1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Kürtçe Yasağı" Konusunda Bir İlk
"Kürtçe Yasağı" Konusunda Bir İlk

"Kürtçe Yasağı" Konusunda Bir İlk

A+A-
Digor Cumhuriyet Savcısı Ömer Tütüncü, Türkiye'deki yargı sistemi açısından çok önemli bir karara imza attı.

Digor İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 9 Şubat 2009 tarihinde DTP seçim bürosunun açılışında Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, DTP Kars İl Başkanı Veli Mükyen ve DTP Genel Merkez Yöneticisi Cemal Coşğun'un Kürtçe konuşarak suç işledikleri yönündeki başvurusu üzerine soruşturma başlattı.

AKnews'in edindiği bilgiye göre, Tütüncü, Digor Emniyet Müdürlüğü'nün gönderdiği konuşma çözüm tutanakları ve CD'ler üzerinde yaptığı incelemenin sonunda “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar vererek, dava açmaya gerek görmedi.

Savcı Tütüncü, hazırladığı karar metninde 298 Sayılı Kanun'un 58. maddesi ile 2820 Sayılı Kanun'un 81. maddesinin siyasi partilerin faaliyetlerinde “Türkçe'den başka dil kullanımını yasakladığını” hatırlatarak, şu görüşleri dile getirdi:

“Her ne kadar her iki kanun içeriğinde Türkçe'den başka dil ve yazı kullanılması yasaklanmış ise de 01/01/2009 tarihinden itibaren Türkiye Radyo ve Televizyon kurumunun 6. kanalında TRT ŞEŞ adı altında Kürtçe diliyle yayın hayatına başlandığı gibi medya organlarında da göründüğü üzere devletin üst düzey noktasında bulunan yönetici ve bürokratların dahi Kürt ırkına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile görüşmeleri sırasında Kürtçe diliyle hitap ettikleri gerçeği karşısında artık bu iki kanunda Türkçe'den başka dil kullanılması yasaktır hükmünü taşıyan maddelerin hükümsüz kaldığı ve uygulama olanağının bulunmadığının kabulü gerekmekle, şüpheliler hakkında CMK 172 ve 173 maddeleri gereğince kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

AKnews
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.