1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Kürt halkına karşıtlık olan Ergenekon her yönüyle teşhir edilmelidir"
"Kürt halkına karşıtlık olan Ergenekon her yönüyle teşhir edilmelidir"

"Kürt halkına karşıtlık olan Ergenekon her yönüyle teşhir edilmelidir"

A+A-

TOPLUM-DER Genel Merkezi tarafından, Ergenekon Terör Örgütüne yönelik yapılan operasyonlar ve akabinde açılan dava süreci ile ilgili 28.07.2008 Pazartesi günü saat 11:00’de Ofis semtinde bulunan AZC plaza önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının tam metni:

Değerli Basın Mensupları;

Herkesin bildiği üzere bu bir yılı aşkındır Ergenekon denilen faşizan terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlara ve bu bağlamda yaşanan gelişmelere tanıklık etmekteyiz.

Derinlerdeki Ergenekon’un üzerine gidildikçe, açığa çıkmaktadır ki bu ülkede son yirmi yıldır işlenen birçok siyasi cinayetin ve gerçekleştirilen birçok karanlık ve kanlı eylemin arkasında ulusalcı geçinen bu faşist örgütün yer aldığı anlaşılmaktadır.

Bu kanlı terör örgütünün arşivinden çıkan bilgilere, belgelere ve planlarına bakıldığında ülkeyi kaosa sürüklemek istedikleri, Kürt-Türk bağlamında bir iç savaşın hazırlıklarını yaptıkları ve akabinde darbe yapmayı planladıkları ve yine hedefledikleri bu amaçlarına ulaşabilmek için de, birçok çevreden ve camiadan şahısları devşirdiklerini, birçok kuruma sızdıklarını, medyayı ve bazı yapıları kendi amaçları doğrultusunda yönlendirdiklerini görmekteyiz.

Bu ülkede yaşayan ve kendileri gibi düşünmeyen herkese düşman olan bu terör örgütü Ergenekon’a yönelik yapılan operasyonları, bu ülkenin selameti açısından olumlu buluyor ve destekliyoruz. Yani TOPLUM-DER olarak açıkça ifade edelim ki; ERGENEKON SORUŞTURMASINDA, TARAFIZ. Evet bizler, hak ve özgürlüklerden yana tarafız. Evet bizler, mazlum insanlardan yana tarafız.

Halklarımızın geleceğini karartmaya yönelen bütün karanlık odaklara karşı Toplum-der camiası olarak dün de bunun karşısında idik, bugün de bunun karşısında olacağız.Özellikle Kürt düşmanlığından beslenen ve en önemli kuruluş amaçlarından biri Kürt halkına karşıtlık olan Ergenekon’un her yönüyle teşhir edilmesi gerektiğine inanmaktayız.

Ergenekon soruşturmasının sadece birkaç belli başlı olayla sınırlandırılmaması gerekiyor. Bugün Türkiye’nin batı illerinde tasfiye edildiği gibi, Ergenekon’un Kürt Coğrafyasındaki yapılanmasının da deşifre edilerek, bu örgüt mensuplarının Kürt Coğrafyasında işledikleri insanlık suçlarından dolayı cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz. Ve hatta bunun yapılmasını çok ama çok daha öncelikli görüyoruz.

Çok değil, 2 yıl önce 12 Eylül 2006’ da Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda Kürt halkına karşı Ergenekon tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 10 masum insan yaşamını yitirdi. Bilindiği üzere, bu eylemi, Ergenekon içinde yer alan TİT üstlendi. Bu eylem, bölgede meydana gelen binlerce kanlı olaylardan sadece biri.

Ergenekon terör örgütünün, 90’lı ve 2000’li yıllarda, Kürt Coğrafyasında kimlerle işbirliği yaptığını, hangi il ve ilçeleri birer kontra çalışma merkezi haline getirdiğini ve pilot bölge olarak kullandığını, binlerce masum insanın canına mal olan fail-i meçhul cinayetlerdeki rollerini, kirli savaş dönemindeki faaliyetlerini, bölgemizde kimleri tetikçi olarak devşirip, nerelerde nasıl eğittiğini ve kullandığını, bölgemizde adam kaçırma, öldürme, zorla haraç alma….. v.b. tüm eylemlerinin tümüyle açığa çıkarılması gerekmektedir.

Tekrardan belirtecek olursak; bölgemizde görev yaptıkları dönemlerde fail-i meçhul cinayetlerin en çok yaşandığı zamanlara denk gelen Ergenekon terör örgütünün kıdemli yöneticileri, bu eylemleri hangi karanlık ve kanlı yapılar üzerinden yürüttüklerinin tüm yönleriyle açığa çıkarılması gerekir. Bu yapılmadığı takdirde, kamuoyunda “Hükümetin Ergenekon davasını, salt kendisine karşı girişilen darbe yönüyle sınırlı tuttuğu” değerlendirmesi doğruluk kazanacaktır. Oysaki Ergenekon gibi yapıların karanlık eylemlerinden dolayı en ağır bedeli ödeyen kesim, hiç kuşkusuz, mazlum Kürt halkı olmuştur.

Çağrımız soruşturmayı yürüten savcılara ve yetkilileredir: Bu operasyonlarda kesinlikle en küçük bir çifte standartçı tutum içine girilmemelidir. Kürt halkının talepleri ve istemleri göz ardı edilmemelidir. Bileceğiz ki Kürt Sorunun çözülmesi ve kardeşçe bir geleceğin inşaası için, bu eli kanlı terör örgütünün Kürt coğrafyasındaki bütün kirli çamaşırları her yönüyle açığa çıkarılmalı ve en küçük bir taviz vermeden gerekli tarihi temizlik yapılmalıdır. Kamuoyuna saygılarımla.

TOPLUM-DER Yönetim Kurulu Adına
TOPLUM-DER Genel Başkan Yard.
Mahmut HOCAOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.