1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Mazlum-Der'den çağrı: Haksız gözaltılara son
Mazlum-Der'den çağrı: Haksız gözaltılara son

Mazlum-Der'den çağrı: Haksız gözaltılara son

A+A-

MAZLUMDER İstanbul Şubesi adına Avukat Kaya Kartal, son dönemlerde haksız gözaltı ve tutuklamalarla tekrar gündeme gelen, toplumun inanç ve faaliyetlerinden dolayı cezalandırılmak istendiği yönünde bir kanaate neden olan El- Kaide Operasyonuna ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı

Türkiye, ABD’nin de dayatmasıyla, son dönemlerde sistematik olarak haksız gözaltı ve tutuklamalarla meşgul edilmektedir. Dindar insanlar, geçmiş dönemlerde İbda-C, Hizbullah, İslami Hareket gibi grup ve cemaatlerin üyesi olmak iddiasıyla haksız yere gözaltına alınıp tutuklanırken veya mahkûm edilirken, son dönemlerde el-Kaide üyeliği iddiasıyla çok rahat bir şekilde gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadırlar.

Soyut iddialardan ibaret, kişinin iç dünyasına ait düşüncesini açıklattırmaya matuf suçlamalar ile Anayasa’nın 25. maddesinde ifadesini bulan ‘Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz’ hükmüne açıkça aykırı davranılmaktadır. Gözlem altına alınan kişiler hakkında başka türlü delil elde etme imkânı olduğu halde hukuka aykırı bir şekilde ve uzun süre iletişimleri dinlenilmektedir.

Bu kanunsuzluk ve hukuksuzluk zincirinin son halkası, Güngören çevresinde bulunan ve aynı mahallede oturan, çoğu esnaf olan kişilerden oluşan, toplam 22 kişinin gözaltına alınıp 12 kişinin tutuklaması ile devam etmiştir. Keyfi gözaltı ve tutuklamalar o kadar ileri gitmiştir ki birbirine zıt siyasi tarzları ve üslupları olan insanlar bile aynı örgüte üye olmaktan ötürü tutuklanmışlardır.

El-Kaide düşüncesi ve pratiğini hem yazdığı yazılarla hem de yaptığı toplantılarla sürekli eleştiren insanlar bile el-Kaide’ye üye olmak iddiasıyla sorgulanıp tutuklanmıştır. Bu insanlardan birisi de HAK-DER (Haznedar Kültür ve Dayanışma Derneği) eski başkanı ve üyesi olan, Ezher Üniversitesi mezunu, mütercim, araştırmacı yazar Ali Rıza Akgün’dür.

Bu tür uygulamaların artması, toplumun inançlarından ve faaliyetlerinden dolayı cezalandırılmak istendiği yönünde bir kanaatin oluşmasına neden olmuştur. İnsanların din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve kanaat hürriyeti, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ve örgütlenme hakkı son yapılan operasyonlar ile ciddi şekilde yara almıştır. Vatandaşların dini/sosyal ve kültürel faaliyetleri El-Kaide adına yapılan militan kazanma çalışmaları gibi sunularak temel haklar hukuka aykırı bir şekilde engellenmektedir.

Gözaltına alınan kişilerin somut olarak neyle suçlandıkları, hangi eylem ya da eylem girişiminden sorumlu tutuldukları halen bilinmemektedir.

Bu operasyonun da diğer birçok operasyon gibi baskı ve sindirme amaçlı, gözdağı vermeye yönelik bir girişim olduğunu düşünüyor ve bu tür keyfi muamelelerin devam etmemesi gerektiğini yüksek sesle tekrar ediyoruz. Türkiye insanı hürriyet ve güvenlik ikileminde hukuka değer verilmesini talep etmektedir. Çünkü hukuk bir gün herkese lazım olacaktır.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.