1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mazlumder Van Şubesi'nden Kınama!
Mazlumder Van Şubesi'nden Kınama!

Mazlumder Van Şubesi'nden Kınama!

Mazlumder, Mağdur Aileye dönük iftira ve Karalama Kampanyasını yerinde kınadı...

A+A-

01.02.2014  tarihinde Van’ın Gürpınar İlçesine bağlı Yalınca/Çelî mezrasında oturan Taş Ailesinin, rahatsızlanan 1,5 (bir buçuk) yaşındaki Muharrem TAŞ isimli çocuklarının imkansızlık ve ihmalden ötürü yaşamını yitirdiğini öğrendik. Yolların kapalı olması ve Sağlık Ekiplerinin ilgisizliği nedeniyle; çocuklarını hastahaneye yetiştiremeyen aile, yüksek ateşten dolayı Muharrem Taş’ın hayatını kaybetmesiyle sarsıldı. Soğuk hava ve yoğun kardan ötürü, cenazeyi torbaya yerleştirmek suretiyle taşımak zorunda kalan ailenin dramı Türkiye gündemini sarstı. 07.02.2014 tarihinde Mazlumder Van Gönüllüleri taziyeye evine uğramış ve daha sonrasında olayı yakından tekip etmiştir. Taziye esnasında Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da telefon görüşmesiyle başsağlığı dileklerini iletmişti. Ailenin daha taziyeleri sürerken, bazı pervasız medya organlarının olayı çarpıtması, aileyi ve insanlık onurunun zedelenmesine yol açtı. Bölge insanının acısını ve her trajedisini siyasi jargonlara dökmeye meraklı olan bu medya organları; aileyi iktidar karşıtı olmakla ve yalancılıkla suçlamaya çalıştı. Ailenin hangi partiye oy verdiğinin sorgulamasından tutun, torbada ceset değil de başka bir şeyin taşındığını ve buna benzer türlü türlü iftiralar pervasız bazı medya organlarınca kurgulanıp, spekülasyonlar üretilmeye çalışıldı.

Toplumda meydana gelen vicdani duyarlılık üzerine Mazlumder Van Şubesi yeniden  aileyi ziyaret ederek basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Mazlumder Van Şubesi adına Yakup Aslan’ın okumuş olduğu basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

 

Basına ve kamuoyuna;

 

 

Geçmişten bugüne insan hak ve hürriyetini garanti altına alan hukuksal ve yaşam hakkına dikkat çeken sayısız dinsel metinler olmuştur. Buna rağmen pratikte temel haklar ihmal edile gelmiş, Roboski örneğinde olduğu gibi, insanın en temel hakkı olan ‘yaşam hakkı’ çiğnenmiştir. Yanı sıra en eski Akad, Babil, Hint ve Mısır Metinlerinden Çağdaş Metinlere kadar; en yeni versiyonuyla İnsan Hakları Beyannamesiyle ‘Hasta Hakları’na ilişkin temel maddeler yer almış, hastalara yönelik hak ihlalleri cezaya tabi tutulmuştur.

Ülkemizde kağıt üzerinde hastanın temel hakları vardır. Ayrıca, Valiliğin ‘ihlal var’ tespitine rağmen; ne yazık ki, kraldan daha kralcı davranan ve iktidara yanaşmak için, toplumda mevcut olan ‘kavim ve ırk’ meselesini körüklemek amacıyla, insanın en temel haklarından olan ‘yaşam hakkını’ bile kavim penceresiyle çarpıtıp, ‘bir kavme olan kinini’ ortaya çıkaran bazı medya organları; Roboski’de olduğu gibi, burada da İslam’ın temel meselelere yaklaşırken esas aldığı Kur’an ayetini ve düşmanlık-adalet dengesini çiğnemişlerdir. İslam’ı referans aldığını güya telkin eden bu medya organları, Kuran’ın şu ayetinden habersiz olamazlar; “Bir Kavme Olan Kininiz, Sizi Adaletsizliğe Sevk Etmesin!” (Maide-8)’

Sağlık ekiplerinin ihmalinden Cenazesi çuvalla taşınmaya zorlanan Muharrem kardeşimizin taziyesi üzerine bazı medya organlarında yer alan iftira ve spekülasyonların, ‘bir kavme olan kinden dolayı’ adaletsizliğe sevk olunduğu açıktır. Devleti temsil eden Valilik Makamı’ndan gelen ‘ihmal vardır’ açıklamasına rağmen, medyanın bu tavrını, insan haklarına yönelik bir saldırı olarak görüp kınıyoruz. Toplumu ayrıştırmaya yönelik yapılan bu haberlerin ve iftira kampanyasının, başta Muharrem kardeşimizin ailesi özelinde tüm Van Halkını derinden üzmüş, insanlığa yapılan bir hakaret olarak telaki edilmiştir.

Roboski, Zilan, Dersim ve binlerce yerde olduğu gibi, devletin vatandaşını ötekileştirdiği; Muharrem kardeşimizin cenazesi üzerinde gelişen iftira kampanyası gözönüne alındığında, en canlı örneğiyle karşımıza çıkmıştır. Sağlık, Güvenlik, Yaşam Hakkı ve Vatandaşlık Hakları konusunda oluşan otorite ve hukuk boşluğu, Kürdistan coğrafyasında yaşayan insanların duygusal kopuşunu derinleştiriyor, bazı medya organlarının iftira ve spekülasyonu ise vatandaşların ‘güven’ duygusunu zedelemektedir.

Bu vesileyle söz konusu medya organlarının halkımızdan özür dilemesini umuyor ve insanların acılarına herkesin saygılı davranmasını diliyoruz.

Mazlumder Van Şubesi adına

Yakup Aslan


""

""

""

""

""

""

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.