1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "KÜRTLER İÇİN BU SEÇİM REFERANDUM"
"KÜRTLER İÇİN BU SEÇİM REFERANDUM"

"KÜRTLER İÇİN BU SEÇİM REFERANDUM"

A+A-

 

Bianet, Diyarbakır'da Newroz'a katılan Sosyalist Emek Hareketi'nden (SEH) Serap Altun'a gözlemlerini sordu.


Yasaklanmayınca, Kürtlerin huzurlu ve sakin bir şekilde Newroz'u kutladığını söyleyen Altun "Miting alanının 270 bin kişiyi aldığı söyleniyordu. Ancak cumartesi günü bu sayının üç katı insanla alan genişledi. İnsan sirkülasyonu vardı. Yani yaklaşık 1 milyon insan vardı" dedi.


Altun'a göre Newroz'un bu derece kalabalık olmasının tek nedeni 29 Mart'taki yerel seçimler değil.


"Talabani'nin açıklamalarında ön plana çıkarılan PKK'ye silah bırakma çağrısı oldu ama Roj Tv'de Talabani'nin 'Öcalan'ı muhatap alın' dediği de vurgulanıyor. 'Bir Kürt Ulusal Konferansı olacaksa PKK'nin de içinde olduğu yeni bir konferans örgütlenmeli' deniyor. Yani buradaki Kürtler açısından Öcalan'a özgürlük talebi simgesel değil, ya da öyle görünmüyor. Gerçekten kısa vadede Öcalan'ın bırakılacağını, tüm haklarının kabul edileceğini, bu olmazsa içsavaş çıkacağını söylüyorlar."


Altun, DTP eşbaşkanı Ahmet Türk'ün de konuşmasında belirttiği gibi halkın da "yerel seçimleri devletle Kürtler arasında bir referandum olarak gördüğünü" söyledi.


Altun alanda ve Diyarbakır'da yerel seçimlere dair konuştuğu pek çok kimsenin "AKP'nin yardımlarından da yararlanacağız, oyumuzu da DTP'ye vereceğiz" dediğini aktardı.


Newroz alanından Altun diğer gözlemlerini şöyle sıraladı:
  • Diyarbakırlı çocuklara sahip çıkmak çok zordu. DTP'nin bu konuda zorlandığını ve başaramadığını söyleyebilirim. Sonradan evinde misafir olduğumuz Diyarbakırlılar çocukların elektrik kesintilerinde yol kestiğini anlattılar. Newroz provasında da DTP'li görevlilerin müdahalesine rağmen buldukları lastikleri gelişigüzel yaktılar.
  • Newroz konuşmaların ardından piknik alanına döndü. Dört bir yanda seyyar yiyecek satıcıları vardı. Gelecek ve ondan sonraki Newroz tertip komitelerinden alana çöp konteynırları konulması muhakkak talep edilmeli.
  • Sahnenin kenarında geçen yıl trafik kazasında ölen DTP'li iki gencin fotoğrafları asılmıştı. Newroz'a geçen yıl ilk kez katılan eşcinseller bu yıl bayraklarıyla çok daha görünüdüler.


Türk: Bir rüyamız var


Türk ise konuşmasında AKP'nin Kürtlere yönelik politikalarını eleştirdi ve 29 Mart yerel seçimlerinin Kürtler ne anlama geldiğini anlattı.

"Kürt coğrafyasında halen Kürtleri nasıl aldatabilirim, kandırabilirim mantığı yürütülüyor. Oysaki Kürtler barış istiyor.  İrlanda'da İRA ile diyalog oluşturuldu taraflara esas alındı. Güney Afrika'da ne zaman ki Mandela'nın özgürlüğü, koşullarının düzeltilmesi gündeme geldi, barışın kapısı o zaman açıldı, siyahla beyaz biraraya geldi. Türkiye'de Kürtler muhatap alınmadan çözüm olmaz. Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürleşmesi gerekir."

Türk "Önümüzde 29 mart ta çok önemli bir seçim var. Bu seçim mahalli seçim olmaktan çıkmış, Kürtler için bir sayım, Kürtler için bir referandum, demokrasi güçleri için bir parametre olarak değerlendirmek lazım" dedi.


"Eğer sandıkta oy gücümüzü gösterirsek inanın ki sizlerle birlikte güzel günleri yaratacağız. Rüyamız tüm halkların kardeşliğidir, rüyamızda farklılıklar zenginliktir."


(bianet)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.