1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt Katilleri Ödüllendiriliyor
Kürt Katilleri Ödüllendiriliyor

Kürt Katilleri Ödüllendiriliyor

A+A-

İnsanlık tarihinin yüzkarası olan “insan katillerini ödüllendirme” uygulaması dünya despotluğuna soyunan bazı kesimlerin devlet politikası haline gelmiştir. Bu politikanın koyu karanlığında Kürt halkı sürekli bir şekilde potansiyel suçlu olarak görülmüş ve öldürülmeleri çok sıradan bir olay olarak gündemde tutulmuştur. Bu konuda bazı kesitler sunmak gerekirse;

Şırnak'ta Şubat ayında düzenlenen bir protesto gösterisi sırasında, 15 yaşındaki Yahya Menekşe’nin polis panzerinin altında kalarak feci bir şekilde hayatını kaybetmesi sonucu, Menekşe ailesinin polisler hakkında soruşturma açmak istemesi Cizre Kaymakamlığı tarafından engellenmiştir.

Jandarma Özel Harekat Timleri, 2005 yılında Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağlı Elmançukuru köyünde domuz avına çıkan 2 köylüyü ‘terörist’ oldukları iddiasıyla katletmiş, 2’sini de yaralamıştı. Bu olayı gerçekleştiren katil askerler hakkında ise gereken hukuki uygulama tam anlamıyla yapılmamıştı.

9 Kasım 2005 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitapevi’ne bombalı saldırıda bulunarak 1 kişinin ölümüne neden olan, Van Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 39’ar yıl hapse mahkum edilen itirafçı Veysel Ateş ile JİTEM elemanları Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in cezaları Yargıtay tarafından bozulmuş, Van Askeri Mahkemesi ise serbest bırakılmalarına karar vermişti.

Şemdinli'ye bağlı Ortaklar Köyü'nün Örencik Mezrası'nda 29 Kasım 2004 tarihinde akşam saatlerinde hayvan otlatırken, Jandarma Karakolu'nda görevli Jandarma Astsubay Murat Şener tarafından yakın mesafede açılan ateş sonucu, yaşamını yitiren Fevzi Can için düzenlenen dava sonucunda astsubay sadece 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

13 yaşındaki Selahattin Günbey, 22 Mart 2005 tarihinde köy yakınında koyunlarını otlattığı sırada, ensesine isabet eden tek kurşun ile yaşamını yitirmişti.

Vermiş olduğum birkaç örnek Kürdistan’daki içler acısı katliam programının boyutlarını anlamamız açısından yeterlidir. Eğer bir ülkenin başbakanı kalkıp ta öldürülen çocukların hazin sonunu tastikleyen sözler ifade edebiliyorsa orada insanlığın zerresinden bile bahsetmek yersizdir.

Hayvanlarınızı otlatırken kahpe bir kurşunun beyninize saplanmasının nedeni için Kürt olmanız yeterlidir. Babanızla köyünüzde gezerken kendi yaşınızın fazlası kurşunun küçük bedeninizi parçalaması için Kürt olmanız yeterlidir.

Ne yazık ki sistemin silahlı güçleri tarafından Kürdistan’da gerçekleştirilen katliamların,  hukuki anlamda hiçbir şekilde  hesabı sorulmadı. Hatta devletin en üst kurumları tarafından yapılanlar alkışlandı ve yapanlar da mükâfatlandırıldı. Bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse;

JİTEM kurucusu Cem Ersever'in halefi olarak Kürdistan'a atanan ve birçok  cinayete ismi karışan, Susurluk raporunda "olayların planlayıcısı ve yürürlüğe koyucusu" olarak adlandırılan,  emekli JİTEM'ci Jandarma İstihbarat Grup Komutanı Abdülkerim Kırca,  Çankaya Köşkü'nde bizzat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından "Devlet Övünç Madalyası" ile ödüllendirilmişti.

Van'ın Özalp ilçesinde 33 kişiyi kurşuna dizerek katliam yapan Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın ismi, olaydan 61 yıl sonra suçsuz yere kurşuna dizilenlerin yakınlarının yaşadığı Özalp'teki kışlaya verilmişti.

110 Kürt esirin yaşamını yitirdiği yüzlercesinin de sakat kaldığı F tipi cezaevi uygulamasının mimarlarından olan eski Ceza ve Tevkif evleri genel müdürü Ali Suat Ertos üstün hizmet madalyasıyla ödüllendirilerek Yargıtay üyesi yapılmıştı.

Sistem  yeri geldiğinde Abdullah Çatlı gibi  katillerini bile sahiplenmek için elinden geleni arkasına koymamıştır ve dönemin başbakanı “Kurşun atan da yiyen de şereflidir” diyerek onu ve onun gibilerini sahiplenmiştir.

Sistemin bu tür uygulamaları kendisinin ne kadar da hukuk devleti olduğunu gözler önüne seriyor. Ama kimse sanmasın ki bu yapılanlardan Allah-u Teala habersizdir.

Sakın, Allah'ı, zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Yalnız,  onlarla hesaplaşmayı gözlerin şaşkınlıktan donakalacağı bir güne erteliyor.” İbrahim Suresi: 42

rojhilat.net

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.