1. YAZARLAR

  2. Zeki Savaş

  3. Medeniyet İnşası Yolunda Önemli Bir Adım
Zeki Savaş

Zeki Savaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Medeniyet İnşası Yolunda Önemli Bir Adım

A+A-

     Kadim Kürd sorununun çözümüne dair hükümet ve HDP yetkililerinin birlikte açıklama yapması ve Öcalan'ın silah bırakma yönünde kongre çağrısı, ekseriyet tarafından barışa ilişkin önemli bir gelişme ve umut olarak nitelendirildi.

     Bu öneme ve umuda katılmakla, bu süreci desteklemekle beraber bu sürecin ve son merhalenin önemli ve umut verici bir başka yanını, sorunların çözümünde yöntem değişikliğine dair irade ve eğilimin gün geçtikçe kuvvetlenme emarelerini, silahlı güç kullanma yerine sözün ve siyasetin gücünden yararlanmaya doğru gelişen yöntem değişikliğini gözden kaçırmamalıyız. Silahlı yöntemden siyasi yönteme, silahın gücünden sözün gücüne yönelmenin bizzat kendisi barış kadar önemli ve barış kadar umut vericidir.

     Zira toplumsal sorunların çözümüne ilişkin doğu toplumlarında baskın olan özellik güç kullanımıdır. Söz ve siyaset ikincil, silah ve sopa birincil derecede işlevsel hale getirilmiştir. Dahili sorunların, aynı kültür ve medeniyet havzasına ait toplumların ve halkların kendi aralarındaki sorunların çözümünde fiziki ve ateşli güç kullanımının birinci derecede tercih edilmesi veya taraflardan birinin ötekini buna zorlaması, bedevilik alametlerinden sayılır.

     Burada bedevilikten maksat köyde, kırsalda ve çöldeki yaşam değildir. Bir zamanlar buralarda egemen olan yaşam şekli, davranış biçimi ve kültür tarzıdır. Bedevilikten maksat, insan-insan ilişkilerindeki kabalık, söz ve siyaset yerine hukuksuzca güç kullanma kültürüdür. Bu kültürü taşıyanların çölde veya şehirde/medinede yaşaması arasında fark yoktur. Bedevi kültürün taşıyıcıları şehirde, medeni kültürün taşıyıcıları çölde olabilir.

     Medeni insan ve medeni toplum sadece medinede/şehirde yaşayan insan ve toplum değildir. Medeni insan, medine yaşamının, birlikte yaşamın gereklerini bilen ve ona uyan insandır; velev ki şehirde yaşamasa bile. Medeni insanlar, Allah'ın kendilerine lütfettiği aklı ve düşünme gücünü kullanarak sorunlarını analiz eden, söz ve siyaset araçlarıyla da o sorunlarını çözen insanlardır.

     Bu cihetten baktığımızda İslam dünyası hiç de medeni bir görüntü vermiyor. Zira Kuzey Afrika'dan Ortadoğu'ya ve oradan Batı Asya'ya kadar İslam dünyasının merkezi ve çevresini oluşturan bu bölgelerde aynı kültür, medeniyet ve din havzasına ait halkların ve siyasi teşekküllerin kendi sorunlarını çözmek için şehirlerde/medinelerde icra ettikleri yöntemler modern bir bedevi toplum görüntüsünü fazlasıyla vermektedir. Modern diyorum, çünkü modern silahlarla, teknolojinin en gelişmiş araçlarıyla bedevi kültür aksettiriliyor. İnternet ve medyayı en iyi şekilde kullanmak, ileri donanımlı silahlara sahip olmak insanı medenileştirmiyor. Aksine bu modern araçlarla çok daha koyu bir bedevi kültür biçimi ve o kültürün şekillendirdiği davranış şekilleri kendini gösterebiliyor.

     İslam dünyasının modern bedevilik kültürünün kuşatması altında olduğunu söylersek abartı sayılmaz herhalde.

     Bedevi toplumların dış düşmana ihtiyacı olmaz. Çünkü onların kültürü kendilerini birbirlerine karşı amansız düşman kılmakta, dış düşmanın veremeyeceği çapta yek diğerine zarar verebilmektedir. Eğer bedevi toplumların düşmanı varsa, o düşmanların yapacağı tek şey, hasımlarının bedevi kültürü taşımaya devam etmesini sağlamaktır. Zira onlar bedevi kültürün, çatışmacı kültürün taşıyıcısı olduğu müddetçe birbirlerini boğazlamaya devam edecekleri garantilenmiş demektir.

     İşte modern bedeviliğin zirveye çıktığı bu dönemlerde Anadolu ve Mezopotamya insanı olan Müslüman Kürdlerin ve Türklerin çatışma yerine barışı, silah yerine söz ve siyaseti tercih etmesi İslam dünyası ve Ortadoğu adına medenileşme cihetinden önemli ve umut verici bir gelişmedir. Bu süreci başarıyla neticeye ulaştırmak, İslam dünyasına örneklik oluşturacaktır.

     Medenileşmek, arkasından medeniyet inşasını getirir. Anadolu ve Mezopotamya Müslümanları medenileşerek yeniden bir medeniyet inşasına öncülük edebilirler. Bunun ilk adımı Müslüman Türkler ile Müslüman Kürdlerin medenice oturup konuşması, tartışması, siyaset yapması ve siyaset yoluyla ortak çözümler geliştirmesinden geçer.

     Modern bedevi kültürü dışlamada Anadolu-Mezopotamya insanına önemli görevler düşmektedir. Barış sürecini ve kazanımlarını pragmatist ve basit bir zemine indirgeyerek zafer ve yenilgi bağlamında değerlendirme yanlışlarına düşmeden adaletin, hakkaniyetin, kardeşliğin ihkakı ve yeni bir medeniyetin inşası bağlamında halkların zaferi olarak değerlendirmek yönünde söylem ve pratikler geliştirmek gerekiyor ki, barış süreci adaletle kaim bir medeniyet projesine dönüşebilsin.

     Son ortak açıklama, çatışmacı kültürü geride bırakma, medenileşme ve medineleşme ve medeniyet inşa etme cihetlerinden Türkiye'de önemli değişimlere yol açma potansiyelini taşıdığı gibi, nihayete varırsa Ortadoğu'da da mühim politik değişimlere zemin hazırlayabilir.

     Yol uzun ve yokuştur. Badireler ve engellerle kuşatılmıştır. Ama medenileşmek istiyorsak, yeni bir medeniyete öncülük etmek istiyorsak çatışmacı bedevi kültürü terk etmek ve yerine medeni bir kültürü barış yoluyla inşa etmek zorundayız.

     Yıllar önce Mesud Barzani, Kürdler arası savaşa son vererek önemli bir adım atmıştı. Şimdi de Kürdler ile Türkler kendi arasındaki savaşa son vererek daha kapsamlı bir adım atmanın eşiğindedirler. Bu adım, atılmalı ve bu başarı yakalanmalıdır.

     Kürdlerle Türklerin barışı, Anadolu ile Mezopotamya'nın barışıdır. Bu barış, medenileşerek büyük bir medeniyetin inşasına ve çatışma kültürünün girdabında gark olmuş diğer Müslüman halklara örneklik oluşturmasına zemin hazırlayabilir.

     Son gelişmeye bir de bu zaviyeden bakmakta yarar var.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum