1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mazlumder Adana Şb. "Adana'daki Suriyeliler" Raporu
Mazlumder Adana Şb. "Adana'daki Suriyeliler" Raporu

Mazlumder Adana Şb. "Adana'daki Suriyeliler" Raporu

MAZLUMDER Adana şubesi Adana’daki Suriyelilerin durumunu ele alan “Adana’daki Suriyeliler” adında bir rapor hazırladı.

A+A-

Adana şube başkanı Orhan Göktaş tarafından okunan bir basın açıklaması ile açıklanan raporun. Basın dışında,  başta Adana Valiliği olmak üzere, ilgili tüm resmi kurumlara sunulacağı, bunun yanında yardım kuruluşları sivil toplum örgütleri ve bölgemizdeki üniversitelerin ilgili bölümlerine de verileceğine vurgu yapıldı.

Basın açıklamasında MAZLUMDER şube başkanı Orhan Göktaş, “Bu rapor Mart 2011’de Suriye’de başlayan ve halen devam etmekte olan kriz nedeniyle yaşanan ve ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin  –devlet yetkililerin tabiriyle misafirlerin- durumlarını, yaşadıkları sıkıntıları, devletle ve halkla ilişkilerinde ortaya çıkan sorunları ve bu sorunlara çözüm önerilerini konu almaktadır. Ayrıca mağdur Suriyelilerin durumlarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlere katkı sağlamak, onların durumlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve yapılacak daha kapsamlı çalışmaların önünü açmak amacıyla hazırlanmıştır.” dedi.

Göktaş ayrıca, “Rapor iki ana bölümden oluşuyor; birinci bölüm Sarıçam’daki Suriyeliler kampı. İkinci bölüm ise asıl sorunu oluşturan kamp dışında Adana’nın her tarafına dağılmış Suriyelilerin durumunu anlatan bölüm.” dedi.

Göktaş basın açıklamasına, “Yaptığımız bu çalışma özellikle serbest ikamet eden, şahsi çabalarıyla barınmaya çalışan ve şu an kış şartlarında zorlukları artan misafirlerin durumuna dikkat çekerek devlet yetkililerine ve sivil toplum kuruluşlarına düşen sorumlulukları hatırlatmak, yapılan yanlışlara dikkat çekmek,  eksikleri tespit etmek ve yardım faaliyetlerine olan ihtiyacı ortaya koyma amacını da taşımaktadır. Ayrıca savaşın şiddetlenerek devam etmesi, kısa ve orta vadede ortada bir çözümün görünmemesi nedeniyle gelen Suriyelilerin gelecek beklentileri ve bu durumun kente (ülkemize) etkileri üzerinde de durulmuş, gelenlerin ülkeye adaptasyonu ve mukimlerle ilişkileri üzerinde durulmuştur. Adana’nın etnik yapısı ve kent sosyolojisi açısından şehrimize giren şimdilik 70.000 olduğu iddia edilen bu göç dalgasının ilerde ne tür sorunlar çıkarabileceği üzerinde durulması gereken bir husus olduğuna dikkat çekerek, bu konuda ilgililerin, üniversitelerin, yerel ve merkezi idarelerin derinlikli araştırmalar yapması gerektiğini belirtmek isteriz.” diyerek devam etti.


BASINA VE KAMUOYUNA

                         “ADANA’DAKİ SURİYELİLER RAPORU” BASIN AÇIKLAMASI

Bu rapor Mart 2011’de Suriye’de başlayan ve halen devam etmekte olan kriz nedeniyle yaşanan ve ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin  –devlet yetkililerin tabiriyle misafirlerin- durumlarını, yaşadıkları sıkıntıları, devletle ve halkla ilişkilerinde ortaya çıkan sorunları ve bu sorunlara çözüm önerilerini konu almaktadır.

 Bu rapor mağdur Suriyelilerin durumlarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlere katkı sağlamak, onların durumlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve yapılacak daha kapsamlı çalışmaların önünü açmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bu rapor Mart 2011’de Suriye’de başlayan ve halen devam etmekte olan kriz nedeniyle yaşanan ve ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin  –devlet yetkililerin tabiriyle misafirlerin- durumlarını, yaşadıkları sıkıntıları, devletle ve halkla ilişkilerinde ortaya çıkan sorunları ve bu sorunlara çözüm önerilerini konu almaktadır. Ayrıca bu rapor mağdur Suriyelilerin durumlarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlere katkı sağlama amacıyla da hazırlanmıştır.

