1. YAZARLAR

  2. Murat YETKİN

  3. Kürtler Birleşiyor, Dengeler Değişiyor
Murat YETKİN

Murat YETKİN

Murat YETKİN
Yazarın Tüm Yazıları >

Kürtler Birleşiyor, Dengeler Değişiyor

A+A-

     Bir "Uluslararası Kürt Konferansı" için ‘hazırlık’ toplantıları dün Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) merkezi Erbil’de, KYB Başkanı Mesud Barzanî evsahipliğinde başladı.

     Toplantılara Kürtler'in yaşadığı Türkiye, Irak, İran ve Suriye’den Kürt partilerinin yanısıra sivil toplum kuruluşları da katılıyor. Bu tür toplantılar daha önce de Brüksel, Ankara, Diyarbakır ve Erbil’de yapılmıştı. Ama bu defa niyet edilen, kapsam ve zamanlama bakımından en önemlisi olacağa benziyor; belki de gerçek anlamda ilk Uluslararası Kürt Konferansı olacak.

     Konferansa mevcut Kürt siyasî hareketlerinin en eskisi olan, Barzanî liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) evsahipliği yapacak ama sahne de başroller de PKK’nın olacak gibi görünüyor. Konferansa bu dört ülkede de örgütlü silahlı ve silahsız örgütlerle katılan tek hareket PKK; tam açılımıyla Kürdistan İşçi Partisi. Türkiye’de PKK ile aynı kitle tabanını paylaşan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ni bir kenarda tutarsak, tıpkı PKK gibi Türkiye’de yasadışı olan KCK, konferansın katılımcılarından. Diğer üç ülkede PKK çizgisindeki hareketler ise şunlar: Irak’ta Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK), İran’da Kürdistan Özgür Hayat Partisi (PJAK) ve Suriye’de Demokratik Birlik Partisi (PYD); hepsi konferansa davetli.

     Bundan önceki uluslararası Kürt konferansı girişimleri, Türk hükümetlerinin Barzanî üzerine uyguladığı baskı sonucunda PKK ve PKK bağlantılı örgütlerin davet edilememesi nedeniyle ya yapılamamış ya da deyim yerindeyse ölü doğmuştu.
Bu defa durum farklı; özellikle de zamanlama ve siyasî atmosfer bakımından...

     Nice umutlar beslenen Arap Baharı, Suriye’de karaya oturdu, Mısır’da su almaya başladı, battı batacak. Ama Suriye’deki kaostan, Suriye iç savaşa girmeden önce Türkiye’nin de önemli katkılarıyla Suriye Kürtleri kârlı çıktı. Abdullah Öcalan’ın izinden giden PYD’liler belki de bütün Suriye muhalif güçleri içinde ne yapmak istediğini bilen ve sadece dışarıdan gelecek yardıma bel bağlamayan, gerçekten örgütlü tek gruptu.

     Ortaya El Kaideci El Nusra’nın çıkıp Suriye’de işlerin sarpa sarmaya başladığı 2012 güzünde Başbakan Tayyip Erdoğan, PKK ile diyalog yoluyla Kürt sorununa siyasî çözüm bulup kan dökülmesine son vermek amacıyla bir girişim başlattı. Türkiye bu adımı atar atmaz, o zamana dek PJAK ile şiddetli çatışmalar içindeki Tahran, Kandil’e elini uzattı, Ankara’dan uzaklaştı.

     O arada Suriye’de PYD, Türk sınırı boyunca özerkliğe doğru adımlarını hızlandırdı. Nusaybin karşısındaki Qamîşlo, Ceylanpınar karşısındaki Reselayn, Akçakale karşısındaki Tel el- Abyad, PYD kontrolüne geçti; Kilis ve Reyhanlı’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan Afrin zaten Suriye’deki PKK’nın kalesi durumundaydı; Türkiye’ye geçiş üssü sayılıyordu.

     PYD, Erbil Konferansı'na ‘Suriye’de Kürt devrimi’ galibi olarak gidecek. Bu tabiî İran’la ateşkes sağlamış, Türkiye ile de barış görüşmeleri yapan PKK açısından ciddi bir kazanım olarak görülüyor.

     Erdoğan, Kürt sürecinden dönüş olmadığını daha geçenlerde tekrarladı. Sorun şu ki, Kürt sorunu giderek daha çok uluslararası nitelik kazanıyor, PKK da hem Türkiye’de hem de bölgede giderek zemin kazanıyor. Öcalan ve Kandil Ankara’yla "kötü polis - daha kötü polis" oynamaya çalıştıkça Erdoğan’ın işi daha da zorlaşıyor.

     Kürtler nihaî hedeflerini saklamıyor: Kürtler'in bağımsızlığı dâvâsı. Toprak bütünlüğü olmazsa, Schengen Anlaşması türünden geçirgen sınırlar modeli, bugün olmazsa yarın. Nihaî adım böyleyken sıradaki adım ne olacak? İşte o, Erbil Konferansı'nda konuşulacak.

     Yakın zamana dek Kürtler ayrı telden çalarken Türkiye, İran, Irak, Suriye onlara karşı birleşiyordu. Şimdi dört hükümet ayrı telden çalıyor, Kürtler birleşiyor. Belki de bölge tarihinde ilk kez görülen bu durum, işin içine petrol ve gaz da girdiği düşünülürse, bölgedeki siyasi dengeleri değiştirebilir.

     RADİKAL
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.