1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Mazlumder Şubesinden Paket Açıklaması
Mazlumder Şubesinden Paket Açıklaması

Mazlumder Şubesinden Paket Açıklaması

26.09.2013 Tarihinde 1. genel kurulunu yapan MAZLUMDER Adana şubesi, yeni yönetimi ile yapmış olduğu ilk toplantısında yönetim kurulunu belirledi.

A+A-

Mazlumder Adana Şubesinden Paket Açıklaması
 
Şube başkanlığına Orhan Göktaş seçilirken, başkan yardımcılıklarına Muhyettin Yıldırım ve Mehmet Pala, şube sekreterliğine Orhan Kemal Kocabaş, muhasipliğe Cevat Tantik, üyeliklere ise Metin Özel ve Ali Tangüner seçildi.
 

MAZLUMDER yönetim kurulunun ilk açıklaması hükümetin 30.09.2013 tarihinde açıkladığı demokratikleşme paketiyle ile ilgili değerlendirme oldu.

MAZLUMDER Adana şube başkanı Orhan Göktaş’ın yaptığı söz konusu açıklama şöyle:

Başbakan tarafından açıklanan demokratikleşme paketiyle, yaklaşık yüzyıldır gasp edilmiş bazı hakların hak sahiplerine iade edilmesi sevindirici bir durumdur. Özellikle kamuda uygulanan başörtüsü yasağı ve andımız uygulamasının kaldırılması MAZLUMDER’in 22 yıllık mücadelesinin bir sonucudur.

MAZLUMDER Adana şubesi olarak Başbakan tarafından paketin son olmadığı açıklamasını, tedrici olarak halen devam eden haksızlıkların da kaldırılacağı şeklinde algılamış bulunuyoruz.

Buna mukabil olarak;

Pakette açıklanan kamuda başörtüsü serbestîsinde asker, polis, hâkim ve savcı gibi görevini üniforma ile yapan memurların dışarıda tutulması,

Başörtü serbestîsinin temel eğitimi de kapsamaması,

Askeri yargı organlarının kaldırılmaması,

Konularının eksik bırakıldığını düşünüyor, toplumsal beklentilerin karşılanması adına yeni çalışmaların acilen yapılmasını bekliyoruz.

ANDIMIZ DAYATMASI

Andımızın kaldırılmasını olumlu bulduk. Mevcut ant; totaliter devlet anlayışının faşizan uygulamalarından biriydi. Ancak Tevhid-i Tedrisat Kanunu eğitim sistemimizin temel bir sorunu olarak duruyor.

ALEVİ AÇILIMI

Alevi açılımı açısından paketi yetersiz bulduk. Bir üniversitenin adının Hacı Bektaşı Veli olarak değiştirilmiş olması Hükümetin Alevi hakları konusunda, konuyu ciddiyet ve önem düzeyinde ele almadığını göstermiş olması açısından üzücüdür.

YASAK HARFLER

Başbakanın “klavye özgürlüğü” diye nitelediği bazı harflerin kullanımını yasak olmaktan çıkartması pratikte önemini yitirmiş bir yasağı kaldırması açısından önemlidir.

SİYASİ HAKLAR

Oy veren insanların taşıdıkları bir takım unvan ve işlerinden dolayı siyasi partilere üye olamamaları ve siyaset yapmalarının yasak oluşu demokrasinin gelişimi ve katılımı açısından oldukça sınırlayıcı ve engelleyici bir yasaktı. Bu yasağın kalkması siyasal hayatımıza zenginlik katacaktır.

Ayrıca yüzde 3 barajını aşan siyasi partilere devlet yardımının önünün açılması siyasal partilerin gelişimine destek sağlayacak ve daha renkli bir siyasi parti yelpazesi sağlayacaktır.

Farklı dillerde propaganda hakkı, eş genel başkanlık düzenlemesi, ilçe örgütlenmesi için belde örgütlenmesi zorunluluğunun kalkması yine önemsediğimiz ve önemli bulduğumuz değişikler arasındadır.

Nefret suçlarıyla etkin mücadele, ayrımcılıkla ve eşitlik kurulu düzenlemesi, eski köy isimlerinin iadesi, yardım toplamada kısıtlamaların kalkması, roman dil ve kültür enstitüsü kurulma kararı, Mor Gabriel arazisinin vakfa iadesi paketin olumlu kararları arasındadır. 02.10.2013

MAZLUMDER ADANA ŞUBESİ             

ADINA ŞUBE BAŞKANI

ORHAN GÖKTAŞ 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.