Suriye’de yaklaşık üç yıl önce başlayan hak talepleri, Suriye devleti tarafından bastırılmaya çalışılmış, protestolara sert ve kanlı müdahaleler yapılmıştır. Karşılıklı silahlar kullanılarak Suriye’de iç savaşın fitili ateşlenmiş, muhaliflerle devlet güçleri arasındaki savaşta iki ateş arasında kalan Suriyeliler komşu ülkelere sığınmak zorunda kalmışlardır. Üç yıldır bu göç dalgası çatışmaların şiddetlenmesi ve savaşın uzaması nedeniyle artarak devam etmektedir. 

Bugün için Türkiye’ye ne kadar Suriyelinin girdiği kesin olarak bilinmemekle beraber yedi yüz bin  olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizin Suriye ile olan uzun sınırı giriş çıkışların kontrol edilmesine imkân tanımamakta, kayıt altına alınmadan (Resmi kapılardan, pasaport, kimlik vs. evraklarla giriş yapmayanlar kast edilmektedir.) giren insanların sayısı sadece tahmin edilebilmektedir. Devletimiz gelenleri savaş sonrası ülkelerine geri döneceklerini hesap ederek misafir olarak tanımlamakta, yürürlükteki yasalar gereği gelenlere “Mülteci” veya “sığınmacı” sıfatı vermemektedir. Belki bu yüzden devlet ülkenin güney illerine yayılan ve sayıları 21’i bulan kamplarda yaşam koşullarına önem vermektedir. 

Adana MAZLUMDER olarak son bir yılda yoğun olarak, gerek resmi gerek gayr-ı resmi yollarla şehrimize gelen Suriyelilerin durumuyla ilgili yaşanan mağduriyetler ve bunların kente etkisi ile ilgili bir araştırma yapılması gerektiğine inanarak çalışmaya başladık. Bu amaçla öncelikli olarak Adana Sarıçam’da açılan kampla ilgili yetkililerle görüşülmüş, daha sonra kamp dışında yaşayan ve serbest ikamet edenlerin durumları araştırılmış, bu insanların sıkıntıları hakkında devlet görevlileriyle görüşülmüş, ayrıca Suriyelilere yardım elini uzatan kişi ve kurumlardan bilgiler alınmıştır. Yaptığımız bu çalışma özellikle serbest ikamet eden, şahsi çabalarıyla barınmaya çalışan ve şu an kış şartlarında zorlukları artan misafirlerin durumuna dikkat çekerek devlet yetkililerine ve STK’ lere düşen sorumlulukları hatırlatmak, yapılan yanlışlara dikkat çekmek,  eksikleri tespit etmek ve yardım faaliyetlerine olan ihtiyacı ortaya koyma amacını da taşımaktadır. Ayrıca savaşın şiddetlenerek devam etmesi, kısa ve orta vadede ortada bir çözümün görünmemesi nedeniyle gelen Suriyelilerin gelecek beklentileri ve bu durumun kente (ülkemize) etkileri üzerinde de durulmuş, gelenlerin ülkeye adaptasyonu ve mukimlerle ilişkileri üzerinde durulmuştur. Adana’nın etnik yapısı ve kent sosyolojisi açısından şehrimize giren şimdilik 70.000 olduğu iddia edilen bu göç dalgasının ilerde ne tür sorunlar çıkarabileceği üzerinde durulması gereken bir husus olduğuna dikkat çekerek, bu konuda ilgililerin, üniversitenin, yerel ve merkezi idarelerin derinlikli araştırmalar yapması gerektiğini belirtmek isteriz.

Hazırladığımız raporu öncelikli olarak kamp ve asıl sorunu olan serbest ikamet edenler olarak iki ana başlıkta topladık. 

Raporumuz konu ile ilgili resmi kurumlara, yerel yönetimlere, yardım kuruluşlarına, sivil tolum örgütlerine ve bölgemizdeki üniversitelerin ilgili bölümlerine sunulacaktır. 07/02/2014

Orhan GÖKTAŞ

MAZLUMDER Adana Şube Başkanı

 
ADANA’DAKİ SURİYELİLER RAPORU için Tıklayınız..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.