1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Meclis Çözüm Süreci Komisyonu Kocaeli Barış Platformu’yla Görüştü
Meclis Çözüm Süreci Komisyonu Kocaeli Barış Platformu’yla Görüştü

Meclis Çözüm Süreci Komisyonu Kocaeli Barış Platformu’yla Görüştü

TBMM Toplumsal barış yollarının araştırılması ve çözüm sürecinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu Kocaeli Ramada Otel’de konuklarıyla görüştü.

A+A-

Çözüm süreci ile ilgili olarak Kocaeli’ye 8 Kasım’da gelen başkanlığını Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Abdülkerim Gök’ün yaptığı Eskişehir, Bursa, İzmit ve Sakarya heyetinde AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ve HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel vardı. Ramada Otel’de konuklarıyla tek tek görüşme seansları yapan vekiller Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ile de görüştü.

Toplantının amacını açıklamak için bir konuşma yapan komisyon başkanvekili Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Abdülkerim Gök: “Mecliste oluşturulan Çözüm komisyonu sadece tek bir sorun üzerine değil toplumsal barışın tüm yollarını arıyor. Hükümetin çözümü sağlayabileceğine inanan sadece kendisi değil Leyla Zana gibi aktörlerdi. Mayıs 2013’te oluşturulan bu komisyona CHP ve MHP milletvekili vermedi. Yapmaya çalıştığımızı tarih yazacak, biz yine herkesi bu barış ve kardeşlik çabasına destek vermeye çağırıyoruz. Çeşitli illeri gezerek Kocaeli’ye geldik. Şehit gazi yakınları, dağda PKK’lı olarak öldürülen kişilerin Kocaeli’deki aile yakınlarını, her çevreden STK temsilcisinin görüşlerini dinlemek üzere çağırdık. Biz aile içi kavgayı bitirmek, ocaklara düşen ateşi bitirmek istiyoruz” dedi. Ayrıca Gök; komisyonun hazırlayacağı raporun barış sürecinde yeni düzenlemelerin yapılmasına da yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu söz alarak şunları söyledi: Platformumuz Nisan 2013′te farklı dini, etnik, ideolojik kimliklerin bir araya gelişiyle kurulduktan sonra konuyu çözmek için yerelden başlattığı faaliyetlerini genele yansıtmak arzusundadır. Onlarca STK, parti ile yaptığımız görüşmelerden sonra “Kocaeli Barışı Konuşuyor” sempozyumu ile Kocaeli halkı arasında etkin bir şekilde konunun gündeme getirdiklerini söyledi. Uzun süredir konu üzerinde çalıştıklarını, uzun yıllar demokratik siyaset dışı yöntemlerle sorunun inkâr edildiğini ve silahlı yöntemlerle çözülmeye çalışıldığını ve bunu çok eleştirdiklerini, adım atılmadığı için hükümeti eleştirdiklerini, açılım ve çözüm süreci başladığında ise ayakta alkışladıklarını belirtti. Ergenekon benzeri karanlık güçlerin devre dışı bırakılmasıyla sorunu çözmeye çalışanların elinin güçlendiğini ve mazeret üretmeden cesur adımların artık atılması gerektiğini vurguladı. Sorunun taktik düşünceler ve seçim hesaplarıyla uzamaması gerektiğini, zira süreci eleştiren ve aldatmaca olduğunu söyleyen Kürtler, ihanet projesi olduğunu söyleyen Türkler’in sürece inanmadığını, PKK, Hizbullah çatışmasını yeniden başlatmak isteyen karanlık güçlerin sürecin uzamasını olumsuz bir tavır içinde manipüle edeceği kaygısını dile getirdi. Kürt sorununda bugün konuşulan bazı konuların çok değil 10 yıl öncesinde gündeme getirenleri marjinal ve hain ilan edilmeyle sonuçlandığını, şimdi gelinen noktayı ise önemli bulduğunu belirtti. Sürecin kurumsallaşmasını belirten Gergerlioğlu: “Süreç kurumsallaşmalı sadece Başbakan’ın MİT aracılığıyla Öcalan’la görüştüğü bir süreç olmaktan çıkmalı, şeffaflaşmalı ve insiyatif taraflar arasında olsa bile gazeteciler, aydınlar, kanaat önderleri, farklı aktörler olarak devreye girmeli ve gerekirse arabuluculuk yapmalıdır. Sürecin uzamasının, sert demeçlerin, önemli taleplerin gerçekleşmesinde uzamanın kazalara yol açabileceğini” belirtti.

Başbakan’ın elini taşın altına koyarak aldığı riskin Ak Parti teşkilatları tarafından iyi hissedilmediğini, anlaşılmadığını, gereken etkili çalışmaların yapılmadığını, sadece silahlı çatışmanın bitmesinin halka da sirayet etmiş hastalığın bitirilmesi için yeterli olmayacağını, yerel ve genel siyasi parti teşkilatlarının etkili halk toplantıları vb. faaliyetler yapması gerektiğini, bilboard ve kamu spotu gibi çalışmalarla ileri derecede yol alınabileceğini kaydederek; komisyondan, farklı illerde barış için gayret sarf eden çalışmaların, platformların Ankara’da yapılacak bir çalıştayda bir araya getirilmesine yardımcı olmalarını istedi. Demokratikleşme paketi ile atılan adımları olumlu ama yetersiz bulduklarını, Alevilerin hakları ile ilgili bir madde olmadığını, Kürt sorunu konusunda atılan adımları (Andımız’ın kaldırılmasını, yer isimlerinin iadesi vb.) olumlu bulduklarını ancak Kürt sorunundaki ana konu olan anadilde eğitimde adım atılmamasının eksiklik olduğunu belirtti. Anadilde eğitimin ülkeyi bölmeyeceğini, bu konuda aydınların, araştırmacıların katılacağı tarafsız sempozyumlar düzenlenerek konunun tarafsız bir şekilde tartışılmasının faydalı olacağı ve kaygıları ortadan kaldıracağını belirtti.

Toplantı sonunda söz alan komisyon başkanı Gök, Alevilerin hakları ile ilgili farklı bir çalışmanın olduğunu, platformun çalışmalarını, görüşlerini, isteklerini önemli bulduklarını, dinleyip ses kaydı aldıklarını, ayrıca yazılı olarak da görüşlerin kendilerine iletilmesini Gergerlioğlu’ndan istediler.


kocaelibarisplatformu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.