1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürtçe Seçmeli Ders Oldu
Kürtçe Seçmeli Ders Oldu

Kürtçe Seçmeli Ders Oldu

A+A-

Üniversite Rektörü Aydın Çubuk, ikinci yarıyıl eğitiminde Kürtçe seçmeli dersin eğitim müfredatına alınacağını açıkladı. Karara sevinen öğrenciler, "İlk dersi sabırsızlıkla bekliyoruz" dediler.

Önce YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Ankara ve İstanbul üniversitelerinin edebiyat fakültelerinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü kurulacağını açıklaması, ardından da YÖK Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Halis Ayhan'ın Kürtçenin üniversitelerde seçmeli dil olacağı yönünde beyanda bulunması Bilgi Üniversitesi'nde okuyan Kürt öğrencileri harekete geçirdi. Bilgi Üniversitesi Rektörü Aydın Uğur'la görüşen öğrenciler, Türkiye'nin Kürtçe ile ilgili yeni açılımlara gideceğini belirterek, şu görüşleri dile getirdiler: "Kürtçe yıllarca görmezlikten gelindi. Ancak artık görmezlikten gelme durumunun sona erdiği anlaşılıyor. Bilgi Üniversitesi yüklendiği misyon gereği hep ilkleri hayata geçiren üniversite oldu. Üniversite, Kürtçe konusunda da benzer misyonu üstlenebilir. Okulumuzda Kürtçe seçmeli ders konulmasını, bu yönde adım atılmasını istiyoruz. Kürtçe seçmeli ders konusunda ilki gerçekleştiren üniversite ünvanı almamız üniversitemizin adını tarihe yazdırır."

REKTÖR UĞUR: TALEBİNİZ KABUL EDİLDİ

Rektör Uğur, öğrencilerden gelen talebi üniversite yönetiminde ele alacağını belirtti. İki hafta sonra öğrencileri bir kez daha makamına çağıran Uğur, öğrencilere müjdeyi verdi. Rektör Uğur, Şubat ayında başlayacak ikinci yarıyıl eğitim periyodunda Kürtçe seçmeli ders yapacaklarını, bunun için eğitim kadrosu hazırlıklarına başlayacaklarını belirtti. Uğur, "Şayet kadro temin edemezsek Kuzey Irak'taki üniversitelerle temasa geçeceğiz. Selahattin Üniversitesi ile temasa geçtik. Bu talebimize oldukça olumlu yaklaştılar" şeklinde konuştu.

İLK DERSİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Bilgi Üniversitesi'nde başlayacak Kürtçe seçmeli dersi değerlendiren öğrenciler, çok sevinçli olduklarını, ilk kez bu onuru paylaşan Bilgi Üniversitesi rektörü Aydın Uğur ve yönetimine teşekkür ettiklerini belirterek, "Kürtçe yıllarca yok sayılan bir dil oldu. Türkiye tarihi açısından ilk kez bir üniversite Kürtçe eğitime başlayacak. Bu onuru bize yaşattığı için üniversitemiz rektörüne teşekkür ediyoruz. İlk adım olması tabiki bizi heyecanlandırmaktadır. İlk dersi sabırsızlıkla bekliyoruz" şeklinde konuştular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.