1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KYB’li yetkili: Kürdistan Lübnan’a dönecek!
KYB’li yetkili: Kürdistan Lübnan’a dönecek!

KYB’li yetkili: Kürdistan Lübnan’a dönecek!

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi üyesi Ferid Eseserd, başkanlık krizi konusunda Kürdistan Bölgesi'nin giderek Lübnan gibi olacağını ileri sürdü.

A+A-

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi üyesi Ferid Eseserd, başkanlık krizi konusunda Kürdistan Bölgesi'nin giderek Lübnan gibi olacağını ileri sürdü.

Eseserd, Değişim Hareketi (Goran) ile karşılıklı anlayış çerçevesinde “sözlü” anlaşma içinde olduklarını belirtti.

 

Ferid Eseserd, “Gerekli durumlarda Goran ile işbirliği içinde ortak tavır sergileyebiliriz” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi başkanlığı konusunda ise KYB’li yetkili, gerektiğinde başka bir partinin adayını destekleyebileceklerini söyledi.

 

Ferid Eseser Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro, Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih’in başkanlık ile ilgili projesini kabul ederken, parti başkanlığı reddetmişti. KYB’nin bu konuda ortak karar sahibi olmadığı ifade ediliyor. bu doğru mu?

 

Ben meseleye bu şekilde bakmıyorum. Halk KYB’nin içtüzüğünün nasıl olduğunu bilmediği için bu değerlendirmede bulunuyor.  KYB’de Başkanlık Konseyi ve Politbüro organları var. Politbüro partinin rutin işleri hakkında karar verirken, önemli meseleler ile iligili Politbüro’nun verdiği kararlar, Başkanlık Konseyi’nden geçiyor.

 

KYB Genel Sekreter 1’inci Yardımcısı Kosret Resul, Mesud Barzani’nin görev süresinin iki yıl daha uzatılmasını destekliyor...

 

Bu kendi görüşüdür. Parti içinde Barzani’nin görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasını destekleyenler var. Ancak ağır basan, Sayın Barzani’nin görev süresinin şartsız olarak iki yıl daha uzatılmamasıdır. 
 

Kosret Resul’un Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bölgesindeki çıkarlarından dolayı Berhem Salih’in projesini desteklediği iddia ediliyor. Bu doğru mu?

 

Bu konuda farklı söylemler var. Biz Başkanlık Konseyi’nde bütün ekonomik ve siyasi çıkarları gözönünde bulundurarak bu kararı verdik. Sonuç itibariyla çoğunluğun oyuyla bu karar alındı.

 

Berhem Salih’in projesinin eksikleri sizce neler?

 

Projede doğrudan Başkan Barzani’nin görev süresinin mevcut yetkileriyle uzatılması ifade edilmiyorsa da, içeriğinde bunu öngörüyor. Ayrıca iki yıl sonra aynı sorunun yeniden ortaya çıkmamasını garanti eden bir mekanizma yoktu.

 

KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed, Barzani’nin görev süresinin uzatılmasını destekliyor mu?

 

Hero Hanım bu konuda sesiz kaldı.

 

Partiler uzalaşacak mı yoksa anlaşmazlık devam mı edecek? Kürdistan Parlamento’nun olağanüstü toplantısı ne ölçüde önemli?

 

Kürdistan Bölgesi’nde partiler arasında uzlaşmanın sağlanması çok zordur. Olağanüstüt toplantı gerçekleşmesi ve gerçekelitirilmemesi durumunda değişen bir şey olmayacaktır. Bütün gelişmeler 20 Ağustos’tan sonra ortaya çıkacaktır. Bu tarihten sonra süresi dolan Mesud Barzani görevini bırakmadığı için Kürdistan Bölgesi Başkanlığı kurumu duracaktır.

 

Partilerin iki cepheye ayrılmasından dolayı yasalar parlamentodan geçmeyecek, böylece bu kurum da işlem yapamaz hale gelecektir. Kürdistan Bölgesi Lübnan gibi kötü bir duruma doğru gidiyor.

 

KYB olarak hala Başkan Barzani’nin görev süresinin uzatılmamasına ısrar edecek misiniz?

 

Parlamenter sistem çerçevesinde Başkanlık Kanunu’nda değişiklik yapılıarak, başkanın parlamento seçilmesine kapı aralanırsa, Mesud Barzani’nini iki yıl daha kalması konusunda KDP’yle anlaşabiliriz. KYB, başkanın parlamento tarafından seçilerek yetkilerinin sınırlandırılmasını talep ediyor.

 

Halk ikili yönetimden ve kardeş kavgasından endişe duyuyor...

 

İkili yönetimin meydana gelmemesi için elimizden geleni yapacağız. Biz çifte yönetime giden bütün kapıları kapatmaya çalışıyoruz.

 

Neden ABD Mesud Barzani’nin kalmasını destekliyor?

 

ABD’nin bu konudaki fikri sabit değil. Son açıklamalar Kürtler’in kendi aralarında uzlaşma sağlayarak bir çözüm yolu bulması yönünde. ABD ilk başta IŞİD’e karşı savaştan dolayı Barzani’yi destekliyordu. Ancak şimdiki tavırları farklı. Onlar, bizim ulaşacağımız çözüm noktasını destekliyor.

