1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurtulmuş: Bizim için önemli olan Menbiç'te PYD'nin olmaması
Kurtulmuş: Bizim için önemli olan Menbiç'te PYD'nin olmaması

Kurtulmuş: Bizim için önemli olan Menbiç'te PYD'nin olmaması

Başbakan Yardımcısına "Menbiç'i Esad alırsa ne olacak" denildi. Kurtulmuş, "Biz Menbiç'te PYD'li görmek istemiyoruz" şeklinde yanıt verdi. Kurtulmuş, PYD'nin Menbiç'ten çıkarılmak istenmesindeki amacın kantonların birleştirilmesinin engelenmesi, dedi

A+A-

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a "Menbiç'i Esad alırsa ne olacak" sorusu yöneltildi. Kurtulmuş, böyle bir şey olacağını zannetmediğini ifade ederek, IŞİD'le Esad güçlerinin ya da PYD güçlerinin paslaşmalarının işbirliklerinin bulunduğunu öne sürerek şöyle konuştu:

"Bütün bunlar maalesef bölgede son derece karışık, karanlık birtakım ilişkilerdir. Türkiye, burada tavrını çok net ortaya koyuyor. Biz asla Münbiç'in batısında PYD unsurlarını görmek istemiyoruz. Rakka operasyonunun PYD unsurları vasıtası ile yapılmasının operasyonun meşruiyetine zarar getireceğini ifade ediyoruz. ABD'liler ile de bunlarla ilgili detay programlar konuşuluyor. Diğer konularda Ruslarla ilgili de konuşuluyor."

Kurtulmuş, özellikle ABD'lilerin bu noktada sayıları 6-7 bin dolayında bulunan PYD gücü ile mi yoksa 80 milyonluk ekonomik istikrarı ve çok güçlü bir ordusu olan Türkiye ile mi iş birliği yapacağına karar vermesi gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, bir soru üzerine, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) büyük oranda yerli sivillerden oluşan yerli bir güç olduğunu, yeni yeni belli bir noktaya geldiklerini anlattı.

"Rakka operasyonu ortaklaşa eğer olursa ABD'den gelen sinyaller biraz sanki bu işi Türkiye'nin istediği biçimde değil, YPG'yi bir şekilde dahil ederek yapmak istediği gibi haberler geliyor. Tel Abyad üzerinden Rakka'ya inme planı, bu mu Türkiye'nin istediği." sorusu üzerine Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Maalesef Suriye denkleminde özellikle sahada askeri olarak ABD'lilerin nasıl hareket edeceğine dair uzun zamandır devam eden bir kafa karışıklığı var. Obama zamanında devam etti ve zaten o yüzden bir çok yerde maalesef son derece yanlış adımlar atıldı. Mesela, şimdi güvenli bölgeyi konuşmaya başladılar. 3-4 sene önce güvenli bölge uygulaması olsaydı, BM bu güvenli bölgeyi garanti altına alsaydı, belki milyonlarca insan göçmen durumuna düşmeyecek, belki birkaç yüz bin insan ölümden kurtulacaktı. Dolayısıyla ABD'lilerin hala bir kararsızlığı olduğu görülüyor açık konuşmak gerekirse. Ama sahada bütün şıklar masadadır. Esas mesele burada evet uluslararası terör çetesi DEAŞ'ı ortadan kaldıralım, ama bunu kaldırdıktan sonra da başka terör örgütlerinin de aktif haline gelmesinin önüne geçelim.

Burada bütün uluslararası camianın destek vermesi gereken kalıcı adil barışı sağlayacak adımların atılabilmesidir. ABD'lilerin de yeni yönetimin de eski yönetime göre daha olumlu tavır ve yaklaşımlarının olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Ama henüz netleşmiş bir operasyon planı yoktur. Çok çeşitli planlar var masada. Türkiye de bu planların bir kısmının içinde olacak, bir kısmının içinde olması mümkün değil. Dolayısıyla bunları önce ABD'lilerin şu kararsızlığının bir şekilde giderilmesi lazım. "

"Barzani'nin Türkiye'ye son geldiğinde bayrak asılması meselesi de oldu. Buna Devlet Bahçeli tepki gösterdi. Barzani'ye bir bağımsızlık sözü mü verildi?" sorusu yöneltilen Kurtulmuş, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bildirdi.

Kürdistan yönetimi ile zaten devam eden iyi ilişkilerinin bulunduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, bölgedeki bütün unsurlarla iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini, Irak merkezi hükümeti ile de iyi ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Çok karmaşık bir denklemin olduğu Suriye ve Irak’tan bahsedildiğine işaret eden Kurtulmuş, "Belki her şehir için ayrı bir denklem var ve bütün bu denklemlerin hepsinde Türkiye çok şükür artık sahada da var. Bu denklemlerin içinde de masada da olmak durumunda." dedi.

Nerinaazad

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.