1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. MazlumDer'den 'Arslan' Açıklaması
MazlumDer'den 'Arslan' Açıklaması

MazlumDer'den 'Arslan' Açıklaması

A+A-

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Diyarbakır'da yerel bir kanalda Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili İhsan ASLAN'ın yaptığı bir konuşma nedeni ile hakkında "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlaması ile soruşturma başlatması hakında bir açıklama yaptı.

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban tarafından yapılan açıklamada "İfadeye ve dile özgürlük, insana özgürlüktür" denildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili İhsan ASLAN'ın, yerel seçimler döneminde Diyarbakır'da yayın yapan yerel bir TV kanalında, "Kürt sorununu çözmek isteyen hiç kimse DTP'yi, PKK'yi ve Abdullah ÖCALAN'ı görmezden gelemez ve yok sayamaz" sözlerini sarf ettiği hatırlatılan açıklamada, "Bu sözler ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gereken sözlerdir. Zaten ifade özgürlüğü; şok eden, rahatsız edici katılmadığımız görüşler içindir. Hakaret ve şiddette çağrıyı içermediği müddetçe ifade özgürlüğü kısıtlanmaz ve yasaklanamaz" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Terörle Mücadele Kanunu'nun “Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca, soruşturma başlatmış olması, Kürt sorununun çözümünü amaçlayan şiddeti övmeyen beyanların da sindirilmesinin hedeflendiğini göstermektedir.

Yine İçişleri Bakanlığının Diyarbakır Valiliği kanalı ile Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nin 5 parka vermek istediği Kürtçe, Berfin (Kardelen), Nefel (Yonca), Daraşin (Yeşil Ağaç), Beybun (Papatya) ve Gülistan (Gül Bahçesi) isimlerinden sadece Gülistan ismine izin verilmiş, diğerleri ret edilmiştir. Gülistan isminin “yaşayan Türkçe”de var olduğu ancak diğer isimlerden örneğin Berfin için “Şahıslara Berfin adı verilmesinin önünde engel yok ama kamuya ait alan olan parklara Berfin ismi konulamaz” denilmiştir.

İş bu beyanlar da çok dilli ve çok kültürlü Türkiye mozaiğini görmezden gelen tek tipçi dar bir zihniyetin ürünüdür.

İnsana saygı; insanın diline, kültürüne ve değerlerine özgürlük tanıyıp ideolojilerden uzak ve eşit bir tutum almayı gerektir.

MAZLUMDER olarak; Devletin hücrelerine işlemiş yasakçı zihniyetin değişim ve dönüşmesi temennimizle birlikte,

İfade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması, Türkçe dışındaki tüm dillerin önündeki kısıtlama ve yasakların kaldırılarak insanların tek tipçi ifadeye ve dile zorlanmamasını talep ediyoruz."

HABER DİYARBAKIR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.