1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Makam-ı Mahmud’a Erişmeyi Engelleyen Haller/Maarif
Makam-ı Mahmud’a Erişmeyi Engelleyen Haller/Maarif

Makam-ı Mahmud’a Erişmeyi Engelleyen Haller/Maarif

A+A-

 

Soru: İnsan hangi amel ile nurani hicablardan sıyrılıp, makam-ı mahmuda ulaşır?


Cevap: iki konuya özenle dikkat edilmelidir:

1) Insanın Allah’a yakınlaşması ve O'na ulaşması önünde iki tür hicab (engel) bulunmaktadır.

a) Zulmani hicap: Örneĝin insanın günah işlemesi. Zira her günah insanın hedefine ulaşmasında birer engel teşkil etmektedir.

b) Nurani hicap: Zahirleri, hakikatleri ve mahiyetleri nurani surettedir. Ama bu nurani suretteki ameller dahi insana bir engel teşkil etme özelliğini taşiyabilmektedir. Örneĝin , "îlim" bir nur'dur. İnsanın hedefe ulaşmasında bir araçtır. Ama ilim kullanılması gereken hedefin dışında kullanıldığı takdirde, artık hedefe ulaşmadaki araç olma özelliğini kaybedip, hedefin önünde duran bir engel olacaktır. Bundan dolayı bazı deyimlerde "el ilmu huve el-hicabu el- ekber/ilim en büyük engeldir" denilmektedir.

İbadi konular da bazen hicap olabiliyor. Örneĝin peygamber(sa) buyuruyor:" Esselatu miracu el-muimin" Yani namaz insanın Allah’a doğru seyridir. Ama namaz, asıl hedefinin dışında yerine getirildiĝi vakit, insanın hedefine (likaullah\Allah’a kavuşmasında) bir engel olarak karşısına çıkar. Elbette ilim ve ibadetten maksadımız, şu an içerisinde bulunmuş olduğumuz madde alemi ile irtibatli olan ilim ve ibadettir. Herhalukarda ilim ve ibadet asıl hedefin dışında kullanıldığı zaman, insanın hakikate ulaşmasında bir hicap/engel olarak karşısına çıkabilmektedir.

2) İnsanın, makam-ı mahmuda erişebilmek için ne yapması gerekir? Konuya daha vakıf olmak açısından ‘makam-ı mahmud’un anlamı üzerinde durmamız lazım.

Eğer makam-ı mahmud'dan asıl maksat Îsra suresi 79. ayette belirtildiĝi üzere :"Ve gecenin bir vaktinde uykuna ara vererek, sana özgü bir armaĝan olarak namaz kıl; umulur ki,

Rabbin seni övgüye deĝer bir makama yüceltir" olur ise, çok açıktır ki, bu makam sadece Peygamber’e(sa) has kılınmış bir makamdır. Bazı tefsirlere göre ise makam-ı mahmud'tan maksad "şefaat" makamıdır ve her insan makam-ı mahmud'a nail olabilir. Yani makam-ı mahmud'tan asıl hedeflenen, insanın kurbullah/Allah’a yakinlaşması ise ve buna nasıl ulaşacağı ise, cevabımız şudur ki; her insan kendi zarfiyeti/ gücü nisbetince uğraş vererek bu makama ulaşabilir.

Ama ‘ibadet ediyorum hatta gece namazlarını kıldığım halde üzerimde herhangi bir etkisini görmuyorum’ diyenlerin bu cümlesinde dikkat edilmesi gereken çok ince/zarif iki nokta bulunmaktadır. Daha önce de belirttiĝimiz gibi ibadetin kendisi dahi bazen ilahi mertebelere ulaşmada bir engel teşkil edebilmektedir. Yani insan gece namazını her hangi bir ilahi makama ulaşmak için kılarsa, bu ibadetin kendisi bir şirk olur. Bir başka deyimle ibadet artık nurani bir hicab olmaktan çıkıp, zulmani bir hicaba bürünecektir.

Neden gece namazı kılıyoruz? Keşf ve marifet sahibi olabilmek için mi! Böyle düşünen bir insan artık Allah’a deĝil aksine nefsine ibadet etmektedir. Kısacası yaptığımız her amelde dikkatli olmalıyız. Allah'tan başkasına ibadet etmemeliyiz. Eğer insan gece namazını, neticesini elde etmek için kılarsa o kişi gerçek anlamda gece namazı kılmamış demektir. Elbette şunu da zikretmekte yarar var ki, bize ulaşan hadislere bianen üç çeşit ibadet bulunmaktadır.

1) Özgürlerin ibadeti

2) Allah korkusundan dolayi yapılan ibadet

3) Cennet'i elde etmek için yapilan ibadet

Allah korkusu ya da cenneti elde etmek için yapılan ibadetler, Allah nezninde makbuldür ama ibadetin hakikati arifane yapilan ibadet şeklidir. Arif; Allah'a , Allah olmasının dışında başka hiç bir sebebten ötürü ibadet etmez. Eğer cennet ve cehennem olmasaydı ve Allah ibadet edenlere azab edeceĝim diye buyursaydı dahi arifler yine O'na ibadet ederlerdi. Îşte insan üzerinde manevi bir etki bırakan asıl ibadet budur.

Ikinci nokta: Bazıları, ben ibadet ediyorum, gece namazı kılıyorum ama etkisini

göremiyorum diyor. Hiç bir makama erişmediklerini nereden biliyorlar? Kesinlikle ilahi bir makam ile şereflendirilmişlerdir ama o makam istedikleri makam olmadığından dolayı hiç bir etkisinin olmadığını zannediyorlar.

Özetlemek gerekirse, iki noktaya dikkat edilmeli:

1) Yapacağımız her ameli, neticesi için deĝil, sadece Allah için yapmamız gerektiĝi.

2) Hiç bir makama erişilmediĝi sözünü kabul etmiyoruz. Eĝer öyle olsaydı, ibadet etmez ve Allah onları gece namazına nail olma şerefi ile şereflendirmezdi.

 

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.