1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Kürtler, İsveç’te 2 bin şirket sahibi
Kürtler, İsveç’te 2 bin şirket sahibi

Kürtler, İsveç’te 2 bin şirket sahibi

A+A-

İsveç’te Kürtler’in sahip olduğu orta ya da yüksek ölçekli firmalar, bu yılın ilk 6 ayına kadar hükümete 28 milyon dolar vergi ödedi.

 

İsveç’te her yılın Haziran ayında şirketlerin vergi ve sermaye sicil kayıtları sona eriyor. Kayıtların sona ermesiyle bilgilerin bir kısmı kamuoyuyla paylaşılırken, bazı bilgiler de sadece ilgili bazı kurumlarla paylaşılıyor.

 

Rûdaw’ın İsveç Vergi ve Şirket Kayıt Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre, ülkede bulunan bin 967 şirketin sahibi Kürt. Bin 967 şirket sadece bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık 28 milyon dolar vergi devlete ödendi.

 

 

“100 milyon dolar pazara aktarıldı”

 

Ekonomist Monica Hamborg, söz konusu şirketlerin aracılığıyla 100 milyon doların pazara aktarıldığı kanısındadır.

 

Monica Hamborg, “İsveç gelir ve vergi yasalarına göre, şirketler pazar ve toplumsal konuların yanı sıra emeklilere yardım amaçlı hükümete yüzde 22 vergi ödemesi gerekiyor. Bu rakamlara göre ise söz konusu bu şirketler yaklaşık 28 milyon dolar vergi ödemiş oluyor. Bir diğer anlamda ülkeye yaklaşık 100 milyon dolar katkı sağlamıştır” dedi.

 

Ülkede Kürtlerin sahip oldukları firmaların çalışmalarına dikkat çeken Monica Hamborg, bu firmaların yüzlerce kişi ve aileyi istihdam ettiğini vurguladı.

 

İsveç Çalışma Yasalarına göre, serbest iş sahibi olan her şahıs bir şirket olarak sicilinin işlenmesi, kendine ait banka hesabı olması gerekiyor. Şirketler ise Şirket Çalışma ve Sicil Dairesi tarafından yapılıyor. Bununla birlikte banka hesap numarası veriliyor. Yıllık geliri 25 bin kronu (Yaklaşık 2 bin 600 dolar) aşmaması halinde vergi muafiyetine tabi tutulurken, yıllık geliri 50 bin kronu aşması halinde toplumsal ve devlete vereceği iki ayrı vergiye tabi tutuluyor. Bu da cirosunun yüzde 62’sine tekabül ediyor.

 

Kürtlerin sahip olduğu şirketlerin bir kısmı tek bir kısmı ise ortaklaşa kuruyor. Bu şirketlerden bazıları ise onlarca çalışanı istihdam ediyor.

 

Bu şirketlerin çoğunu taksi hizmeti veren şirketleri oluştururken, restoran, market ve dükkan izliyor. Temizlik şirketleri beşinci sırada yer alırken, berber ve güzellik salonu bunları izliyor. Ayrıca medya, içecek, hasta ve engelli hizmetleri, matbaa, sağlık sektörü, eczane ve turizm sektörleri aktif olarak faaliyet gösteren alanlardır.

 

Kürtlerin geniş bir yelpazede iş alanlarında aktif olarak yer almasına ilişkin Monica Hamborg, “Kürtler oldukça yüksek kapasiteli ve sistemli bir şekilde çalışıyorlar” diyerek, tebessümle, “Aynı şekilde yasaları oyuna getirmek konusunda da becerikliler” diye konuştu.   

 

İflas ve kepenk kapatma

 

Şirketlerin bir kısmı vergiden sıyrılmak için kepenk kapatma ve iflasını duyuruyor.

 

Konuya ilişkin Monica Hamborg, şunları söyledi:

 

“Diğer milletlerin yaptığı şeyi Kürtlerin de bir kısmı yapıyor. İflaslarını açıklayan şirketlerin bazıları da gerçekten iflas ettikleri için kepenklerini kapatmıştır.

 

Ancak ne yazık ki bazı şirket sahipleri vergiden kaçmak ya da çalışanlarını maaşını ödememelerinden dolayı iflaslarını duyurmuşlardır.

 

Özellikle havayolları şirketleri bunu daha çok yaptı. Ucuz bilet vaadiyle para toplayıp iflaslarını duyurmuştur.”

 

8 firma bu yılın başında iflasını duyurdu

 

Bu sahtekarlığı yapanlardan bir (L.M) adlı kişi, İsveç’ten kaçarak Kürdistan Bölgesi’ne geldiği söyleniyor.

 

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre söz konusu kişi yarım milyon kron İsveç hükümetini dolandırdı. Bu yılın ilk aylarında Kürtler’in sahibi olduğu 8 firma iflasını duyurdu. İlgili kurumlar, bu firmaların gerçekten iflas edip etmediği konusunda başlattıkları incelemeleri henüz tamamlamadı.

 

Uppsala kentinde taksi durağı işleten Çalak Muhammed Emin, işletmesi sayesinde bazı ailelerin geçim kaynağı olmasından dolayı memnun olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“Şahsım ve 5 kişilik ailemin yanı sıra, 6 kişi daha yanımda istihdam edilmiş durumda. Onlarca aileye geçim kaynağı olmaktan gurur duyuyorum. Şirket kurma süreci oldukça kolay. Birkaç saat sürüyor. Ancak vergi ve sisteme dahil olduktan sonra zor! Gerçekten de yüklü bir vergi ödüyoruz. Ancak başka yolumuz yok.”

 

650 çalışanı istihdam ediyor

 

Fars Feyli adlı emekli Kürt de kasaplık dışında İsveç’in farklı kentlerinde 5 marketin sahibi. Bünyesinde 650 kişiyi istihdam eden Feyli, yılda 3 milyon krondan fazla vergi ödüyor. 

 

Feyli, “Büyük bir firmayız ve firmayı büyütmeyi hedefliyorum” diye konuştu.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.