1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt Türk yüzbinler barış istedi!
Kürt Türk yüzbinler barış istedi!

Kürt Türk yüzbinler barış istedi!

A+A-
DHA'nın haberine göre, Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" mitingi coşkulu geçti.

"GERİLLA VE ASKER ANALARININ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM"

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" sloganı ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği miting çatışmada öldürülen bir asker ile yine çatışmada öldürülen 1 PKK'lının anneleri el ele sahneye çıktığı mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,:"Barış ısrarı için el ele veren gerilla ve asker analarının önünde saygı ile eğiliyorum"dedi.

BELEDİYE'DEN PROVAKASYONLARA ÖNLEM

Mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Sevahir Bayındır, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li belediye başkanları Prof.Dr.Cengiz Güleç'in yanısıra Diyarbakır ve çevre illerden gelen yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Miting öncesinde belediye ekipleri orta refüjlerde bulunan taşları ve kaya parçalarını olası bir olayda kullanılmaması için toplaması dikkat çekti.

MİTİNG ALANINA TÜRKÇE-KÜRTÇE AFİŞLER

Miting alanına, üzerinde Türkçe-Kürtçe, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Barışa bir şans tanınsın", "Kürt'e barış, Türk'e barıştır" ve "Yargı silah değil, adalet dağıtır" yazılı dövizler asılırken, zaman zaman PKK lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Tertip komitesi, mitingde atılan sloganların belirlenidiğini ve bunun dışında slogan atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.ASKER VE PKK'LI ANNELERİ EL ELE SAHNEDE

Miting sırasında bir grup PKK'nin flamaları ile Öcalan'ın fotoğraflarını açarak alanda gezdirdi. Mitinge oğlu bir çatışmada öldürülen Emine Yavuz ve yine PKK'li oğlu çatışmada öldürülen Habibe Altan el ele sahneye çıkarak, katılanları selamladılar. PKK'linin annesi Habibe Altan, kanlarının son damlasına kadar barış diyeceklerini ifade ederek, "Kimse evladını ölüme gönderemez. Artık çare bulunsun ve akan kan durdurulsun"dedi. Asker annesi olan ve duygulandığı gözlenen Emine Yavuz, ne askerlerin ne de PKK'lilerin annelerinin ağlamasını istemediğini belirterek, "Allah için artık barış sağlansın diyorum" dedi. DTP lideri Ahmet Türk ve diğer katılımcılar bu arada barış güvercinlerini uçurdular.

BAYDEMİR: BİZ SAVAŞ İSTEMİYORUZ


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmada, Baydemir, "Gerilla ve asker annesi el ele verdi. Yürüklerimiz yandı, başka yürekler yanmasın diyorlar. Ben onların önünde saygı ile eğiliyorum"dedi. Ankara, Washington ve Bürüksel'in bu halkın sesini duyması gerektiğini söyleyen Baydemir, "Biz savaş istemiyoruz. Kürt halkı bin yıldır kimsenin dilini yasaklamadı, kimsenin köyünü yakmadı. Biz dilimizi, kimliğimizi ve çocuklarımızın geleceğini istiyoruz. Yolunuz barış ve kardeşlik yolu olsun"dedi.

TÜRK: "KÜRTLER, 4 ÜLKEYE HAPSEDİLDİ"

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, barışı bildiklerini ve seslerinin bütün dünya tarafından duyulmasını istediklerini söyledi. Türk, "Siz barış ve özgürlük istiyorsunuz, kimse önünüzde duramaz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bin yıl Kürtler bütün halklarla barış içinde birlikte yaşadı. Ama Kürtler 4 ayrı ülkede hapsedildi. Bu ülkelerde potansiyel suçlu olarak görülüyor. Osya Kürtler onurlu bir yaşam ve barış istiyor."dedi."SİYASİLER, 30 AĞUSTOS'LARDA PAPATYA FALI AÇIYOR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan konusunda olayın tarihçiler tarafından araştırılmasını istediğini hatırlatan DTP lideri Türk, şunları söyledi:

"Biz de diyoruz ki, bir hakikatleri araştırma komisyonu kurulsun. Türk halkı Ergenekon ve çetelerin Kürtlere yaptığını bilse Kürtlere farklı bakar. Çatışmalar ne kadar büyürse büyüsün, şartlar ne olursa olsun barış mücadelesini sürdüreceğiz. Ama dili ve kültürü olmayan bir halk nasıl barış isteyebilir? Onun için diyoruzki, gelin bir kurucu meclis kuralım. Önce Kürt sorununu tartışıp çözüm yollarını arayalım. Barış isteyen kim? Savaş isteyen kim? Ortaya çıksın. 30 Ağustos'ta yapılan şatafatlı devir teslim törenleri, Cumhurbaşkanı ve başbakanların devir teslim törenlerini gölgede bırakıyor. Siyasiler her 30 Ağustos'ta papatya falı açıyor. Bunlar şahin mi olacak, güvercin mi diye. Yol haritasını çizmesi gereken siyasetçiler maalesef kendilerine dayatılan siyaset karşısında sessizce kalıyorlar. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, AB hukukunun terörle mücadeleyi engellediğini söylüyor. Ergenekon'un da AB hukuku mu ortaya çıkardı? Faili meçhul cinayetler, köy yakmaları da AB hukuku mu ortaya çıkardı. Hukukun olmadığı yerde çatışma geliyor. Bu yaklaşım tehlikeli bir yaklaşımdır. Halkların kardeşliği ve özgürlüğü ile ilgili olan çok güzel rüyalarımızı gelin karartmayın diyoruz. Ergenekon, Kürt coğrafyasında doğup büyüdü. Türkiye'nin başına bela olunca ortaya çıkarıldı. DTP olarak bu işin müdahaliyiz."

