1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Kürtler İran’da Taraf Olmamalı'
'Kürtler İran’da Taraf Olmamalı'

'Kürtler İran’da Taraf Olmamalı'

A+A-
Türkiye'deki Kürt politikacılar, “İran'da yaşananların bir iç iktidar mücadelesi olduğunu” belirterek, “İran'da yaşayan Kürtler'in bu çatışmada taraf olmak yerine, örgütlülüklerini geliştirerek, süreci lehlerine çevirmek için mücadele etmeleri gerektiğini” söylediler. Kürt politikacılar, “Gösterilmek istenenin tersine, Musavi'nin İran rejiminde köklü değişimler yapacak bir programa sahip olmadığına” dikkat çektiler.

 DTP, KADEP ve HAK-PAR temsilcileri, İran'da yaşanan gelişmeleri AKnews'e değerlendirdi:

- Şerafettin Elçi (KADEP Genel Başkanı): Musavi'nin bugünkü İran rejiminde köklü değişiklikler yapacağını sanmıyorum. Mevcut İslami rejiminde makyaj düzeyinde bazı değişiklikler yaparak Batı'ya daha sevimli hale getirmek istiyor.

Kürtler bu çatışmada taraf olmamalı, enerjilerini boşa harcamamalılar. Taraflardan biri demokrat, liberal bir anlayışla ortaya çıksaydı belki ondan yana tavır alabilirlerdi. Geçmişte de Humeyni'yi desteklediler ama hayal kırıklığına uğradılar.

DTP - Şerafettin Halis (DTP Tunceli Milletvekili): İran'da yaşananlar bir iç iktidar mücadelesidir. Musavi her ne kadar reformist gibi gösterilse de gerçekte köklü reformlar yapacak bir programdan yoksun. Daha çok, İran'daki halkların değişim ve reform taleplerini sahipleniyor görünerek destek sağlamaya çalışıyor. Desteği de başta Tahran olmak üzere kentlerle sınırlı.

Kürtler için Ahmedinejad'dan farklı ne getiriyor, ne istiyor belli değil. Kürtler İran'da iç iktidar kavgası yapan bu iki gücün arasında ezilmemek için kendi örgütlülüklerini daha geliştirmeli, iç birliklerini sağlayarak örgütlü mücadelelerini daha ileriye taşımalılar.

 

hakpar- Bayram Bozyel (HAK-PAR Genel Başkanı): Yaşanan gelişmeler, 1979'dan beri yönetimde olan despot rejimin hazırladığı gömleğin İran'a dar geldiğini göstermekte. İran rejimi günümüzün ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Otoriter sistemin bundan böyle muhalefeti susturması, toplumu baskı altında yönetmesi mümkün değildir.

Kürtler, ortaya çıkan bu değişim talebini, İran'ı demokratikleştirecek, Kürtler'e özgürlük getirecek köklü bir dönüşüme evirilmesi için çalışmalıdırlar. Yani Musavi'yi desteklemekten çok yeniden şekillenme sürecini Kürt halkının lehine çevirmeye çabası içinde olmalıdırlar.

Aknews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.