1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürtce Meallerin Sayısı Artıyor
Kürtce Meallerin Sayısı Artıyor

Kürtce Meallerin Sayısı Artıyor

A+A-

Son on yılda dört ayrı Kürdce meal yayınlandı. En son Mela Muhammed Hakkarî'nin "Kur'an-ı Kerim'in Aydınlığı" adı altında hazırladığı dördüncü meal de geçen hafta yayınlandı.

İlk defa Abdullah Varlı Hoca tarafından hazırlanan Kürdçe meal (Arap ve Latin harfleriyle) 1997 yılında, daha sonra Tefsira Şirin adı altında Mela Muhammed Şirin tarafından 2 cilt olarak yapılan meal tefsir (Arap harfleriyle) yayınlandı. Üçüncüsü ise Mela Muhammed Farqînî'nin yaptığı mealdir.

Mela Muhammed Hakkarî'nin meali Latin harfleriyle yayınlanmış ve ağırlıkta Behdinan lehçesi kullanılmıştır.

Yazdığı önsözde, bu meali yapmasının sebebini şöyle ifade ediyor: "Kur'an'ın mesajını anlamak için ve Allah'ın bizden ne şekilde yaşamamızı istediğini bilmek ve ahirette pişman olacaklardan olmamak için onu Kürdçe'ye çevirmeyi ve insanlarımızın istifadesine sunmayı bir vazife bildim."

Dört yılı aşkın bir zamanda hazırlanan meal, klasik meal tarzını devam ettirmiş.

Mealde kullanılan Kürdçe'nin, yürürlükte olan ve halkın gündelik hayatta kullandığı dil olmasına dikkat edilmiş. Allah lafza-i celalini, Kürtçe karşılığı olan Xuda kelimesi ile karşılamıştır. Rab, ilah, mabud, ibadet vb. kavramları da yer yer Arapça olarak vermekle beraber ağırlıklı olarak Kürdçe kelimelerle karşılamış ve izah şeklinde vermiştir.

Arapça, Türkçe ve Kürtçe yayınlanmış toplam 13 ayrı mealden istifade etmiş. Mealin sonunda Kürdçe'den Kürdçe'ye   hazırlanmış kısa bir sözlük bulunmaktadır.

 

 

İsteme Adresi: Nûbihar Yayınları Tel: 0212 519 00 09

www.nubihar.com            

info@nubihar.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.