1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurtulmuş: Kürtlerin ve Türklerin kaderi ortaktır
Kurtulmuş: Kürtlerin ve Türklerin kaderi ortaktır

Kurtulmuş: Kürtlerin ve Türklerin kaderi ortaktır

A+A-

Kürtçenin konuşulması noktasında herhangi bir kısıtlama olmadığını belirten AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Sadece Türkiye'de değil bu coğrafyadaki Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Acemlerin kaderi ortaktır. Türk'ün kaderini Kürt'ün kaderinden ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

Temaslarda bulunmak amacıyla Batman'a gelen Kurtulmuş, Batman Üniversitesinde düzenlenen "Türkiye'yi Yarınlara Taşımak" konulu konferans verdi.

Konuşmasının ardından yakıt fiyatlarına ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, yaptığı değerlendirmede “Ümit ederiz ki savaş bir an önce biter bu aşırı pahalanan petrol fiyatları küresel ölçekte de aşağı doğru gelir” dedi.

Kurtulmuş, Kürtçe ve ana dil tartışmalarına ilişkin soru üzerine şöyle konuştu:

"Batman'da, Cumhurbaşkanı'nın karşısında bütün televizyon kanallarının naklen yayın verdiği bir ortamda bir Kürt kardeşimiz kalktı gayet güzel bir Kürtçe ile meramını anlattı. Cumhurbaşkanımız da onu alkışlayarak ona mukabele etti ve çok memnun oldu. Cumhurbaşkanı'nın olduğu bir ortamda bir arkadaşımız rahatlıkla Kürtçe konuşabiliyor.

“Kürtçenin ana dil olarak konuşulması noktasında en ufak bir kısıtlama yok”

Ana dil ana sütü gibi helaldir. Her kimin hangi ana dili konuşacağına biz mi karar veriyoruz? Dolayısıyla karar vermediğimiz bir ana dilin üzerinde bir baskı oluşturulabilir mi? Herhangi bir şekilde Kürtçenin ana dil olarak konuşulması noktasında en ufak bir kısıtlama yoktur.

Ayrıca Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması konusunda hükûmetin önünü açtığını biliyorsunuz. Ayrıca yarın akşam ben TRT Kürdi'de canlı yayına çıkacağım. Memleketin istediği her yerinde vatandaşlarımız Kürtçe yayın yapabilirler. Özel okullar açabilirler, hatta Batman'daki resmi okullarda öğrenci velileri 'Biz öğrencilerimizin Kürtçe öğrenmesini istiyoruz.' dedikleri yerlerin tamamına öğretmen gönderilerek o insanların dillerini öğrenmesi sağlanmıştır. Türkiye'nin hiçbir yerinde hiçbir kardeşimizin Kürtçe, Arapça diliyle konuşması, başka bir ana dilde konuşmasının önünde en ufak bir engel yoktur. Resmi okullarda derslerini, dillerini öğrenmesi konusunda imkanlar vardır. Hatta Kürtçe araştırma merkezleri vardır. Çok şükür son yıllarda bunlar gerçekleşti."

“Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Acemlerin kaderi ortaktır”

Konuşmasının devamında Kurtulmuş şunları kaydetti:

"Etnik ve mezhep yapısı üzerinden insanlar birbirlerine kırdırılıyor. Onlarca yıldır Ortadoğu'da oynanan oyun bu. Bu memlekette Türkçe konuşan insanın Kürtçe konuşan insandan ya da Arapça konuşan insandan ne farkı vardır? Ama insanlar üzerinde etnik, mezhebi ve dini farklılıkları ortaya koyduğunuz zaman bu işin nerede duracağını bilmezsiniz.

Son olarak şunu söyleyeyim; Amerika öyle istiyor olabilir, Fransa öyle istiyor olabilir, İsrail öyle istiyor olabilir, Avrupa'daki başka devletler istiyor olabilir, Rusya'sı istiyor olabilir ama kusura bakmayın sadece Türkiye'de değil bu coğrafyadaki Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Acemlerin kaderi ortaktır.

Türk'ün kaderini Kürt'ün kaderinden ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.