1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mazlum Der:"Gözaltında Başörtüsü Çıkarılan Kadınlar" Raporu
Mazlum Der:"Gözaltında Başörtüsü Çıkarılan Kadınlar" Raporu

Mazlum Der:"Gözaltında Başörtüsü Çıkarılan Kadınlar" Raporu

A+A-

1. Genel Olarak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Başkanlığı binasına 10 Aralık 2019 günü yapılan polis baskınında 19 kadının gözaltına alındığı ve gözaltı sırasında içlerinden bazılarının “başörtülerinin zorla alındığı, başörtüsüz olarak bekletildikleri” bilgisi üzerine Genel Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet Tevfik Durmaz, Batman’a giderek incelemede bulundu. Gözaltı işlemlerinin muhatabı ve ilgilisi olan yedisi kadın, ikisi erkek olmak üzere toplam dokuz kişi ile görüşme yaptı. İddianın incelenmesi kapsamında ayrıca Batman Barosu Başkanlığı ve Ak Parti Batman İl Başkanlığı ile de konu görüşüldü.  

2. Gözaltına Alınanlarla Görüşme

20 Aralık 2018 günü Batman HDP İl Başkanlığı binasında yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeye gözaltında başörtüsünün alındığını ve başörtüsüz olarak bekletildiklerini ifade eden Sebahat ACAR ve Songül KORKMAZ; gözaltına alınan ve olayın tanıkları olan Zozan ŞİMŞEK ve Vildan Ergül TİLEY; gözaltına alınan kadınların avukatı Av. Kübra DEMİR; gözaltına alınan ve HDP İl Başkanlığında Yönetici olan Av. Zedan EKMEN ve Av. Osman BOZKARA; gözaltına alınan kadınların sorunlarıyla ilgilenen Av. Nuri MEHMETOĞLU ile Av. Ezel AYDIN katılmışlardır. Görüşmeye katılanlar Derneğimizle şu bilgileri paylaşmışlardır:

Görüşmeye katılanlar 10 Aralık günü Tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine destek olmak amacıyla Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi bir grup arkadaşlarıyla açlık grevine başladıklarını ve akşam saat 20:00 civarında HDP il binasında, yerde seccadeleriyle namaz kılıp Yasin okudukları bir esnada hayli kalabalık bir polis grubu tarafından baskın yapıldığını ifade etti. Şiddet kullanarak ve kural tanımaksızın tutularak Terörle Mücadele Bürosu’na (TEM) götürüldüklerini, çekişmelerde Sebahat Acar’ın omzunun gözle görünür biçimde zarar gördüğünü ve buna rağmen Adli Tıp Kurumu’nun “darp yoktur” raporu verdiğini söylediler. Ayrıca gözaltına alınanların Yasin-i Şerif cüzü dışında bütün eşyalarını (el çantası vs.) HDP il binasında bırakmak zorunda kaldığını ve polisin eşyaları almaya izin vermediğini anlattılar.

Gözaltına alınanlara; “Eşarplarınız HDP il binası baskınında mı zorla çıkarıldı?” diye soruldu. “Hayır! Eşarplarımız TEM’de çıkarıldı” şeklinde cevap verdiler.

Namaz kıldıkları yerin sorulması üzerine ise kendileriyle görüşülen aynı oda olduğunu söylediler. Çekilen resimlerde oda ve namaz kılındığı söylenen yer görülmektedir. Mekân herkesin girip çıktığı işlek bir ofis olup, toplantı masası ve sandalyeler bulunmaktadır ve yaklaşık 22 m2 büyüklüğündedir.

Gözaltına alınanların 19 kadın ve 8 erkek, toplam 27 kişi olduğunu ve iki gurup halinde gözaltına alındıklarını söylediler. Başörtülü ve tülbentli kadınların ilk grupta yer aldığını ve TEM’de başları açıldıktan sonra kadınların ayrı bir odaya, erkeklerin ayrı bir odaya alındığını söylediler.

“Başörtü ve tülbent çıkarıldıktan sonra yerine bone verildi mi?” diye soruldu; “Hayır! Bone vermediler” şeklinde cevap verdiler.

Gözaltına alınan başörtülü kadınlardan Sebahat ACAR, TEM’e getirilen ikinci gruptaki arkadaşlarının tülbentlerinin zorla çıkarılmadığını ve yanlarına (gözaltı odasına) tülbentli olarak getirildiklerini söyledi.

