1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kusura bakmayın yanlışlık ...
Kusura bakmayın yanlışlık ...

Kusura bakmayın yanlışlık ...

A+A-

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Hedik köyünün 22 Ağustos günü korucular ve özel timler tarafından silahla tarandığı iddiası üzerine ertesi gün insan hakları savunucuları ve milletvekillerinden oluşan bir heyet bölgede inceleme yaptı.  

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, DTP Batman Milletvekili Ayla Akad Ata, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. A. Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Barosu'ndan Avukat Rauf Çiçek, Mazlumlar ve İnsan Hakları İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şube Başkanı Nesip Yıldırım ve Lice Belediye Başkanı Şehmus Bayhan'dan oluşan heyetten avukat  Erbey'e  yaptıkları incelemeyi sorduk.

Yarım saat rasgele ateş açılmış

Erbey, köyden gelen telefonlar üzerine heyetle birlikte cumartesi köye gittiklerini söyledi.

“Cuma günü gündüz vakti saat 6'da daha herkes tarlasında çalışırken, çocuklar sokakta oynarken köyün tepesinden hiçbir uyarı yapılmadan rasgele köye ateş açılmış. Ellerini kaldırıp köylü olduklarını dile getirmelerine rağmen yarım saat boyunca ateş durmamış.Tesadüf eseri kimse ciddi yara almamış”

"Öldürmeye teşebbüs"

Ardından korucularla birlikte köye gelen askerlerin köylülere “Kusura bakmayın yanlışlık oldu” dediğini ifade eden Erbey, “Askerlerin açıklaması üç örgüt üyesinin köye girdiği ve köylülerin onları köye aldıkları olmuş. Askerler bütün gece köyde konaklamış, köylülere 'uyuyun' diyorlarmış. Köylüler de 'size nasıl güvenip uyuyalım' deyip sabaha kadar uyumamışlar. Sabah da askerler hiçbir şey olmamış gibi bölgeden gitmişler.”

“Köylüler kimsenin köye gelmediğini söylüyor. Böyle bir şey olmuş olsaydı bile güvenlik güçlerinin alacağı önlem bu değildir.Bu tavır tamamen gayrımuayyen ve  öldürmeye teşebbüstür.”

"Hedik zorla boşaltılmış köy, sadece yazın kullanılıyor"

Hedik köyünün 1998'de zorla boşaltılmış bir köy olduğunu söyleyen Erbey, “Bu köy 98'den beri boştur. Köylüler 2003'den itibaren yaz aylarında buraya gelerek domates, biber, patlıcan ekerler. Bu insanların evleri bile yerinde değildir, herkes çadırlarda kalır, etrafını ekip biçer.”

“Köylüler kendi köylerinde göçebe yaşıyorlar. Asıl amaç insanları taciz ederek yazın gelmelerini bile engellemek. İnsanların yaşam hakkı ihlal ediliyor.”

Erbey hukuki yoldan umutsuz 

Erbey, son bir iki aydır benzer olayların yaşandığına dikkat çekti.

“Heyet olarak 148 mermi kovanı ve benzeri delillerle Lice Savcılığı'na başvurduk. Ama savcılık iddiayı jandarmaya götürecek o da 'hayır' diyecek ve dosya kapanacak.”

Yarın Diyarbakır İHD'de basın açıklaması ile heyet inceleme raporunu kamuoyuna sunacak. Bia

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.