1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Mazlumder Şanlıurfa şubesi Basın Açıklaması
Mazlumder Şanlıurfa şubesi Basın Açıklaması

Mazlumder Şanlıurfa şubesi Basın Açıklaması

Dünyayı, Enfal ve Halepçe Katliamlarını "Soykırım Olarak Tanımaya Çağrıyoruz.

A+A-

Bugün, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve 20. yüzyılda tüm insani ve İslami değerlere karşı geliştirilen korkunç vahşetin 26’ncı yıldönümüdür. 16 Mart 1988 günü, Halepçe’nin kimyasal gazlarla saldırıya uğradığı ve binlerce insanın yaşamını yitirdiği kara bir tarihtir.

Bu saldırı sonucunda çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 6.357 kişi zehirlenerek ya da yanarak katledilmiş, 14.765 kişi ağır yaralanmıştır. Günümüze kadar 43.753 kişi şehid düşmüş,  61.200 kişi sakat kalmıştır. İnsanlığın gördüğü en büyük soykırımlardan biri olan bu vahşete uluslararası kurum ve kuruluşlar sessiz kalarak insanlık vicdanında  sağır, kör ve dilsiz olduklarını ve bu vahşete sessiz kalmakla suça ortak olduklarını ispatlamışlardır.

Halepçe soykırımı insanlık tarihine düşen kara bir sayfadır. Aradan yüz yıllar geçse de Halepçe’de işlenen soykırımın unutulması ve bu soykırımı gerçekleştirenlerin ve onları destekleyenlerin, ayrıca bu trajediye sessiz kalanların Kürd halkı ve insanlık vicdanında af edilmesi mümkün değildir. Halepçe soykırımının altında her ne kadar  eski Irak diktatörü Saddam Hüseyin'in imzası olsa da onlarca emperyalist ülke, İslam aleminin büyük ekseriyeti ve Irak içerisinde binlerce işbirlikçisi de vardı.

Halepçe soykırımı Kürdistan’ın dört parçasında işlenen katliam ve soykırımlarının son halkası olan Enfal Harekatının bir devamıdır. Enfal harekatı Baas rejimi tarafından bir soykırıma dönüştürülerek Güney Kürdistan bölgesindeki 4 bin 500 köyde halkın evlerinden yurtlarından edildiği bir Araplaştırma harekatının adı olup, Halepçe katliamı bu ırkçı ve vahşi politikanın son halkasıdır.

Halepçe soykırımı; kendilerini demokrat, insan hakları havarisi olarak gören batı ile bu katliamlara milli ve mezhebi kaygılarından dolayı destek olan veya bu trajediye sessiz kalan Müslümanlar ve İslam alemi için bir yüz karasıdır. ABD ve AB, çıkarları için bu katliama göz yummuş ve bu katliamda kullanılan gazları menfaatleri karşılığında Saddam’a kendileri vermişlerdir.

Halepçe’de işlenen bu cinayetin  BM, AB, İKÖ ve diğer tüm uluslararası kurum ve kuruluş tarafından bir soykırım olarak tanınması için, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

MAZLUM-DER ŞANLIURFA ŞUBESİ 16.03.2014

MERAL DERVİŞOĞLU ŞUBE BAŞKANI.


 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.