1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürt partilerden referandumun yıldönünde ortak açıklama
Kürt partilerden referandumun yıldönünde ortak açıklama

Kürt partilerden referandumun yıldönünde ortak açıklama

A+A-

Kuzey Kürdistan’daki Kürt siyasi partileri Diyarbakır’da, Bağımsızlık Referandumu’nun birinci yıl dönümü münasebetiyle ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır’da, Bağımsızlık Referandumu’nun birinci yıl dönümü münasebetiyle Azadi Hareketi, PAK, PDK, PSK tarafından ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Basın Açıklaması PAK Diyarbakır İl Başkanlığı’nda yapıldı.

PAK(Kürdistan Özgürlük Partisi) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK(Kürdistan Sosyalist Partisi) Genel Başkanı Mesut Tek, PDK(Kürdistan Demokratlar Platformu) Genel Başkanı Sertaç Bucak basın toplantısına katıldı.

Ortak açıklamanın Kürtçesini PSK Genel Başkanı Mesut Tek, Türkçesinı de PDK Genel Başkanı Sertaç Bucak okudu.

Ortak basın açıklamasında bağımsızlık referandumunun meşru olduğu ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin referandum sonuçlarına sahip çıkması gerektiği vurgulandı.

Ortak basın açıklamasının tam metni şöyle:

“25 Eylül 2017 Bağımsızlık Referandumu ve sonuçları meşrudur, destekliyoruz

25 Eylül 2017 günü Irak Kürdistan Bölgesi dahilindeki Hewler, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe şehirleri ile, ile Güney Kürdistan’ın140. Madde kapsamındaki Kerkük dahil tüm illerinde meşru ve demokratik bir bağımsızlık referandumu gerçekleşti.

Kararı Kürdistan Bölge Başkanı, Hükümeti ve Parlamentosu tarafından alınan Referanduma katılım oranı %72 olurken, evet oylarının oranı da %93 oldu.

ABD, İngiltere, Rusya başta olmak üzere birçok devlet değişik boyutlarda da olsa, referandumun ertelenmesi yönünde tutum almışlardı.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye ise sadece karşı çıkmakla kalmadılar. Engellenmesi için hazırlanan planı beraberce hayata geçirdiler.

Bütün bu karşı çıkış ve açık-gizli plan ve saldırılara rağmen 25 Eylül 2017 günü bağımsızlık referandumu yapıldı.

Güney Kürdistan halkı içeriden ve dışarıdan gelen bütün baskı, tehdit, sindirme, engelleme girişimlerine, her türlü sinsi plana rağmen, büyük bir cesaret, kararlılık, dirayet gösterdi. Sandıklara giderek %93 oy oranı ile bağımsızlığa evet dedi. Bu aynı zamanda meşru olan bir ulusal iradenin demokratik yollarla tüm dünyaya ilan edilmesiydi.

Bağımsızlık Referandumu’nun birinci yıldönümünde hem referandumu hem de sonuçlarını saygıyla karşıladığımızı, desteklediğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

Tüm tehdit ve engelleme girişimlerine rağmen referanduma engel olamayan tüm güçlerin, değişik düzeylerdeki katılım ve müdahalesi ve iç ihanetin de desteğiyle 16 Ekim 2017 günü Kerkük’ün ve 140. Madde kapsamındaki diğer bölgelerin Haşdi Şahbi eliyle tekrar işgal edilmesi ise, halkımızın meşru, demokratik ulusal iradesinin çiğnenmesi, yok sayılmasıdır. Bu nedenle Kerkük’ün ve Güney Kürdistan topraklarının %40’ından fazlasının tekrar işgal edilmesini lanetliyoruz.

Güney Kürdistan’daki siyasi patilerden, Parlamento ve Hükümetten beklentimiz, halkın 25 Eylül 2017 referandumu ile ortaya koyduğu iradesine sahip çıkmalarıdır.

Bir kez daha Güney Kürdistan’ın siyasi parti ve yapılarını, ulusal kazanımların korunması, referandum ile ortaya konulan iradeye sahip çıkıp gereğinin yapılması amacıyla birlikte davranmaya çağırıyoruz.

25 Eylül Bağımsızlık Referandumu ile ortaya konulan iradenin sahiplenilmesi ulusal bir görevdir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.