1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt sorunu için kongre toplanıyor
Kürt sorunu için kongre toplanıyor

Kürt sorunu için kongre toplanıyor

A+A-
Daha önce PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun barışçıl çözümü konusunda adres gösteren ve Demokratik Özerklik Modeli ile Kürtlerin çözüm projesinin ortaya koyan kongreye, DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna, DEP eski Milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle, DTP'li yönetici, milletvekili ve belediye başkanlarının yanı sıra değişik Kürt çevreleri de katılacak.

Yüzde 60'ını halk delegesinin yüzde 40'ını ise demokratik kitle örgütü temsilcilerinin oluşturduğu kongreye bu kez KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, ANAP eski milletvekilleri Haşim Haşimi, Abdülbaki Erdoğmuş, yazar Altan Tan, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu eski Başkanı Abdulhakim Daş, HEP eski Genel Başkanı Feridun Yazar ve bölgedeki dini grupların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu değişik Kürt çevrelerinden siyasetçiler ve kanaat önderleri de davet edildi. Kürt siyasetçi, sendikacı, yazar, akademisyen, ekonomist çevreleri başta olmak üzere her kesimden 700 delegenin katılacağı Toplum Kongresi Kürtler adına en geniş birlikteliğin yakalanacağı kongre olma özelliği taşıyor.

KÜRTLERİN TALEPLERİ ORTAYA KONULACAK

Kongrede, öncelikli olarak Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünde Kürtler cephesinde nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği tartışılarak, Kürt tarafının istek ve talepleri bir kez daha net bir şekilde kamuoyuna açıklanacak. Kongrede netleştirilecek olan taleplerin, gerçekleşmesi halinde, Federal Kürdistan Bölgesi'nin Hewlêr kentinde yapılacak olan Kürt Konferansı'na Türkiyeli Kürtlerin ortak talepleri olarak iletileceği belirtildi.

Kongrede ele alınacak bir diğer önemli konu ise başta DTP'ye yönelik gerçekleştirilen operasyon olacağı öğrenildi. Özellikle 14 Nisan ve sonrasında gelişen operasyonlara cevap vermeyi amaçlayan Kongre'de DTP'nin örgütlenme modeli olan, ancak daha sonra illegalize edilen Türkiye Meclisi'nin yeniden deklare edileceği kaydedildi. Yine Kongre'de oluşturulacak olan 101 kişilik yürütmenin yanı sıra Kongre'de Eşbaşkanlık sisteminin de oluşturulmasının gündeme geleceği öğrenildi.

Biri olağanüstü olmak üzere 4'üncü kez toplanacak olan ve Kürt Halk Kongresi olarak bilinen Demokratik Toplum Kongresi Sözcülüğü'nde yer alan DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, kongreye ilişkin bilgi verdi. Toplum Kongresi 4'üncü kez toplanacağını hatırlatan Akat Ata, "İlk kongremiz 26-28 Ekim 2007 tarihlerinde toplandı. Bu kongremiz "Demokratik Özerklik Projesi' ile Türkiye'de Kürtlerin ne istediğine ilişkin sorulan sorunun netleştiği bir kongreydi. İkinci kongremiz ise sınır ötesi operasyonun gündeme geldiği ve tezkere kararının tartışıldığı 20-21 Eylül 2008 tarihinde bir araya geldi. Üçüncü ve olağan üstü toplantımızı ise yerel yönetimler seçimlerine nasıl bir strateji belirlememiz gerektiğine ilişkindi" dedi.

700 DELEGE KATILACAK

DTK'nın bir halk Kongresi olduğunu ancak Kürt coğrafyasının bütün bileşenlerini içermemesinin bir eksiklik olduğuna değinen Akat, "Kongrede sanatçısından siyasetçisine sendikacısından aydın ve yazarına, hukukçu, kanaat önderleri başta olmak üzere 700 delegemiz bulunacak. Bununla bir irade açığa çıkarmayı umut ediyoruz" dedi.

KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, ANAP eski milletvekilleri Haşim Haşimi, Abdülbaki Erdoğmuş ve yazar Altan Tan gibi isimlerin kongreye dahil olmalarını da değerlendiren Akat Ata, "Kürt halkının tüm kesimlerine ve bu konuda söz söylemek isteyen herkese bu kongrenin kapısı açıktır. Yeter ki bu topraklarda verilen barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesine saygılı olunsun. Bu kongre sadece Kürt toplumunun değil bu coğrafyanın bir bileşenidir" diye konuştu.

Ata, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü için bir yol haritası çıkarmaya çalışacaklarını belirterek, "Demokratik Toplum Kongresi, Türkiye Cumhuriyeti'ne zarar verecek bir oluşum değil aksine Türkiye'nin demokratikleşme ihtiyacını ilk elden giderecek sistemdir. Bizim çözüm mücadelemiz var ve bu kongre de tüm kesimlerinde katılımıyla tartışıp yol haritamızı da çıkaracağız. Ama devletin şu ana kadar bir yol haritası yok sadece bir çözüm modeli var o da inkar ve imhadır. Bizim bu yapacağız kongreden devlet olumlu sonuçlar çıkararak çözümün nasıl halklaştırılarak bir iradeye kavuşturulduğunu görebilmelidir" dedi
Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.