1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt generali ‘Bazos’
Kürt generali ‘Bazos’

Kürt generali ‘Bazos’

A+A-
Modern Kürt Özgürlük Hareketi’nin yarattığı olanaklarla birçok alanda olduğu gibi kültürel alanda da giderek gelişen Kürt yayıncılığı, Kürt halkına yeni eserler kazandırmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi belki de süreli ilk Kürtçe çizgi roman olma onurunu taşıyan ‘Bazos’.

Kürt yazar ve kültür emekçisi Ali Husein Kerim’in çıkardığı ‘Bazos Sipahsalare Medan’ adlı Kürtçe çizgi roman piyasaya çıktı. Tarihte herkesin bilmediği bir Kürt kahramanı olan Med generali Bazos’un kahramanlıklarını anlatan ‘Bazos’ adlı Kürtçe çizgi romanın her sayısında ünlü Med generali Bazos’un bir macerası anlatılıyor.

Kürtlerin Medler döneminde generallerine ‘Sipahsalar’ diye hitap ettiklerini söyleyen yazar Ali Husein Kerim, ‘Bazos’ adlı çizgi romanı çıkarmaktaki amacının, Kürt yayıncılığında çok ciddi bir boşluk olan bu alanı doldurmak olduğunu belirtiyor. “Kürtçe çizgi romanında çok korkunç bir boşluk var” diyen Kerim, şunları dile getiriyor: “Herkes, her ulus kendileri için belli kahramanlar yaratıyor. O kahramanların çizgi romanlarını yapıyorlar. Bunun ulusal birlik, bütünlük açısından, o halklar açısından büyük rolü olmuştur. Bizde, yani Kürt ulusunda o yok. Bizde o konuda çok büyük bir boşluk var. Ben Bazos’u yazarken bunu hedefledim. Üstelik Bazos yaratılan, uydurulan bir kahraman değil, tarihte yaşamış bir kahraman.”

‘Kürt tarihinde birçok kahraman var’

Birçok ulusun hayali kahramanlar yarattığını, bu kahramanların, çizgi filmlerini, romanlarını ve dizilerini yaparak daha küçük yaşta insanların ulusal birlik duygularını pekiştirdiklerini ifade eden Kerim, “Oysa Bizim tarihimizde de o kadar kahraman var ki insan hangisini seçeceğini şaşırıyor. Ama önemli olan bir şeyler yapabilmek” diye konuşuyor. Aynı zamanda uzun yıllar Kürt Özgürlük Hareketi içinde Kürdistan’ın dört parçasında, Balkanlar’da ve Lübnan’da demokratik çalışmalarda bulunan yazar Ali Husein Kerim, ‘Bazos’a Balkanlar’da bulunduğu dönemde yaptığı bir araştırma sırasında ulaştığını belirtiyor. Kürtlerde çizgi ressamlığının çok zayıf olduğunu söyleyen Kerim, resim yapanların sürrealist, naturmort vb. akımlardan etkilenerek o tarz resimler yaptıklarını, ‘giç’ denen başak resimleri ya da köylü resimleri yaptıklarını ancak çizgi ressamlığının çok zayıf olduğunu ifade ediyor.

‘İkinci sayı daha Kurdi olacak’

Çizim konusunda kendisinin de yeteneği olduğunu ancak bunun çizgi roman ressamlığı için yeterli olmadığını söyleyen Kerim, kaleme aldığı çizgi roman kahramanı için yaklaşık on tane ressama başvurmuş. Ressamlardan verdiği konulara göre çizimler yapmasını isteyen Kerim, en sonunda Romen ressam Florin Gabriel ile anlaşıyor. Ne kadar iyi çizse de Ortadoğu kültürünü, yaşam tarzını ve kıyafetlerini bilmediği için Romen ressamın zorlandığını söyleyen Ali Husein Kerim, “Ben ona elimden geldiğince yardım ettim. Yine de romanı okuduğunuzda ne kadar Doğu, Ortadoğu stilini yansıtsa da biraz Avrupai stili de var. Ama Bazos’un ikinci sayısı daha ustaca, daha Kurdi motifleri yansıtan tarzda olacaktır” dedi.

İlk sayısı kapağı renkli, iç sayfaları siyah beyaz ve 32 sayfa olarak yayınlanan ‘Bazos’ adlı çizgi romanda, Bazos’un kim olduğunu anlatan bir yazı var. Çizgi romanda Bazos’un doğuşu, yetişmesi ve Med kralının ona verdiği görevle Urartu kralının çalınan kılıcının peşine düşüşü ve kahramanlıklarını anlatıyor. Bazos’un ikinci sayısında ise ‘Ninova’nın yıkılışı’ anlatılacak. Bazos’un hem büyük hem de küçüklere hitap eden bir çizgi roman olduğunu söyleyen yazar Kerim, gelecek sayılarda daha çok küçük çocuklara yönelik eserler ortaya koyacağını belirtiyor. Kürt dilinin geliştirilmesine büyük bir katkısı olacak olan ‘Bazos’ isimli çizgi roman, Almanya Kürt Enstitüsü’nden temin edilebilir.

MURAT ALPAVUT - YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.