"BİR TÜRK OLARAK SİZLERİ SELAMLIYORUM"

Barış mitingindeki son konuşmayı Prof.Dr. Cengiz Güleç yaptı. Güleç, Türkiye'de yıllardır devam eden ve çözülemeyen bir iç savaşın yaşandığı bir ülke olduğunu söyleyerek, "Savaşın olduğu yerde barış çiçeği açamaz. Barışı savunanlar bir halkın özgür iradesini ve dilini de savunmalıdır. Kürt halkının barış sevdasını destekleyen bir Türk olarak sizleri destekliyorum" diye konuştu.

Barış Mitingleri diğer illerde de kutlandı. İşte o illerden izlenimler...

ADANA'DA POLİS MÜDAHALESİ

Cihan'ın haberine göre, Adana Barış Girişimi'nin düzenlediği "Barış Miting'nde PKK lehine slogan atalınca polis müdahale etti.

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanan Abdullah Öcalan lehine sılogan atan grup Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı.

DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahatin Demirtaş, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Bilici, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş ve DEP eski Milletvekili Selim Sadak'ın da katıldığı yürüyüş sırasında, PKK halktır, halk burada", "Sayın Öcalan" gibi sloganları atıldı. Yaklaşık 2 bin polisin görevlendirildiği yürüyüş Uğur Mumcu Meydanı'nda devam etti.

Mitingde konuşan DTP Grup Başkanvekili Selahatin Demirtaş, Türkiye'de Kürt'ü ve Türk'ü birbirine düşürmeye çalışanların olduğunu savunarak Türkiye'de barışı, Çerkez, Kürt, Arap ve Türk halklarının getireceğini anlattı.

Miting sonrası Adana'da slogan atanlara polis müdahale etti.

İSTANBUL DA 'BARIŞ'I HAYKIRDI

AA'nın haberine göre, çeşitli siyasal parti ve sivil toplum örgütlerince oluşturulan "Barış Meclisi"nce düzenlenen "Türkiye Barış İçin Buluşuyor Kürt Sorununa Demokratik Çözüm Mitingi", Kadıköy İskele Alanı'nda yapıldı.
Mitinge katılanlar, Tepe Natilius Alışveriş Merkezi önünde toplanarak, taşıdıkları pankart ve dövizlerle Kadıköy İskele Alanı'na dek yürüdüler.
Polis tarafından kurulan geçiş noktalarında aranarak miting alanına alınan kimi katılımcıların, PKK ve Öcalan lehinde slogan attıkları görüldü.

URAS: BARIŞIN YOLU 12 EYLÜL'LE HESAPLAŞMADIR


Mitingde konuşan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, savaşın daha çok yoksulluk ve gözyaşı demek olduğunu ifade ederek, "Biz meclisi, barışın meclisi yapmaya kararlıyız. Kendi evinde barışı tesis edemeyenler, ne Balkanlar'da ne de Kafkaslar'da barışı sağlayabilir" dedi.
"Dünyada herkes savaşı kazanmak ister, biz ise barışı kazanmak istiyoruz" diye konuşan Uras, sınır ötesi operasyonları başlatan AK Parti ile "Sınır ötesi operasyonlar neden bitti?" diyen CHP'nin seçimlerde oy alamayacağını savundu.
Uras, "DTP'yi kapatmanın barışa kurşun sıkmak olduğunu" ileri sürerek, "Barışın yolu 12 Eylül ile hesaplaşmaktan geçiyor, Ergenekon ile hesaplaşmaktan geçiyor" diye konuştu.

AYNA: SAVAŞLARIN ARKASINDA ABD VAR

DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna da dünyanın her yerinde savaşların olduğunu ama o savaşların arkasındaki gücün değişmediğini belirterek, bu gücün ABD ve onun arkasına takılan Avrupa ülkeleri olduğunu savundu.
Kendilerine düşenin de "ABD ve savaş yanlısı devletlere dünyada tek hakimin eşit halklar olduğunu göstermek olduğunu" ifade eden Ayna, "(Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır) diyorlar. PKK sorun değildir. 80 yıldır Türkiye coğrafyasında yaşayan Kürt halkının kimliğinin sorunudur. Kürtler'in kimliğinin tanınmamasıdır. Sorun Kürt sorunudur" dedi.
Güvenlik güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı miting, türkülerin söylenmesinin ardından sona erdi. Kadıköy İskele Alanı yönünde kapatılan yollar, mitingin ardından yeniden trafiğe açıldı.

Kaynak: DHA - CİHAN - AA ajanslarından derlendi...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.