1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Makedonya kaosa sürükleniyor
Makedonya kaosa sürükleniyor

Makedonya kaosa sürükleniyor

Geçen yılın aralık ayından beri siyasi krizin sürdüğü Makedonya'da toplumun ikiye bölündüğünü belirten uzmanlar, ülkedeki ikili iktidarın tüm Balkan bölgesi için kötü haber olduğu görüşünde.

A+A-

Makedon gazetesi Dnevnik'ten Branko Djordjeviç, çatışmanın Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve etnik Arnavutların partisi Demokratik Bütünleşme Birliği (DUI) koalisyonunun 'keyfi bir biçimde' meclis başkanı seçme çabası nedeniyle başladığını belirterek, "Oysa VMRO-DPMNE (Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi), bunun halkın öfkesine yol açabileceği ve durumun kontrol dışına çıkabileceği uyarısında bulunmuştu" dedi.

DJORDJEVİÇ: POLİS GERİLİMİNİ TIRMANMASINI ENGELLEDİ

Parlamentoya giren grubun linç etmeye çalıştığı Arnavut vekillerin tahliye edilmesiyle gerilimin tırmanmasının önlendiğini belirten Djordjeviç, "Polis geçen gece biber gazı ve sis bombalarıyla, vekilleri çevreleyen öfkeli vatandaşları parlamento binasının dışına çıkmaya zorladı" diye kaydetti.

DJORDJEVİÇ: CAFERİ'NİN MECLİS BAŞKANLIĞI, AB DAYATMASI

Arnavut vekil Talat Caferi'nin parlamento başkanı seçilmesinin Avrupa'nın dayatması olduğunu savunan gazeteci, "Caferi'nin seçilmesi bir tesadüf değil, çünkü vatandaşların iki aydır, Arnavut partisinin Tirana Platformu'na karşı protesto ettiği çok iyi biliniyordu. Göstergeler, bu olayların dışarıdan koordine edildiğini gösteriyor. Hatta şunu söyleyebilirim ki, (SDSM lideri Zoran) Zaev'in tüm olası adımlarını önceden biliyorlardı. ABD Büyükelçiliği'nin Caferi'nin parlamento başkanı seçilmesini bu kadar hızlı memnuniyetle karşılaması da bunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

NEDELKOVSKİ: TÜM YAPTIKLARI GAYRIMEŞRU

Makedon gazeteci Milenko Nedelkovski, parlamento binası yakınında protesto çadırlarının ve barikatların kurulduğunu belirterek, "Zaev önderliğindeki sosyal demokratlar, Cumhurbaşkanı George Ivanov'un otoritesini kabul etmiyor. Caferi'nin parlamento başkanı olması konusunda ısrar edip, bu ısrarlarından vazgeçmeyecekler. Ama ciddi sorunları var; parlamentoya giremiyorlar. Tüm yaptıkları gayri meşru. Durum çok kötü, ülke ikiye bölündü. Makedonya'da ikili iktidar oluştu ve bu sadece bizim için değil, komşularımız için de kötü bir haber" yorumunda bulundu.

VLAYKİ: BATI VAR GÜCÜYLE 'BÜYÜK ARNAVUTLUK' KURMAYA ÇALIŞIYOR

Bosna Hersek Federasyonu içerisinde yer alan Sırp Cumhuriyeti'nin eski başkan yardımcısı Emil Vlayki, Batı'nın tüm var gücüyle 'Büyük Arnavutluk' kurmaya çalıştığını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirterek, "Batı, Makedonya'daki Arnavutlara zamanlarının geldiği sinyalini verdi" dedi.

VLAYKİ: BATI'NIN ŞU AN YAPTIĞINI DAHA ÖNCE YUGOSLAVYA'DA GÖRDÜK

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev'in Batı'nın emriyle Makedonya'yı ikiye bölmeye karar verdiğini söyleyen Vlayki, Sputnik'e açıklamasında bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Zaev, yalana dayanan programıyla halkını aldattı ve parlamentoya girdi. Ama yalanı ortaya çıkınca Makedonya halkı ona karşı çıktı ki bu da ülkenin büyük kısmına tekabül ediyor. Cumhurbaşkanı Ivanov'un ülkede neler olup bittiğini zamanında anlaması ve Batı'nın darbesini püskürterek Zaev'e hükümeti kurma yetkisini vermemesi iyi oldu. Şu anda Batı'nın Makedonya'da yaptığını daha önce Yugoslavya, Bosna Hersek ve Sırbistan'da gördük. Ülkeyi yıkarak Müslüman özerk oluşumu yaratmaya çalışıyorlar".

ABD'nin stratejik çıkarları için Avrupa'nın Balkanlar'da yeni bir iç savaşı kışkırtmaya hazır olduğunu belirten Emil Vlayki, Makedonya'daki krizin şu an için yatışabileceğini ama bunun böyle uzun sürmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Vlayki, şöyle devam etti: "ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'nin hemen yanıt vererek Talat Caferi'nin parlamento başkanı olarak seçilmesini kabul etmesi çok ilginç. Seçim sürecinin adil olduğunu önceden nasıl bilebildiler?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.