1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mazlumiyeti kabullenmek zalimlik kadar kusurdur
Mazlumiyeti kabullenmek zalimlik kadar kusurdur

Mazlumiyeti kabullenmek zalimlik kadar kusurdur

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan dolayısıyla “Orucun Önemi ve Dayanışma Kültürü” panelinde Fadıl Bedirhanoğlu dine göre mazlumiyeti kabullenmenin zulüm kadar kusur olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi Müzik Topluluğu panelin ardından okuduğu kaside ve ilahilerle dinleyenleri mest etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonunda yapılan Ramazan ayı Paneller programı başladı. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen panel din adamı Süleyman Ekinci’nin okuduğu Kuran-ı Kerim’le başladı.

Daha sonra açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur İslam dininde orucun yardımlaşma ve dayanışma ile eşdeğer olduğuna işaret ederek Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal alanda yaptıkları çalışmalarından söz etti. Özellikle Bingöl, Bismil, Çınar, Batman’daki sel felaketlerinde yardıma ihtiyacı olan insanların yardımına koştuklarını ifade eden Uğur, yine yardıma ihtiyacı olan herkese güçleri oranında ulaştıklarını söyledi. Uğur, “İki yıl önce Kürt aydını Ehmedê Xanî’in üzerine bir program gerçekleştirdikten sonra bu yılda yine Ehmedê Xanî’in üzerine bir sempozyum düzenledik. Bu bir başlangıçtır. Birçok seyda ve aydınımız için de benzer panel ve sempozyum çalışmalarını devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde programımızda Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Said Kurdi gibi ünlü şahsiyetler bulunmaktadır” dedi.

 

Fadıl Bedirhanoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen Orucun Önemi ve Dayanışma Kültürü adlı panele Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet İnan, Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı katıldı. Allah’ın dini ve Kuran-ı insanların hizmeti için gönderdiğini ifade eden Moderatör Bedirhanoğlu, “Dine göre eğer bir kişi zulüm yaparsa zulümkar olur, diğeri ise mazlumdur. Ama Cenab-ı Hak her ikisini de kabul etmez. Çünkü mazlumiyeti kabul etmek zalimlik kadar kusurdur” dedi.

 

Daha sonra konuşan Yrd. Doç. Dr. Ahmet İnan da din ve felsefe ilişkisini anlatarak tarih içindeki gelişimlerinin birbiri ile iç içe geliştiğine dikkat çekti. Dinlerin merkezinin Mezopotamya coğrafyası olduğunu belirten İnan, modern çağda her felsefenin Yunan ile başlatılmasının büyük bir yanılgı olduğuna işaret ederken, aslında Yunan medeniyetinin Sümer medeniyeti etkisi altında ortaya çıktığını ve geliştiğini söyledi.

 

Ramazan ayının önemini Kadir gecesi ile ilişkilendiren İnan, “Kuran-ı Kerim 23 yılda tamamlandı. Vahyin geldiği Kadir gecesi Ramazan ayına tekabül ediyor. Bu orucun önemi Kuran-ı Kerim’in öneminde geliyor” dedi. İnan, yağmurun nasıl buharlaşan yeryüzündeki suyla ilişkisi varsa, vahiyin de yer yüzünde insanlar arasındaki hadiselerin cevabı olarak geldiğine dikkat çeken çekti.

 

Ramazan ayında yapılan yardımlaşma ve dayanışmanın önemine dikkat çeken Sarmaşık Genel Sekreteri Şerif Camcı da özellikle Türkiye’de bir çok kurum ve kuruluş tarafından yapılan yardımlaşma ve dayanışmanın çoğu zaman insanları rencide ettiğini ifade ederek, Sarmaşık olarak ortaya koydukları dayanışma modelinde insan haklarını esas aldıklarını belirtti. Camcı, “Aç olan komşumu nasıl doyuracağımdan çok komşumun açlığı üzerinden kendimi nasıl öne çıkarabilirim anlayışı İslam dininde yeri yoktur” dedi.

 

İlahi ve kasideler okundu

 

DTP Diyarbakır il yöneticileri ve mellelerin de katıldığı panelin ardından Büyükşehir Belediyesi Müzik Topluluğu, ilahi ve kasideler okudu. Ali Aktaş’ın Feqiyê Teyran’ın beyitlerini okumasıyla panel son buldu.

 

Paneller dizisi 13 Eylül Cumartesi günü Mela Ehmedê Cizîrî, 14 Eylül Pazar günü Mewlana Xalid-i Şehrezorî, 20 Eylül Cumartesi günü Şex Evdirehmanê Axtepî ve 21 Eylül Pazar günü Mela Ehmedî Xasi ile sürecek.

 

diyarbakir-bld.gov.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.