1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kürtler’den Ruhani’ye şartlı destek
Kürtler’den Ruhani’ye şartlı destek

Kürtler’den Ruhani’ye şartlı destek

Doğu Kürdistan (İran Kürdistanı) ve İran’da 19 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve İl Meclisi Şura Seçimleri’ne yönelik Kürtler için uygun adayın hangisi olduğu tartışılıyor.

A+A-

 

 

21 Nisan’da İran’da cumhurbaşkanlığı ve İl Meclisi Şura Seçimleri’ne gitme kararı alındı. Seçime hazırlık yapan aday adayları, cadde ve sokaklarda seçmenleri ikna etme turlarına başladı.

Adaylar, İran’da faaliyet yürütmesine izin verilen tek sosyal site olan Telegram’da seçmenlerine çağrıda bulunuyor.

Doğu Kürdistan’daki Kürtler, her 4 yılda bir yapılan seçimlerde adayların vaadleriyle seçimleri gözlüyor.

Geçmiş seçimlerden tecrübeli olan Kürtler, adayların vaadlerini yerine getirmediği konusunda hemfikir.

Partilerden boykot çağrısı

Doğu Kürdistanlı 6 Kürt parti, 27 Nisan’da Süleymaniye’de cumhurbaşkanlığı ve İl Meclisi Şura Seçimleri’ne ilişkin toplantı yaptı.

Doğu Kürdistan’daki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Demokrat Partisi - İran (KDP-İ), İran Kürdistanı Direniş ve Emekçiler Topluluğu, İran Kürdistanı Komünist Partisi, İran Kürdistanı Mücadele Topluluğu ve İran Kürdistani Organizasyonları Kominist Partisi toplantı sonrasında yaptıkları ortak açıklamada, seçimleri “boykot etme” çağrısında bulundu.

Doğu Kürdistan’da PKK’nin bileşeni olan KODAR ise, Doğu Kürdistanlılar’dan sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

Bu arada, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 19 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olacağını açıkladı.

Doğu Kürdistanlı partiler, Hasan Ruhani’nin Kürtlere verdiği vaadleri yerine getirmediğini, bu nedenle kendisine güvenmediklerini ifade ediyor.

Mevcut durumda ise Doğu Kürdistanlı Kürtler farklı görüşlere sahip.

Doğu Kürdistan’da iç faaliyetlerle yürüten Kürt Birlik Cephesi, Kürt partilerinin aksine, seçimlerde nasıl bir tavır sergileyeceklerine henüz karar vermiş değil.

“Ruhani en iyi alternatif”

Rûdaw’a konuşan Kürt Birlik Cephesi Sözcüsü Dr. Azad Muhammediyani, “Halen hangi adayı destekleyeceğimize dair karar almadık. Çünkü adaylarla bize verecekleri vaadler konusunda birebir görüşmüş değiliz” dedi.

Daha çok “reformcu” ve “ılımlı” adaylara kendilerini yakın gören Kürt Birlik Cephesi’nin reformcu adaylarla görüşme talebinde bulunduğu belirtildi.

Azad Muhammediyani, “Ruhani’yi desteklememiz için bize garanti vermesi gerekiyor” dedi.

Bazı Kürt aktivistler ise, Kürtlerin Hasan Ruhani’nin “pembe yalanlarına” inanmaması gerektiği görüşünde.

İran Parlamentosu Eski Urmiye Temsilcisi Dr. Kerim Fetahpur, “İçinde bulunduğumuz şartlarda bizim için en uygun seçenek Hasan Ruhani’dir” diye konuştu.

Önceki seçim propagandasında Ruhani, Kürt aktivistlere yönelik oldukça güzel vaadlerde bulunmuştu. Şayet Ruhani seçim sonrasında vaadlerini yerine getirseydi Kürtler desteklerini sürdürecekti.

Ruhani’nin Kürtler verdiği dikkat çekici vaadleri şöyle:

“Anadilde eğitim, Kürt yetkililerin Doğu Kürdistan’daki müdürlüklere atanması ve geri kalmış bölgelerin geliştilmesi için özel bir bütçenin belirlenmesi.”

Kerim Fetahpur, “Ruhani, dış sorunlarda başarılı olduğu gibi iç sorunlarda başarılı olmadı. Ancak Kürtler açısından mesele şu ki mevcut durumda daha iyi bir alternatif yok. Bu da Kürtleri bir kez daha Ruhani’ye yaklaşmasını sağlayabilir” diyerek seçmenlerin sandığa gitme oranında da düşüş yaşanacağını söyledi.

Kürt aktivistler, Hasan Ruhani döneminin Mahmud Ahmedinejad’ın 8 yılllık dönemine kıyasla güvenlik açısından sert olmadığından dolayı daha iyi olduğunu savunuyor.

Doğu Kürdistanlı bazı Kürtler ise, Sine kentinde Kürt dili eğitiminin başlamasının Ruhani’nin yürüttüğü olumlu siyasetten kaynaklandığı görüşünde.

Bunun içinde 19 Mayıs’ta yapılacak seçimde Hasan Ruhani’nin desteklenmesini istiyorlar.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.