1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MAZLUMDER Genel Başkanı'nın dan Dışişleri Bakanı'na Mektup
MAZLUMDER Genel Başkanı'nın dan Dışişleri Bakanı'na Mektup

MAZLUMDER Genel Başkanı'nın dan Dışişleri Bakanı'na Mektup

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL, Orta Afrika'daki gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU'na mektup gönderdi..

A+A-

 


Sayın; Ahmet DAVUTOĞLU

TC Dışişleri Bakanı,

 

Aralık 2013'den itibaren Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşanan şiddet olaylarında bir milyondan fazla insanın evlerinden göç ettiği ve 1500'e yakın ve çoğunluğu Müslüman olan insanların öldürüldüğü bilinmektedir.

2003 Yılında darbe ile yönetime el koyan ve kendini Cumhurbaşkanı ilan eden Françoise BOZİZE'ye yönelik tepkiler ve çatışmalar sonrasında, barış tesis edilmiş iken yolsuzluk iddiaları ile birlikte tepkiler yükselmiş ve ardından SELEKA koalisyonu BOZİZE'yi devirerek yönetimi koalisyonun üstlendiğini ilan ederek Müslüman ve Hıristiyanlardan oluşan bir koalisyon tesis etmişti. Koalisyon ülkeyi genel seçimlere taşıyarak siyasi krizi sonlandırmayı planlarken ülke dışına kaçmak zorunda kalan BOZİZE'ye bağlı Anti Balaka silahlı örgütü yeni yönetimi devirmek için saldırılarına başladı. Özellikle SELEKA koalisyonunun Müslüman üyelerini hedef alan ve yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin Müslüman halkı hedef alan saldırılarda 1000'in üzerinde Müslümanın ateşli ve kesici silahlarla öldürüldüğü, kimilerinin yakıldığı ve vücut bütünlüklerine zarar verildiği basın yayın organlarıyla kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Çatışmaların başlamasıyla birlikte Fransa ülkede bulundurduğu asker sayısını güvenlik nedeniyle 2500'e çıkarmış Avrupa Birliği 1000 asker göndermeyi taahhüt etmiş ve son olarak da Afrika Birliği ülkeye asker göndermiştir. Özellikle Fransa'nın çatışan grupları silahsızlandırma politikası altında sergilediği yanlı tutum, Müslümanlar silahsızlandırılarak savunmasız hale getirilirken Hristiyan çetelerin silahlarına dokunulmaması Anti Balaka örgütünün saldırılarını yoğunlaştırmış ve pek çok katliama imza atmalarına neden olmuştur.

Gelinen noktada Fransa, AB ve Afrika Birliği askerlerinin ülkede güvenliği tesis edemediği, insani ihtiyaçların temini hususunda bir ilerleme kaydedemediği aksine Müslüman katliamının yolunu açtığı görülmektedir. Bu kriz karşısında Fransa'nın talebi üzerine AB'nin asker sayısını artırmak için üye ülkelerden asker talep ettiği bu çerçevede Türkiye'den de asker istenildiği bildirilmektedir. Öncelikle AB gibi bölgesel çıkar birliklerinin çıkarları doğrultusunda ülkelere müdahale etmesi uluslararası hukuk açısından sorunlu bir husustur. Siyasi bir krizin yanı sıra, insani bir felaketle de karşı karşıya olan Orta Afrika Cumhuriyetinde uluslararası üst birliklerin krizin sonlandırılması için harekete geçirilmesi, başta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere Afrika Birliği'nin müdahil olduğu bir acil eylem planının biran evvel yürürlüğe konulması için Türkiye Cumhuriyeti ve Bakanlığınız nezdinde girişimlerin yürütülmesini talep ederiz.20.02.2014

Saygılarımla

 

Ahmet Faruk ÜNSAL

MAZLUMDER Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.