkek gençler, ağarmış saç ve sakallarıyla daha bir azalma istidadı gösteren 60 yaş sonraları, kırklı yaşlarda ailecek buralara gelip, çocuklarının bu iklimi solumasına özen gösterdiği anlaşılan babalaranneler, ümmetin garipleri, fukaraları...

Bunun yanında İslam dünyasının her yerinde yaşayıp, bizlere yansıtılan Türkiye sevgisi...

Buradan yazmak istediğim, memleketimizde herkesin bilmesinde ve hissetmesinde yarar gördüğüm çok şey var. Bizim ana kalp damarımız bu iklimden besleniyor kim ne derse desin. Buraları daha iyi anlamak ve teneffüs etmek, bizim yüreklerimizi sadece zenginleştirecektir. Şimdilik bunu söyleyeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.