Başörtüsü ve tülbendi zorla çıkarılan kadınlara, niye şikâyetçi olmadıkları soruldu. “Aklımıza gelmedi ve avukatlarımız da bize söylemediler. Lakin ifade tutanağına başörtümüzü zorla çıkardıklarını kaydettirdik” diye cevap verdiler. İfade tutanağının bir nüshasının istenmesi üzerine, Avukat Kübra Demir ile görüşüp bir nüshasını verdiler. İfade tutanağında iddia sahiplerinin “Nezarette başörtümüzün alınmasını hakaret ve inanca saygısızlık olarak görüyorum. Psikolojik şiddet olarak nitelendiriyorum.” şeklinde beyanda bulundukları ve bunun tutanağa geçirildiği görüldü.

Av. Zedan Ekmen ve Av. Osman Bozkara’ya, şikayetçi olmama sebepleri soruldu. “O esnada düşünemedik. Fakat süremiz var şikâyetçi olacağız.” şeklinde cevap verdiler. Ayrıca, görüşme yapılan günün sabahı (20 Aralık 2018), gözaltına alınan 27 kişi ve İnsan Hakları Derneği’nin katılımıyla Batman Barosu’nda basın açıklaması yaptıklarını eklediler.

Gözaltına alınan 27 kişinin bir gün süreyle gözaltında tutulduğu öğrenildi.

3. Batman Barosu İle Görüşme

Aynı gün Batman Baro Başkanı Av. Abdulhamit ÇAKAN ile yüz yüze görüşüldü. Bahsi geçen hadise üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Baro başkanı, polisin yaptığı uygulamanın kanuni olduğunu, TEM’e gelen her sanığın intihar için kullanılabilecek ayakkabı bağcığı, kemer, eşarp ve benzeri örtülerinin alındığını söyledi. Fakat polisin bir duyarlılık olarak eşarp ve örtüyü almayı ihmal ettiğini ifade etti.

4. Ak Parti Batman İl Başkanıyla Görüşme

AK Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin’in bu meseleyle ilgili bazı çalışmalar yaptığı duyumu üzerine aynı gün kendisiyle görüşme yapıldı.

Ak Parti İl Başkanı, HDP’lilerin kamuoyuyla paylaştıkları bilgilerin doğru olmadığını, eşarpların HDP il binasında çıkarılmadığını, TEM’de kadınların koğuşunda çıkarıldığını ve yerine bone verildiğini söyledi. 

5. Değerlendirme

Adana Şubemizin 23.01.2018 tarihinde hazırladığı “Mersin Kom Gözlem Raporu”nda ifade edildiği gibi Mersin’de yaşanan olayın bir başka örneğinin Batman TEM’de de yaşandığı anlaşılmaktadır. Gözaltına alınan kimselerin intihar teşebbüsünü engellemek maksadıyla polise verilmiş olan yetki, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden uygulamalara zemin hazırlamaktadır. Bu yetki din ve vicdan özgürlüğünün korunmasını polisin şahsi duyarlılığına bırakmakta ve polis ancak “ihmal” yolu ile duyarlılık gösterebilmektedir. Polis duyarlılık gösterip (ihmalde bulunup) kadınlara ait bölümde başörtüleri aldığında bile mesele çözülmüş olmamaktadır. Mekânın kamera görüntüleri erkekler tarafından da izlenebileceği için başörtüsünün dokunulmazlığı yine ihlale uğrayacaktır.

Din ve vicdan özgürlüğünün kısıtlanmasından çok çekmiş insanların işbaşında olduğu günümüz Türkiye’sinde, başörtüsünün korunmasını ancak “ihmal” ile mümkün hale getiren ironik durum asla kabul edilemez.

MAZLUMDER olarak mağdurlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve yetkili mercilere;

  • Din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden düzenlemelerin kaldırılması ve uygulamaların sona erdirilmesi, 
  • Polisi ihmalkâr olmak mecburiyetinde bırakan ve ihmalkâr olmayan polislerin ise din ve vicdan özgürlüğünü ihlal etmek zorunda kaldığı garip durumun derhal önüne geçilmesi,
  • Gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılarak gözaltı ve tutuklama koruma tedbirleri sürecinde din ve vicdan hürriyetinin teminat altına alınması,

çağrısında bulunuyoruz. 

MAZLUMDER GENEL MERKEZİ

24.12.2018

Hazırlayan

Ahmet Tevfik DURMAZ  MAZLUMDER GYK üyesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.