1. HABERLER

  2. KİTAP TANITIMI

  3. Malmîsanij'den Bir Kitap Daha
Malmîsanij'den Bir Kitap Daha

Malmîsanij'den Bir Kitap Daha

A+A-

Ünlü Kürt araştırmacı yazar ve dilbilimci Malmîsanij'ın "İlk Kürt Gazetesi Kurdistan'ı Yayımlayan Abdurrahman BEDIRXAN (1868 – 1936)" adlı kitabı Vate Yayınevi'nden çıktı.

Yazılı Kürt kültürünün önemli bir köşetaşı olan ilk Kürt gazetesi Kurdistan (Kürdistan), 1898'de, Kahire'de Mikdat Midhat Bedirhan tarafından yayımlanmıştı. İlk beş sayıdan sonra gazetenin yayımı, Abdurrahman Bedirhan tarafından değişik ülkelerde sürdürülmüştü.

Kimdir Mikdat Midhat ve Abdurrahman Bedirhan? Neler yapmışlar?

Ünlü Kürt araştırmacı yazar ve dilbilimci Malmîsanij'ın büyük bir titizlikle hazırlayıp yayınladığı kitapta hem Kurdistan gazetesi hem de Mikdat Midhat ve Abdurrahman Bedirhan hakkında, özellikle de ikincisi hakkında merak edilen birçok konu aydınlatılıyor.

Genellikle Cumhuriyet Dönemi'ne ait olduğu sanılan oysa daha 1906'da yaşama geçirilen Kürtçe kitap yasağı, aynı yıl İstanbul'dan sürülen yüzlerce Kürt; 1908'de İstanbul'da açılan Kürd Meşrutiyet Mektebi, bu okula Osmanlı Eğitim Bakanlığı'nın parasal yardımı gibi konularda ilk kez yayımlanan birinci elden belgeler bulacağınız kitap; arşiv belgeleri, Abdurrahman Bedirhan'ın yazıları, mektupları, kartpostalları ve diğer birçok kaynağa dayalı titiz bir çalışmanın ürünü olup bir dönemi daha iyi tanımamıza yardım ediyor.

Kitabın Künyesi: Malmîsanij, İlk Kürt Gazetesi Kurdistan'ı Yayımlayan Abdurrahman BEDIRXAN (1868 – 1936), Vate Yayınevi, İstanbul 2009, 211 Sayfa

İsteme Adresi: Vate Yayınevi Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sok. No: 18 Kat: 3 Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0 212 244 94 14, E-post: kovaravate@yahoo.com

Diyarbakır İçin İsteme Adresi: Lise 2. Sokak Adalet Apt. Kat: 3 No:8 Yenişehir / DİYARBAKIR Tel. 0 412 223 03 69

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.