1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürt illeri mercek altında!
Kürt illeri mercek altında!

Kürt illeri mercek altında!

Bugün yapılacak seçimler için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri ile Avrupa’dan gelen parlamenter, insan hakları aktivistleri ve sendika üyelerinden oluşan 300 kişilik heyet Kürt illerinde gözlemci sıfatıyla yer alacak.

A+A-

Alınan bilgiye göre, HDP’nin yaklaşık bir ay önce bağımsız siyasi gözlemci olan çağrısıyla 300'e yakın uluslararası gözlemci başta Diyarbakır, Van ve İstanbul olmak üzere, 19 ilde yarın yapılacak genel seçimi takip edecek. 
Çoğunluğunu Avrupa'dan gelen parlamenter ve insan hakları aktivistlerinin oluşturduğu uluslararası bağımsız gözlemcilerin arasında, Fransa Sol Parti, Fransa Komünist Partisi, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu, Katalan Meclisi parlamenterleri, Bask Aralar Partisi, Almanya Sol Partisi, Kıbrıs AKEL Partisi, Avrupa Parlamentosu Birleşik Sol Parti (GUE/NGL), İtalya Sendikalar Konfederasyonu (COBAS), Norveç Sosyalist Partisi, Norveç Kızıl Parti, Danimarka Sosyalist Halklar Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Partisi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, İsveç Sol Partisi, İngiltere'den avukat ve sivil toplum temsilcileri ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) temsilcileri bulunuyor. 
Heyetlerde ayrıca, sendikacılar, yerel yöneticiler, avukatlar, gazeteciler, akademisyenler ve öğrenciler de yer alıyor. 
AGİT heyeti bölgede
Bu arada 7 Haziran seçimlerinde de 20 ayrı heyetle seçimlerde gözlemci olarak yer alan AGİT bu sefer de aynı görev için bölgeye geldi.

Seçim sürecini gözlemlemek, mevzuata, uluslararası standartlara uyulup uyulmadığını denetlemek amacıyla bölgeye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Seçim Gözlem Heyeti kısa süre önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları ile de görüşmüştü.

AGİT Seçim Gözlem Heyeti Başkan Yardımcısı Polyna Lemoz, Güvenlik Uzmanları Wayne Pilgrim, Ayhan Güler, Uzun Dönemli Gözlemciler Paaavo Juhani Pitkaenen ve Mats Melis bölge illerinde incelemelerde bulunmuştu.

Oy ve Ötesi de sandık başında

Türkiye Seçim Kurulu (YSK) seçime saatler kala Oy ve Ötesi Sivil İnsiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki vatandaşın yaptığı başvuruyu reddetti.

YSK'nın bu kararı ışığında başta Oy ve Ötesi olmak üzere müşahit kartı bulunan sivil toplum kuruluşları üyeleri sandık başında seçimleri gözlemleyebilecek.

İki vatandaşın YSK’ya yaptığı başvuruda, Oy ve Ötesi Grup üyelerinin siyasi partilerden aldıkları müşahit kartları ile sandık alanı ve çevresine girişlerinin Seçim Yasası'na aykırı olduğu savunuldu.

Başvuruda, bu kartları veren siyasi partilerin de suç işlediği iddia edildi.

Ancak, YSK bu itirazları “soyut” görerek, reddetti.

385 bin polis ve jandarma

 Türkiye’de yarın yapılacak olan genel seçimde güvenliğin sağlanması  için 385 bin polis ve jandarma görev alacak.

İçişleri Bakanlığı seçimlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için polis ve jandarmada izinlerin iptal edilmesi talimatını verdi.

  Kürt illerinde mobil ekipler

Kürt illerinde riskli ilan edilen bölgelerde özel harekat polisi ve Jandarma güvenlik önlemleri alacak. Yüksek risk bulunan bölgelerde askeri birlikler de olası müdahale için hazır bekletilecek.

Oy kullanılan bölgelerde seçmen dışında toplanmalara kesinlikle izin verilmeyecek.

  Barolar işbaşında olacak

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de seçim güvenliğine ilişkin hazırlıklarını tamamladı.

TBB, seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlardan oluşan Seçim Güvenliği Merkezi'yle hizmet verecek.

Merkezde görev alacak avukatlar, gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak, oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.