1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürtçe Psikoloji Terimler Sözlüğü hazırlanacak
Kürtçe Psikoloji Terimler Sözlüğü hazırlanacak

Kürtçe Psikoloji Terimler Sözlüğü hazırlanacak

A+A-

Psychology Kurdî Dergisi editörlerinden Abdulsettar Özmen, çalışmaları kapsamında Kürtçe Psikoloji Terimler Sözlüğü hazırlayacaklarını söyledi.

2016 yılında yayın hayatına başlayan Kürtçe psikoloji deegisi Psychology Kurdî, psikoloji alanında yayımlanan ilk Kürtçe dergi olma özelliğini taşıyor. Dört ayda bir çıkan ve 12’inci sayısı yayımlanan Psychology Kurdî, Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine önemli yazılara yer veriyor.

Rûdaw TV Haber Bülteni’ne katılan Psychology Kurdî Dergisi Editörü Abdulsettar Özmen, Kürtçe dergiciliğin zorlukları ve çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özmen, “Kürt dergiciliği zor, hala Kürtçe dergi almaktan çekinenler var. Psikoloji alanı yeni bir alan olduğu için zorlandık. Kürtçe psikoloji terimleri konusunda çok çalıştık. Kürt dergiciliğinin kendine has zorlukları var. Derginin dağıtımı, satın alınması gibi hala almaktan korkanlar var. Dergimiz Diyarbakır, Mardin ve Van gibi şehirlerde dağıtılıyor ama Türkiye şehirlerinde dağıtılmıyor. Sadece dergiler değil Kürt yayınevleri dağıtımda sorun yaşıyor” dedi.

Şu ana kadar 12 sayı çıkardıklarını ve her sayıda gündemle ilgili farklı konuları işlemeye çalıştıklarını belirten Özmen, daha çok Kürt yazarların Kürtlerle ilgili yazmasını istediklerini ifade etti.

Özmen, Türkçe ve İngilizce gibi farklı dillerden de yazıları çeviriyoruz. Dergiyi çıkarmaya başladıktan sonra bir çok Kürt psikoloğun yazdığına tanık olduk” diye konuştu.

Psikoloji alanında boşluk olduğu için psikoloji dergisi çıkarmaya başladıklarını kaydeden Özmen, sözlerine şunları ekledi:

“Daha çok psikoloji ile ilgilenenler dergimizi okuyor. Derginin son sayfasında psikoloji sözlüğü yayınlıyoruz. Daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz ama zorlanıyoruz. Dergimizin son 4 sayısı Kürdistan Bölgesi’ne de geldi. Üniversiteler ve kütüphanelere de ulaştırıldı. Derginin online olması durumunda işlerinin daha kolay olacak ama Kürtler için bir belge olarak kalmasını istediğimizden dolayı basılı yayımlıyoruz.

Herhangi bir yerden destek almıyoruz bir kaç arkadaş kendi imkanlarımızla çıkarıyoruz ama yayım ve dağıtımını yayınevi yapıyor. Bütün arkdaşlar olarak gönüllü çalışıyoruz. Dergimiz daha önce J&J Yayınları şu anda da Avesta Yayınları’ndan çıkıyor ve destekleri için teşekkür ediyoruz.”

“Çalışmalarımızı daha da genişletmek için maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız var” diyen Özmen, Kürtçe Psikoloji Terimler Sözlüğü hazırladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.