1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt petrolü endişe yaratıyor
Kürt petrolü endişe yaratıyor

Kürt petrolü endişe yaratıyor

Bugün Kürdler için yeni bir fırsat doğmuştur. Kürdler bölgede petrol ve enerji kaynaklarına sahip ekonomik bir güç olarak tekrar ortaya çıktılar, bundan dolayı bu defa karşı çıkılan, reddedilen bir ulus değil, aksine sahip çıkılan ve desteklenen bir ulus

A+A-

Geçen yüz yıl içinde Kürd ulusu başka ulusların hegemonyası altında ezilen bir ulustu. Bütün bölgesel anlaşmalarda Kürdistan işgal edilmiş, Kürd halkına karşı her türlü silah kullanılmış, Kürd halkını yok etmek veya çaresiz bırakmak için her yola başvurulmuş, Kürdistan’ın yer altı ve yerüstü kaynakları bakımından zengin ve stratejik olan bütün yerleşim yerlerinin demografik yapıları değiştirilmeye çalışılmış, Kürd toplumunun önde gelen şahsiyetleri ortadan kaldırılmış,  böylece Kürd coğrafyası teslim alınmış, Kürd dili ve kültürü yasaklanarak, Kürd halkına ikinci sınıf insan muamelesi yapılmıştır.
Bugün Kürdler için yeni bir fırsat doğmuştur. Kürdler bölgede petrol ve enerji kaynaklarına sahip ekonomik bir güç olarak tekrar ortaya çıktılar, bundan dolayı bu defa karşı çıkılan, reddedilen bir ulus değil, aksine sahip çıkılan ve desteklenen bir ulus konumuna gelmişlerdir.
Daha düne kadar Kürd ve Kürdistan sözcüklerini dahi kendine düşman sayan ülkeler, bugün Kürdistan’ın petrol ve enerji kaynakları için Kürdlere sahip çıkıyor ve Kürdleri destekliyor. Örneğin bölgesel bir güç olan Türkiye, Kürdistan petrol ve enerji kaynakları için diğer bütün bölgesel güçlere karşı çıkmaktan çekinmiyor.
Kürdler de Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ve yardımcısı İmad Ehmed’in de içinde olduğu bir heyetle Ankara’ya gittiler, petrol ve enerji kaynakları ile ilgili bir anlaşma imzaladılar, buna karşı çıkan Irak Hükümeti ABD’yi devreye sokarak Federal Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’a rağmen bu tür anlaşmalar yapmasına karşı çıktı, bunun üzerine Kürdistan heyeti de anlaşmalarla ilgili bütün detayları Bağdat’la paylaşacaklarını ifade ettiler.
Aslında Bağdat’ın kızgın olduğu ya da karşı çıktığı nokta, kendilerinin dışarıya karşı zorba bir hükümet gibi görünmeleri, Federal Kürdistan Bölgesi’nin ise yeni bir bölge, hükümet ve ulus olarak onlardan daha düzenli ve demokratikmiş gibi görünmeleridir.
Belli ki bazı komşu ülkeler, Kürd topraklarındaki enerji kaynaklarının Kürdlerin denetiminde olmasından rahatsızlar, çünkü bu ilerde bağımsızlığı getirebilir. Aynı zamanda bu enerji kaynakları eğer Kürdistan’ın gelişmesi için dürüst ve adaletli bir şekilde kullanılmazsa, Kürdistan için bir nimetten bir lanete dönüşebilir.
Bu defa Kürd Hükümeti petrol ve enerji kaynakları meselesini ulusal bir mesele olarak ele almalı ve Kürd halkının bu konudaki çıkarlarını korumak için geniş katılımlı bir mutabakat sağlamalıdır.
Daha önce de bu konuda Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro yedek üyesi Azad Cundiyani bir açıklama yaparak, enerji kaynakları meselesi ulusal bir mesele olmalı ve bütün siyasi partiler bu konuda birlikte hareket etmelidir.
Enerji kaynakları ile ilgili siyaset, toplumsal destek gerektirir, çünkü bu, bir parti ya da grubun meselesi değil milli bir meseledir, dolayısıyla bütün siyasi tarafların söylem ve eylemleriyle bu meseleye sahip çıkmaları gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.