 

İran’ın bu konuda sürekli temaslarda bulunduğu ifade ediliyor...

 

İran, komuşusu olan bölgenin sükunetini ve istikrarını önemsiyor. İran, Kürdistan Bölgesi’ndeki gerginliklerin, sınırında krize yol açmasından endişe ediyor.

 

Değişim Hareketi’nin (Goran) KYB’den ayrılmasından önemli sebeplerden bir tanesinin, KDP ile olan stratejik anlaşma olduğu ifade ediliyor. Ancak Goran şimdilerde KYB ile stratejik anlaşma yapıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bu “stratejik” anlaşma değil. Goran ile ilişkilerimiz karşılıklı anlayış çerçevesindedir. Gerekli durumlarda toplantı yaparak işbirliği içinde ortak tavır sergileyebiliriz. Çünkü, Goran’a daha fazla güveniyoruz. KDP artık bize şüpheyle bakıyor. Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani, son açıklamalarında KYB ve Goran’ı işaret ederek “darbe” ifadesini kullandılar.

 

Barzani geçmişte KYB içindeki sorunların anlaşmazlıkla sonuçlanmaması yönünde tavrı sergiliyordu. KDP’ye karşı borçlu değil misiniz?

 

Siyasette böyle birşey yoktur. Siyasette milli çıkarlar gözönünde bulundurularak işin siyasi ve maddi yanları değerlendirilir.

 

Goran Genel Sekreteri Newşirwan Mustafa’nın KYB’yi yönlendirdiği ifade ediliyor. Ne dersiniz?

 

Bu ifadeler sadece medyada kullanılıyor. Daha önce de Goran, bizi KDP’nin etkisi altına girmekle suçluyordu. Biz kendi politikamız gereği Goran ili ilişkilerimizi geliştirdik. Kaldı ki farklı dönemlerde farklı politika güttüğümüz olmuştur. Şimdi KDP’ye karşı güttüğümü politika 3 sene önce yoktu. KDP’nin bize karşı olan şüpheleri yeni bir durum.

 

KYB erken seçime hazır olduğu duyurdu. Böyle bir durumda oylarınızda nasıl bir değişiklik olacak?
 

Evet doğrudur. Bu süre içinde oylarımızı arttırdığımızı düşünüyoruz. Bir önceki seçime göre daha iyi sonuçlar bekliyoruz. 

 

Erken seçim yapılırsa Goran ile ittifak kuracak mısınız?

 

Bunu söyleyemem, çünkü bu çift taraflı bir kararı gerektirir. Bir ittifak olacaksa her iki seçim üzerinde (Başkanlık ve parlamento seçimler) anlaşma yapılması lazım. Böyle bir anlaşma yapılırsa sorun çıkacağını zannetmiyorum. Erken seçim konusunda ise Goran ile mevut ilişkilerimiz oldukça uygun.

 

Barzani’ye karşı rakibiniz var mı? Bu konuda hazırlık yaptınız mı?

 

Mesele ciddiyet kazanırsa oturup adayımız belirleyeceğiz. Gerektiğinde başka bir partinin adayını destekleyebiliriz.

 

Ancak bir hazırlığımız yok. Bu konuda başkalarına karşı hassasiyet gösteriyoruz. Irak Cumhurbaşkanlığı KYB’de olduğu için Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na da el koymak istemiyoruz. Ancak yasal olarak bir KYB üyesinin Kürdistan Bölgesi Başkanı olmasının önünde bir engel yok, aday gösterebiliriz.

 

Anlaşmalar feshedilirse ve Goran’da hükümetten çekilirse, siz de çekilecek misiniz?

 

Bu hükümet KDP’nin hükümeti değil. Biz bu hükümetin bir parçasıyız. Erbil’den çıkarılmadığımız sürece hükümette kalacağız ve görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

 

Goran çekilirse veya bakanları hükümmetten ihraç edilirse, o zaman meseleyi görüşerek kararımızı belirleriz.

 

PORTRE / Ferid ESESERD

 

Ferid Eseserd’in tam adı Ferid Sabur Kadir Hasan’dır. 1956’da Erbil’de doğdu. Musul Üniversitesi Arapça Bölümü ile Bağdat Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okudu. Öğrenciyken Kürdistan Emekçiler Partisi’ne katıldı. 24 Ocak 1978’de peşmerge oldu. 1988’de Enfal Katliamı’ndan sonra Rojhılat’ın (İran Kürdistanı) Sakız kentinde bir yıl yaşadı. 1997’de Kürdistan Araştırmalar Merkezi Başkanlığı’na seçildi. 2010’da KYB 3’üncü Kongresi’nde Başkanlık Konseyi’ne girdi. Bazı gazete ve dergilerin yayın yönetmenliğini yapan Eseserd’in yayınlanan bazı eserleri şöyle:

 

Kürdistan’da Kapitalizmin Geliştirilmesi (1987)

 

Kürdistan ve Ulusal Güvenlik Sorunları (1998)

 

Kürdistan Bölgesi’nin Siyasi Atlası (2010)

 

Barzani’nin İnanç Kökenleri (2011)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.