1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mazlumder'den Süleyman Soylu'ya tepki: Başörtüsünün güvenlik gerekçesiyle çıkartılması kabul edilemez!
Mazlumder'den Süleyman Soylu'ya tepki: Başörtüsünün güvenlik gerekçesiyle çıkartılması kabul edilemez!

Mazlumder'den Süleyman Soylu'ya tepki: Başörtüsünün güvenlik gerekçesiyle çıkartılması kabul edilemez!

Mazlumder Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, başörtüsünün güvenlik gerekçesi ileri sürülerek cebren çıkartılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

A+A-

 

Mazlumder Genel Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun nezarethanelerde kadınların başörtüsünün çıkarıldığına dair ifadelerini yaptığı yazılı açıklamayla kınadı.

 

Açıklamada, “Soylu’nun ‘tedbir alıyoruz’ gerekçesiyle açıkladığı başörtüsünü cebren çıkartılması olayı asla kabul edilemez. Suç ve suçluyla mücadelede hukuk kurallarına ve temel haklara riayet edilmesi gerekir.” denildi.

Mazlumder’den yapılan açıklama şu şekilde:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun basına yansıyan, “Biz bir tedbir alıyoruz. Nezarethaneye bir kadın veya bir erkek girdiği zaman biz hiçbir şey tutmuyoruz. Kadın meselesi biraz daha hassas bir mesele. Kadınları ayrı bir nezarethaneye koyuyoruz. Başörtüleri konusunda bir tasarruf yapmak durumundayız. Başörtülerini alıyoruz, orada hiçbir erkek personel olmuyor. Kadın nezarethaneye girdiği andan itibaren onun başına bir bone veriyoruz” şeklindeki açıklama,  Adana Şubemizin 23.01.2018 tarihinde yapmış olduğu “MERSİN KOM GÖZLEM RAPORU” ve GYK üyemiz Tevfik Durmaz’ın 24.12.2018 tarihinde yapmış olduğu “BATMAN ‘GÖZALTINDA BAŞÖRTÜSÜ ÇIKARILAN KADINLAR RAPORU” başlıklı raporlarımızda ortaya koyduğumuz tespitlerle örtüşmektedir.

Sayın Soylu’nun “tedbir alıyoruz” gerekçesiyle açıkladığı başörtüsünü cebren çıkartılması olayı asla kabul edilemez. Suç ve suçluyla mücadelede hukuk kurallarına ve temel haklara riayet edilmesi gerekir.

Başörtüsünü çıkartma gerekçesi olarak sunulan, ‘kendilerine veya birbirlerine zarar vermemeleri’ hususu gerçekçi de değildir. Bu mantıkla gidilirse kişilerin gömleği, pantolonu, iç çamaşırı ve diğer kıyafetlerine de müdahale edilmesi gerekir…

Sayın Soylu’nun sözleri pratik uygulamalar ve nezarethanelerin fiziki şartları ile de örtüşmemektedir. Kadınların konulduğu nezarethaneler de birçok hizmetin erkek memurlar tarafından verilmesi, kadınların lavabo ihtiyaçları için erkeklerin olduğu bölümden geçmek zorunda kalmaları, kameraların başında erkek personelin olması, bazı memurların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemeleri gibi birçok gerçekle karşı karşıyayız.

MAZLUMDER olarak, bu uygulamayı kınadığımız ifade eder, temel hakların ihlali anlamına gelen bu uygulamadan derhal vaz geçilmesini talep ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.