1. YAZARLAR

  2. Mehmet OCAKTAN

  3. Kürt sorunu yok’ demekle yok olur mu?
Mehmet OCAKTAN

Mehmet OCAKTAN

Karar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kürt sorunu yok’ demekle yok olur mu?

A+A-

Hayıflanmamak mümkün değil… Türkiye en kadim sorunlarından birsi olan Kürt sorunu konusunda sanki hiçbir şey olmamış gibi yeniden aynı tartışmaları yaşamak gerçekten hüzün verici.

Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı o ünlü konuşmasındaki “Geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere asla yakışmaz” sözleriyle başlayan ve sonrasında devam eden süreç herkese umut vermiş, bütün bir toplum terörün olmadığı bir Türkiye hayali kurmaya başlamıştı.

Ama ne yazık ki gerek iktidarın hataları, gerekse Suriye’deki kaosu fırsat bilen PKK’nın şımarıklığı yüzünden süreç akamete uğradığı için bugün yeniden başa dönmüş bulunuyoruz.

Uzun süredir Kürt meselesini konuşmanın neredeyse terörle eşdeğer olarak görülmeye başlandığı dikkate alındığında, tartışmanın yeniden başlaması bile yeni bir imkan olarak görülebilir. Bu açıdan bakıldığında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt meselesinin çözümünde “Muhatap HDP’dir” açıklamasını dikkate değer bir tutum olarak görmek gerekiyor.

yazının devamı

Önceki ve Sonraki Yazılar